Dramat polityka PO! Twierdzi, że zagłosował za ACTA 2 wbrew sobie... „przez pomyłkę”

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Nie milkną echa głosowania nad dyrektywą o prawach autorskich, znaną jako „ACTA 2”. Spore zamieszanie wywołała informacja dotycząca tego, jak w sprawie kontrowersyjnych regulacji głosowali politycy Platformy Obywatelskiej. Wywołani do tablicy europosłowie błyskawicznie zaczęli się tłumaczyć. Niektórzy, tak jak eurodeputowany PO Jan Olbrycht otwarcie przyznają, że w przeciwieństwie do wielu partyjnych koleżanek i kolegów wstrzymali się od głosu, ze względu na duże wątpliwości. Są jednak tacy, którzy próbują przekonywać, że za „ACTA 2” głosowali... „przez pomyłkę”.

Po głosowaniu w PE ws. dyrektywy o prawach autorskich europoseł Jan Olbrycht (PO) napisał na Twitterze:

„Strasburg. Wyjaśniam: W/s praw autorskich: chcieliśmy głosować i odrzucić art 13 ale większość Parlamentu się nie zgodziła i głosowano całość tekstu. Ostatecznie, ponieważ miałem poważne wątpliwości, nie wziąłem udziału w końcowym głosowaniu” - napisał polityk.

Artykuł 13. dyrektywy wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich.
Europosłowie PO w sprawie dyrektywy o prawach autorskich we wtorkowym głosowaniu byli podzieleni. Zgodnie z dokumentami PE za dyrektywą opowiedzieli się: Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka.Przeciwko dyrektywie głosowali: Michał Boni, Danuta Jazłowiecka, Adam Szejnfeld i Róża Thun.

Marek Plura tuż po zakończeniu głosowania w europarlamencie przekonywał, że przebiegało ono chaotycznie i... przez pomyłkę głosował za rozwiązaniami, których nie jest zwolennikiem, „czyli za nałożeniem pewnych ograniczeń na użytkowników internetu”.

Z kolei europosłowie Jerzy Buzek i Dariusz Rosati, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, wydali oświadczenie:

„Dziś Parlament Europejski przyjął większością głosów dyrektywę o prawach autorskich, którą zdecydowanie popieramy. (…) Nie wzięliśmy jednak udziału w głosowaniu ze względu na oczywisty konflikt interesu: sprawa dotyczy również bezpośrednio najbliższych osób z naszych rodzin”.

– napisali w oświadczeniu.

Kilku innych europosłów PO też nie wzięło udziału w głosowaniu, wśród nich szef polskiej delegacji w grupie EPL Janusz Lewandowski.

Co ciekawe, zaledwie kilka dni temu na stronie Platformy na Facebooku umieszczono plakat wzywający do odrzucenia tegoż dokumentu…

„Nie dla cenzurowania treści w internecie! #Acta2 nie może być przyjęte!”

– wzywano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Broń, narkotyki, skradziona karetka... Policja podała nowe fakty ws. incydentu w Oslo

/ zdjęcie ilustracyjne / By Dickelbers - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50999820

  

Kilka osób potrącił we wtorek w północnej części Oslo kierowca, jadący skradzioną karetką pogotowia – podała norweska policja. Do sprawcy otwarto ogień; funkcjonariusze policji schwytali mężczyznę. Ten był uzbrojony. Wciąż nieznane są motywy działania.

"Przejęliśmy kontrolę nad karetkę skradzioną przez uzbrojonego mężczyznę. W celu zatrzymania podejrzanego oddano strzały, nie odniósł on poważnych obrażeń” - napisała na Twitterze policja z Oslo.

32-latek został aresztowany pod zarzutem próby zabójstwa. Cytowana przez AP śledcza Grete Lier Mettid przekazała, że podejrzany był powiązany ze skrajnie prawicowymi grupami. Policja nie ujawniła jego tożsamości.

Karetka została skradziona, kiedy przyjechała na wezwanie do wypadku drogowego; na miejscu znaleziono przewrócony samochód. Mężczyzna opuścił miejsce wypadku, wymierzył bronią w policjantów, a następnie skradł ambulans. 

25-latka, która była na miejscu pasażerskim w wywróconym samochodzie, została później aresztowana w sklepie. Lier Mettid przekazała, że ujęte we wtorek osoby są znane policji. Lokalne media podają, że obydwoje mają obywatelstwo Norwegii.

W skradzionej karetce policja znalazła pistolet maszynowy Uzi, strzelbę i "dużą ilość" narkotyków.

Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy to zdarzenie ma tło terrorystyczne, ale prowadzimy obszerne i pełne śledztwo

- poinformowała policja w oświadczeniu.

„Mężczyzna potrącił karetką kilka osób i jechał dalej. Samochód uderzył m.in. w wózek z 7-miesięcznymi bliźniętami; trafiły one do szpitala, ale ich życie nie jest zagrożone. Obrażeń uniknęła para staruszków, którzy skryli się przed jadącą karetką pod zaparkowanym obok samochodem” - powiedział przedstawiciel policji.

Według cytowanych przez norweskie media świadków policja oddała w kierunku samochodu do 10 strzałów.

W pobliżu miejsca zdarzenia - podają lokalne media - znajduje się szkoła i przedszkole. Policja zaleciła dyrekcji tych placówek, by przez kilka godzin nie wypuszczały dzieci na zewnątrz budynku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl