Legutko ujawnia burzliwe kulisy batalii o „ACTA 2” i wskazuje zapisy, które budzą niepokój!

Ryszard Legutko / © European Union 2018 - European Parliament" (Attribution-NonCommercial-NoDerivatives CreativeCommons licenses creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/).

  

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Ryszard Legutko odnosząc się do burzliwej batalii nad przyjęciem przez Parlament Europejski unijnej dyrektywy o prawach autorskich zwanej „ACTA 2” przyznaje, że w kuluarach europarlamentu krążą doniesienia o tym, że niemiecki rząd zadeklarował poparcie dla dyrektywy zamian za wsparcie Paryża ws. Nord Stream 2.

Jak się okazuje, do ostatniej chwili nie było do końca pewne, czy głosowanie ws. dyrektywy w ogóle się dzisiaj odbędzie.

Niewiele brakowało, niestety nie udało się odłożyć głosowania. To jest sprawa mocno kontrowersyjna i bulwersująca.
- mówił na antenie TVP Info europoseł Ryszard Legutko.

Polityk podkreślił, że  są dwie rzeczy, które tak naprawdę wprawiają nas w stan zaniepokojenia.

Pierwsza jest związana z pojęciem praw pokrewnych. Oznacza ono, że jeżeli ktoś opublikuje artykuł, książkę, dzieło sztuki w internecie to właścicielem staje się nie tylko twórca, ale też ktoś kto to publikuje. Druga rzecz, która niepokoi to słowo „filtrowanie”.
- mówi prof. Legutko.

Zaznaczył, że w odniesieniu do pojęcia praw pokrewnych, konsekwencje dyrektywy są takie, że nie tylko my stajemy się właścicielami tego co zrobiliśmy, ale szybko zostaną nimi giganty medialne, wielkie firmy. Znaczenie stracą mali i średni wydawcy, redakcje, ponieważ „nie będą mieli szans konkurowania z firmami rodzaju Axel Springer”.
[polecam: https://niezalezna.pl/264771-europoslowie-pis-dotrzymali-slowa-glosowali-przeciwko-acta2]

Spore emocje wywołały także doniesienia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który ujawnił, że niemiecki rząd miał poprzeć tzw. „ACTA 2” w zamian za poparcie Francji dla gazociągu Nord Stream 2.

Nie wiem czy to prawda, ale taka informacja krąży i wydaje się być prawdopodobna. Fakt jest taki, że w przekazie informacji i dystrybucji rządzą wielkie firmy, w tym firmy niemieckie. W krajach, gdzie tzw. prawo pokrewne zostało wprowadzone, doprowadziło to do dominacji dużych firm, ich monopolu, a mali gracze zniknęli, nie mieli szans. Proszę sobie wyobrazić, że jeżeli informacja będzie niewygodna dla giganta, dla rządu, z którym gigant sympatyzuje, to ona się wtedy po prostu nie pojawi.
- mówił pro. Legutko.

Komentując głosowanie europosłów Platformy Obywatelskiej - z których siedmiu zagłosowało za, a czterech przeciw dyrektywie – europoseł Ryszard Legutko stwierdził dosadnie, że politycy Platformy „zareagowali schizofrenicznie”.

PO znalazła się w trudnej sytuacji i zareagowali schizofrenicznie. Z jednej strony przyprowadzili twórców, którzy bronili nowej dyrektywy, mówili że pozwoli ukrócić złe praktyki kradzieży dzieł sztuki, chroni prawa autorskie - co po części jest prawdą, ale tylko po części. Ale z drugiej strony przestraszyli się, bo jeżeli mówimy o filtrowaniu czy monitorowaniu przekazu w internecie, to wyobraźmy sobie, że musi być stworzony gigantyczny system kontroli i będzie to forma cenzury. Pytanie, kto będzie tym zawiadował. Czy będą stworzone mechanizmy, które będą reagowały na określone słowa i jeżeli będą niewygodne, to taka wypowiedź może zostać wyeliminowana. Taką cenzurę już ćwiczymy, chociażby na Facebooku, ona już się rodzi.
- mówił eurodeputowany PiS Ryszard Legutko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Weterani mogą liczyć na pomoc państwa

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnienie weteranom właściwego wsparcia – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o weteranach misji wojskowych.

Prezydent podpisał przygotowaną w MON ustawę o weteranach. Nowelizacja, którą poszkodowani żołnierze nazywają "najlepszą regulacją w Europie" wchodzi w życie. Weterani wielokrotnie udowadniali, że są wojownikami. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest zapewnienie im właściwego wsparcia

 - napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy o weteranach zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ; mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów; dodatek będzie przysługiwał także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv; opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów, samorządowych obiektów sportowych.

Koszt nowych rozwiązań resort obrony oszacował na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, policji, PSP, BOR/SOP oraz Straży Granicznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl