Legutko ujawnia burzliwe kulisy batalii o „ACTA 2” i wskazuje zapisy, które budzą niepokój!

Ryszard Legutko / © European Union 2018 - European Parliament" (Attribution-NonCommercial-NoDerivatives CreativeCommons licenses creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/).

  

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Ryszard Legutko odnosząc się do burzliwej batalii nad przyjęciem przez Parlament Europejski unijnej dyrektywy o prawach autorskich zwanej „ACTA 2” przyznaje, że w kuluarach europarlamentu krążą doniesienia o tym, że niemiecki rząd zadeklarował poparcie dla dyrektywy zamian za wsparcie Paryża ws. Nord Stream 2.

Jak się okazuje, do ostatniej chwili nie było do końca pewne, czy głosowanie ws. dyrektywy w ogóle się dzisiaj odbędzie.

Niewiele brakowało, niestety nie udało się odłożyć głosowania. To jest sprawa mocno kontrowersyjna i bulwersująca.
- mówił na antenie TVP Info europoseł Ryszard Legutko.

Polityk podkreślił, że  są dwie rzeczy, które tak naprawdę wprawiają nas w stan zaniepokojenia.

Pierwsza jest związana z pojęciem praw pokrewnych. Oznacza ono, że jeżeli ktoś opublikuje artykuł, książkę, dzieło sztuki w internecie to właścicielem staje się nie tylko twórca, ale też ktoś kto to publikuje. Druga rzecz, która niepokoi to słowo „filtrowanie”.
- mówi prof. Legutko.

Zaznaczył, że w odniesieniu do pojęcia praw pokrewnych, konsekwencje dyrektywy są takie, że nie tylko my stajemy się właścicielami tego co zrobiliśmy, ale szybko zostaną nimi giganty medialne, wielkie firmy. Znaczenie stracą mali i średni wydawcy, redakcje, ponieważ „nie będą mieli szans konkurowania z firmami rodzaju Axel Springer”.
[polecam: https://niezalezna.pl/264771-europoslowie-pis-dotrzymali-slowa-glosowali-przeciwko-acta2]

Spore emocje wywołały także doniesienia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który ujawnił, że niemiecki rząd miał poprzeć tzw. „ACTA 2” w zamian za poparcie Francji dla gazociągu Nord Stream 2.

Nie wiem czy to prawda, ale taka informacja krąży i wydaje się być prawdopodobna. Fakt jest taki, że w przekazie informacji i dystrybucji rządzą wielkie firmy, w tym firmy niemieckie. W krajach, gdzie tzw. prawo pokrewne zostało wprowadzone, doprowadziło to do dominacji dużych firm, ich monopolu, a mali gracze zniknęli, nie mieli szans. Proszę sobie wyobrazić, że jeżeli informacja będzie niewygodna dla giganta, dla rządu, z którym gigant sympatyzuje, to ona się wtedy po prostu nie pojawi.
- mówił pro. Legutko.

Komentując głosowanie europosłów Platformy Obywatelskiej - z których siedmiu zagłosowało za, a czterech przeciw dyrektywie – europoseł Ryszard Legutko stwierdził dosadnie, że politycy Platformy „zareagowali schizofrenicznie”.

PO znalazła się w trudnej sytuacji i zareagowali schizofrenicznie. Z jednej strony przyprowadzili twórców, którzy bronili nowej dyrektywy, mówili że pozwoli ukrócić złe praktyki kradzieży dzieł sztuki, chroni prawa autorskie - co po części jest prawdą, ale tylko po części. Ale z drugiej strony przestraszyli się, bo jeżeli mówimy o filtrowaniu czy monitorowaniu przekazu w internecie, to wyobraźmy sobie, że musi być stworzony gigantyczny system kontroli i będzie to forma cenzury. Pytanie, kto będzie tym zawiadował. Czy będą stworzone mechanizmy, które będą reagowały na określone słowa i jeżeli będą niewygodne, to taka wypowiedź może zostać wyeliminowana. Taką cenzurę już ćwiczymy, chociażby na Facebooku, ona już się rodzi.
- mówił eurodeputowany PiS Ryszard Legutko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podatki i socjalizm? Nic z tych rzeczy! "Polityka społeczna i obniżanie podatków - to właśnie PiS"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z transmisji

  

Do niespotykanej sytuacji doszło w trakcie transmisji na żywo, podczas której premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania Polaków. Wygląda na to, że jeden z wpisów nie pochodził od zwolennika partii rządzącej, ale szef rządu starał się go przekonać. - Polityka społeczna połączona jednocześnie z obniżaniem podatków to jest właśnie Prawo i Sprawiedliwość - mówił.

Podczas czatu na żywo z premierem Mateuszem Morawieckim jeden z internautów rozwinął skrót PiS jako... podatki i socjalizm. Szef rządu szybko zareagował.

- Panie Danielu, nie zgadzam się z Panem

- powiedział.

Następnie przedstawił argumenty:

- Podatki obniżyliśmy dwa razy z 19 na 9 procent, do jednego z najniższych poziomów w Europie. PIT obniżyliśmy jako jedyni, poprzednio 13 lat temu obniżyła PIT ta sama formacja - Prawo i Sprawiedliwość. Jeżeli jest Pan przypadkiem zwolennikiem innej partii politycznej, to proszę wiedzieć, że tam były podwyżki podatków, a ja państwu pokazuję, że są obniżki. VAT obniżyliśmy również poprzez wyrównanie matrycy VAT

- zaznaczył.

- Co do socjalizmu, to większość z nas walczyła z komunizmem, tym realnym socjalizmem. Ale jeżeli ma pan na myśli naszą politykę społeczną, że wyrwaliśmy ileś milionów ludzi z biedy, że przeznaczyliśmy 500 Plus na program prorodzinny, 300 plus, żeby łatwiej było wejść w rok szkolny, to ja jestem z tej polityki społecznej dumny i uważam, że ona jest bardzo dobra. Polityka społeczna połączona jednocześnie z obniżaniem podatków to jest właśnie Prawo i Sprawiedliwość

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/298593-premier-w-rozmowie-na-zywo-z-polakami-rodzina-i-panstwo-to-najwieksze-wynalazki-ludzkosci]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl