Kiedy poznamy kandydatów Nowoczesnej do PE?

logo / By Nowoczesna - Homepage der Partei, Domena publiczna, Link

  

Negocjacje ws. kandydatów Nowoczesnej do Parlamentu Europejskiego potrwają do końca tygodnia; chcemy mieć w każdym regionie swojego reprezentanta - powiedziała rzeczniczka partii Paulina Hennig-Kloska. Potwierdziła, że na listach Koalicji Europejskiej znajdą się posłowie: Paweł Pudłowski, Krzysztof Mieszkowski, Ewa Lieder.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w sobotę przyjęła uchwałę zatwierdzającą listy kandydatów Platformy Obywatelskiej na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni). Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi Platforma obsadziła siedem "jedynek", a po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD. Żadnego z pierwszych miejsc nie mają Nowoczesna i Zieloni.

Z uchwały Rady Krajowej PO wynika, że Nowoczesna ma wskazać 9 kandydatów w 8 okręgach wyborczych - przedstawicieli partii Katarzyny Lubnauer ma nie być na listach w Wielkopolsce, na Podkarpaciu, a także w okręgach obejmujących województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, małopolskie i świętokrzyskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie.

Członkowie zarządu Nowoczesnej nie kryli niezadowolenia z miejsc na listach Koalicji Europejskiej, które przypadły ich partii. Zwracali uwagę, że według ustaleń Nowoczesna miała wystawić swoich kandydatów we wszystkich trzynastu okręgach. Sama Katarzyna Lubnauer w poniedziałek w Polsat News oceniła, że Nowoczesna "nie jest zachwycona" miejscami na listach Koalicji Europejskiej.

W poniedziałek Hennig-Kloska poinformowała, że kandydaci Nowoczesnej, którzy znajdą się na listach Koalicji Europejskiej zostaną przedstawieni po wtorkowym posiedzeniu zarządu partii. Dodała, że Nowoczesna wciąż rozmawia z Platformą nt. miejsc na listach wyborczych.

Na wtorkowym posiedzeniu władz Nowoczesnej nie zapadły jednak ostateczne decyzje ws. wszystkich kandydatów tej partii w wyborach do PE. Hennig-Kloska potwierdziła w rozmowie z PAP, że z ramienia Nowoczesnej na listach Koalicji Europejskiej znajdą się: szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski na siódmym miejscu w Warszawie, poseł Krzysztof Mieszkowski na ostatnim miejscu na liście w okręgu obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie, posłanka Ewa Lieder na szóstym miejscu na Pomorzu.

W województwie mazowieckim, "czwórką" została członkini zarządu Nowoczesnej Katarzyna Kalinowska, w województwie kujawsko-pomorskim "dziewiątką" jest członkini zarządu Nowoczesnej Joanna Czerska-Thomas, a w województwie lubelskim z ósmego miejsca na liście wystartuje Sławomir Ćwik, który w jesiennych wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Zamościa.

Jeśli chodzi o kandydatów w pozostałych regionów, dajemy sobie czas na rozmowy do końca tygodnia 

- oświadczyła rzeczniczka Nowoczesnej. "Chcemy mieć w każdym regionie swojego reprezentanta, negocjacje idą w dobrym kierunku" - podkreśliła. Hening-Kloska poinformował, że we wtorek Katarzyna Lubnauer widziała się z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną. "Rozmawiali też sekretarze generalni Nowoczesnej i PO" - dodała.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znany sklep internetowy pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o wykorzystanie poufnych danych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company

  

Komisja Europejska poinformowała dzisiaj o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

- Europejscy konsumenci coraz częściej robią zakupy online. Handel elektroniczny zwiększył konkurencję detaliczną i przyniósł większy wybór oraz lepsze ceny. Musimy zapewnić, by duże platformy internetowe nie eliminowały tych korzyści przez antykonkurencyjne działania. Dlatego postanowiłam bardzo dokładnie przyjrzeć się działaniom Amazona i jego podwójnej roli jako platformy sprzedażowej oraz sprzedawcy detalicznego i ocenić zgodność jego praktyk z zasadami UE

- oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Amazon sprzedaje produkty na swojej stronie internetowej jako sprzedawca detaliczny, ale jest też platformą tworzącą rynek, na którym niezależni sprzedawcy mogą sprzedawać produkty bezpośrednio konsumentom.

KE podkreśliła, że udostępniając rynek sprzedawcom, Amazon cały czas gromadzi dane o aktywności firm na platformie. Ze wstępnych ustaleń KE wynika, że Amazon korzysta z wrażliwych informacji na temat sprzedawców na swoim rynku, ich produktów i transakcji na stronie internetowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl