Pakiet kluczowych umów offsetowych podpisany. Polski sektor zbrojeniowy się wzmacnia

/ CO MON

  

Podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową i Lockheed Martin umów offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła” to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania umów związanych z programem „Wisła”.

Dziś w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, szef MON uczestniczył w uroczystym podpisaniu umów offsetowych dotyczących realizacji zobowiązań offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła”. Wspomniane umowy podpisane zostały między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin. Ich wartość wynosi 724 764 000 zł. 

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, offset dotyczy zawartej przed rokiem umowy między Polską a USA.

W efekcie tej umowy, Wojsko Polskie zostanie wyposażone w system Patriot, w nowoczesną broń, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i Polakom 

— przypomniał szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że polski przemysł zbrojeniowy, na czele z Polską Grupą Zbrojeniową, będzie beneficjentem zawartych umów, które stwarzają olbrzymią szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego, transfer technologii i wzrost możliwości produkcyjnych polskich zakładów.

Podczas spotkania minister podziękował i gratulował wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania umów.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu „Wisła”. Zawarte porozumienie jest wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy Lockheed Martin i Konsorcjum PGZ-Wisła. Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez firmę Lockheed Martin realizowane będą z udziałem pięciu firm wchodzących w skład Konsorcjum „Wisła”:

 

•         Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A.

 

Podpisane dziś umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych, które dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej SZ RP.

Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. Umowy wzmacniają partnerstwo przemysłowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia dla SZ RP.

W ramach programu „Wisła” pozyskujemy zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu wraz ze sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot - IBCS z pociskami PAC-3 MSE. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON

Wczytuję komentarze...

Odezwał się Komorowski... Stawia na Tuska? Chyba nie widział wyników tych sondaży!

Bronisław Komorowski i Donald Tusk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Bronisław Komorowski gościł dziś w jednym z programów w Polsacie News. Były prezydent to wieloletni partyjny kolega Donalda Tuska, więc nic dziwnego, że liczy na jego pozytywną decyzję w sprawie kandydowania w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zdradził, co może go skłonić do stanięcia w wyborcze szranki.

Tusk nie ogłosił jeszcze swojego kandydowania na prezydenta, ale nie da się ukryć, że na to jest spora presja ze strony opozycji i jej sympatyków. Co może go przekonać?

"Jeśli suma głosów oddanych na uzgodnionych kandydatów opozycji demokratycznej będzie wystarczająco duża, mówię o ilości głosów, niekoniecznie mandatów, to sądzę, że to będzie element ułatwiający pozytywną decyzję Donald Tuska o kandydowaniu w wyborach prezydenckich"

- powiedział były prezydent.

Tymczasem, najnowszy sondaż CBOS wskazuje, że dużym zaufaniem Polaków cieszy się urzędujący prezydent RP Andrzej Duda. Z najnowszego badania wynika, że zadowolenie z prezydentury Dudy wyraża aż 58 procent respondentów.

[polecam:https://niezalezna.pl/280121-tusk-chce-startowac-na-prezydenta-niech-spojrzy-na-ten-sondaz-polacy-uwielbiaja-andrzeja-dude]

W innym z sondaży zbadano poziom zaufania Polaków do przedstawionych polityków. I tak, Andrzej Duda znalazł się na drugim miejscu z zaufaniem na poziomie 44,9 procent - tuż za premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei Donald Tusk zajął dopiero czwarte miejsce, z wynikiem zaufania 35 procent. Jednocześnie, negatywnie na jego temat wypowiedziało się aż 53,2 procent badanych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280416-jest-nowy-sondaz-liderem-morawiecki-w-rankingu-zaufania-tusk-nie-zalapal-sie-nawet-na-podium]

To nie pierwszy z byłych prezydentów, który wzmaga swoją aktywność, kiedy na horyzoncie pojawia się kampania wyborcza. Lech Wałęsa na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił... "pospolite ruszenie" i apelował do Polaków, by zaangażowali się w kampanię niektórych ugrupowań politycznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/280544-zarty-sie-skonczyly-walesa-oglasza-pospolite-ruszenie-i-mowi-co-kazdy-powinien-zrobic]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl