Pakiet kluczowych umów offsetowych podpisany. Polski sektor zbrojeniowy się wzmacnia

/ CO MON

  

Podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową i Lockheed Martin umów offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła” to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania umów związanych z programem „Wisła”.

Dziś w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, szef MON uczestniczył w uroczystym podpisaniu umów offsetowych dotyczących realizacji zobowiązań offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła”. Wspomniane umowy podpisane zostały między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin. Ich wartość wynosi 724 764 000 zł. 

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, offset dotyczy zawartej przed rokiem umowy między Polską a USA.

W efekcie tej umowy, Wojsko Polskie zostanie wyposażone w system Patriot, w nowoczesną broń, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i Polakom 

— przypomniał szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że polski przemysł zbrojeniowy, na czele z Polską Grupą Zbrojeniową, będzie beneficjentem zawartych umów, które stwarzają olbrzymią szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego, transfer technologii i wzrost możliwości produkcyjnych polskich zakładów.

Podczas spotkania minister podziękował i gratulował wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania umów.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu „Wisła”. Zawarte porozumienie jest wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy Lockheed Martin i Konsorcjum PGZ-Wisła. Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez firmę Lockheed Martin realizowane będą z udziałem pięciu firm wchodzących w skład Konsorcjum „Wisła”:

 

•         Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A.,

•         Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A.

 

Podpisane dziś umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych, które dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej SZ RP.

Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. Umowy wzmacniają partnerstwo przemysłowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia dla SZ RP.

W ramach programu „Wisła” pozyskujemy zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu wraz ze sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot - IBCS z pociskami PAC-3 MSE. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: MON

Wczytuję komentarze...

Tak się zdenerwował, że odreagowywał... na drzwiach

zdjęcie ilustracyjne / lubelska.policja.gov.pl

  

Policjanci zatrzymali 21-latka, który uszkodził elewację budynku świetlicy na terenie gminy Zamość. Straty oszacowano wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł. Sprawca tłumaczył policjantom, że był nietrzeźwy i zdenerwowany i w ten sposób chciał wyładować swoją złość.

Sołtys wsi, w której doszło do incydentu poinformował, że do uszkodzenia doszło w nocy, a sprawca poza elewacją uszkodził także drzwi wejściowe oraz obudowę instalacji odgromowej.
 
Przedstawiciel właściciela uszkodzonego budynku, wartość poniesionych strat wycenił wstępnie na kwotę prawie 2 tys. zł.
 
Policjanci pracujący nad sprawą jeszcze w poniedziałek zatrzymali 21-letniego mieszkańca gm. Zamość, podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
- informuje policja.
 
Jak się dowiedzieliśmy, usłyszał już zarzuty uszkodzenia elementów budynku świetlicy należącej do Gminy Zamość. Tłumaczył, że był nietrzeźwy i zdenerwowany, a swoją złość postanowił wyładował na budynku świetlicy. Kodeks karny za tego typu przestępstwa przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, lubelska.policja.gov.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl