Afgańczycy zatrzymani na granicy. Trzech Polaków organizowało nielegalny przerzut

/ strazgraniczna.pl

  

Siedmiu obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-ukraińską tzw. zieloną granicę oraz trzech Polaków, organizatorów tego przekroczenia zatrzymała Straż Graniczna. Decyzją sądu organizatorzy przerzutu trafili do aresztów. Afgańczycy wrócili na Ukrainę.

Jak poinformowała rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr SG Elżbieta Pikor strażnicy graniczni z placówki w Hermanowicach skontrolowali czekającego w pobliżu granicy volkswagena transportera. W aucie był tylko kierowca. Jednocześnie, około czterech kilometrów od granicy państwa, kolejny patrol SG zatrzymał osobowe audi, w którym jechało dwóch mężczyzn.

- Szybko ustalono, że ci trzej mężczyźni przyjechali po odbiór grupy nielegalnych imigrantów, która w tym czasie pieszo przekroczyła granicę państwa. Wszyscy trzej zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty dotyczące organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej i decyzją sądu trafili na trzy miesiące do aresztów

 – wyjawiła mjr Pikor.

Organizatorzy przerzutu to mieszkańcy Przemyśla w wieku 23, 38 i 55 lat.

W tym samym czasie w okolicy miejscowości Młodowice SG zatrzymała grupę siedmiu obywateli Afganistanu. Granicę ukraińsko–polską przekroczyli idąc pieszo, kierując się wskazówkami – jak mówili – przypadkowo napotkanego obywatela Ukrainy.

- Nie posiadali pieniędzy ani dokumentów. Wyjaśnili, że za przerzut do Polski zapłacili po 3 tysiące euro każdy. Po polskiej stronie mieli czekać na nich Polacy i samochodami odwieźć na zachód Europy

– dodała rzeczniczka BiOSG.

Afgańczycy, zgodnie z umową o readmisji, zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Mjr Pikor dodała, że sprawa jest rozwojowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NATO chce dalszej współpracy z Kijowem

zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/NATO

  

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował w dzisiejszej rozmowie telefonicznej prezydentowi elektowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zwycięstwa w wyborach. Stoltenberg zapewnił go o wsparciu Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy.

„Właśnie rozmawiałem z ukraińskim prezydentem elektem Wołodymyrem Zełenskim. Pogratulowałem mu zwycięstwa i zaprosiłem go do odwiedzenia w najbliższej przyszłości kwatery głównej NATO. NATO będzie nadal zapewniać Ukrainie zdecydowane polityczne i praktyczne wsparcie”

 - napisał dziś wieczorem na Twitterze Stoltenberg.

Zełenski, showman i producent telewizyjnych programów kabaretowych wygrał niedzielne wybory na Ukrainie z ogromną przewagą. Według Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy otrzymał on 73,22 proc. poparcia. Na urzędującego szefa państwa Petro Poroszenkę zagłosowało 24,45 proc. wyborców.

Ukraina w czasie prezydentury Poroszenki podkreślała swoje aspiracje euroatlantyckie. Choć kraj ten nie należy do Sojuszu, Poroszenko był zapraszany na spotkania przywódców państw NATO. Współpraca z Kijowem zacieśniła się po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r.

W czerwcu 2017 r. ukraiński parlament zdefiniował prawnie, że członkostwo w NATO jest strategicznym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa tego państwa.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl