Innowacyjne pomysły dla niepełnosprawnych. Rząd przeznaczył na ten cel 10 mln złotych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/BeatriceBB

  

W drugiej połowie roku będzie można składać wnioski na innowacyjne pomysły ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zaznaczyła, że na ten cel przeznaczono 10 mln zł z unijnego programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Pieniędzmi będą zarządzać trzy inkubatory innowacji społecznych, które - jak zaznaczyła wiceminister - zostaną wybrane z 13 zgłoszeń, które wpłynęły do MIiR, w ramach ogłoszonego jesienią konkursu. Przypomniała, że inkubatory będą udzielać pomocy eksperckiej i finansowej osobom indywidualnym, firmom czy fundacjom, które zgłoszą innowacyjny pomysł, sprawiający że osoby o ograniczonej mobilności lub percepcji w większym niż obecnie stopniu będą mogły, np. samodzielnie robić zakupy, korzystać z mediów elektronicznych, dóbr kultury czy usług ochrony zdrowia.

- Każdy z wybranych inkubatorów innowacji społecznych dostanie pewną pulę pieniędzy, którą będzie rozdzielał pomiędzy pomysłodawców, zgłaszających innowacyjne pomysły

 - wskazała wiceminister. Zaznaczyła, że wszystkie zgłoszenia będą starannie analizowane, a najlepsze mogą liczyć na grant w wysokości 100 tys. zł.

- Liczymy, że do 2023 roku powstanie w Polsce ok. 100 nowych innowacji społecznych znacząco poprawiających jakość życia osobom z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami funkcjonalnymi

- powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Chcemy zbudować sieć powiązań między ludźmi reprezentującymi różne dziedziny, sprawić by powstał ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacji społecznych

 - wyjaśniła wiceminister.

Przykładem takiej innowacji - jak wskazała - jest np. torba borba, czyli wózek na zakupy z silnikiem elektrycznym, wymyślony przez studentki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Innym przykładem jest trójwymiarowa biblioteka dla dzieci, na którą składa się zbiór ilustracji najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci z literatury dziecięcej. Dzięki niej dzieci niewidome będą mogły poprzez dotyk wyobrazić sobie, jak wygląda Kubuś Puchatek czy Myszka Miki.

Konkurs na inkubację innowacji społecznych jest tylko jednym z działań zaplanowanych w ramach Programu Dostępność Plus.

Program ten - z budżetem 23 mld zł do 2025 r. - został przyjęty przez rząd w połowie lipca ubiegłego roku. Narzędziem, które jest niezbędne do realizacji rządowego programu jest ustawa o dostępności. Wprowadza ona wiele usprawnień i ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami, a także nakłada obowiązki dla prawie 65 tysięcy instytucji publicznych, takich jak: urzędy, przychodnie, muzea, uczelnie, by z ich usług i przestrzeni mogło korzystać na równi jak najwięcej osób.

Koszt wdrożenia ustawy dla sektora finansów publicznych szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych w ciągu 10 lat. Duża część tej kwoty będzie pochodzić ze środków europejskich obecnej i przyszłej perspektywy finansowej. To w większości wydatki na zapewnienie dostępności, m.in.: stron internetowych, aplikacji mobilnych, budynków i pomieszczeń, dokumentów i innych udogodnień w urzędach i instytucjach publicznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dzieci ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji

/ twitter.com / @Devil19900

  

Siedem osób, w tym troje dzieci, poniosło śmierć w tureckiej prowincji Van w wyniku niedzielnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,7, do którego doszło w północno-zachodnim Iranie przy granicy z Turcją - podał szef tureckiego MSW Suleyman Soylu.

Pięć osób zostało rannych i przewieziono je do szpitala. Według Soylu pod gruzami znajdują się jeszcze ludzie i trwa akcja ratunkowa.

W prowincji Van wiele domów jest uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi - podał jej gubernator Mehmet Emin Bilmez.

Według Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu irańskiej wioski Habasz-e-Olya, położonej mniej niż 10 km od granicy z Turcją, a ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 6 km.

Według Mojtaby Khalediego z Irańskiej Służby Ratunkowej w trzęsieniu ziemi rannych zostało 25 osób, siedem z nich hospitalizowano.

Trzęsienie ziemi uszkodziło też w Iranie nie określoną na razie liczbę domów w czterech wioskach w pobliżu epicentrum trzęsienia.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts