Co Polacy sądzą o strajku oraz podwyżkach dla nauczycieli? Ten sondaż stawia sprawę jasno

Zdjęcie ilustracyjne / Krzysztof Sitowski/Gazeta Polska

  

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że Polacy są przekonani, że nauczyciele wywalczą podwyżki, ale nie chcą strajku w czasie egzaminów. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że ponad 64 proc. Polaków jest przeciw strajkom nauczycieli w czasie zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów.

Z 64 proc. przeciwnych strajkowi nauczycieli w czasie egzaminów, 45,1 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie, a 19,3 proc. "raczej nie" na pytanie, czy nauczyciele powinni strajkować podczas egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów.

15,3 proc. pytanych uważa, że nauczyciele "raczej" powinni w takim czasie strajkować, a 17,4 proc. że "zdecydowanie tak".

Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami. Wysoki sprzeciw pokazuje, że wychodzi on poza elektorat PiS. Może się więc okazać, że rząd na strajku nie straci zbyt wiele

- powiedział gazecie prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

W sondażu pytano także, czy nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło ponad 53 proc. respondentów, przy czym 45,6 proc. - "raczej tak", a 7,7 proc. - "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania jest 26 proc., w tym 20,6 odpowiedziało, że "raczej nie", a 5,4 proc. - "zdecydowanie nie". Natomiast 21,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włoscy nauczyciele zawiesili strajk

/ sxc.hu

  

- Nauczycielskie związki zawodowe we Włoszech porozumiały się z rządem w sprawie zwiększenia nakładów na odnowę kontraktów oraz rozwiązania dla osób niemających etatu - oświadczyły obie strony. W wyniku ugody zawieszono strajk zaplanowany na 17 maja.

Negocjacje pięciu związków nauczycielskich i rządu trwały w nocy. Według informacji podanych przez uczestników rokowań zawarte zostało porozumienie o rozpoczęciu procedury odnowy kontraktu zbiorowego w oświacie, który wygasł w grudniu 2018 roku. Ponadto ma zostać uproszczony i skrócony proces przyznawania stałych posad nauczycielom.

Rząd zobowiązał się, że zagwarantuje stopniowy wzrost siły nabywczej wynagrodzeń pracowników szkolnictwa, a także do zwiększenia nakładów w następnym budżecie po to, by zarobki nauczycieli i całego personelu w oświacie zbliżyły się do europejskiej średniej.

Minister oświaty Marco Bussetti po podpisaniu porozumienia ze stroną związkową podziękował premierowi Giuseppe Contemu za wsparcie rokowań.

Podpisane zostało ważne porozumienie

 - powiedziała Maddalena Gissi z nauczycielskiego związku w centrali związkowej Cisl.

Podkreśliła, że jest ono wyrazem "szczególnej uwagi dla tych, którzy pracują w oświacie".

Od zawsze prosiliśmy, by zarobki włoskich nauczycieli mogły się stopniowo zbliżyć do średniego poziomu wynagrodzeń w krajach europejskich

- dodała.

Oświata i badania naukowe są strategicznym sektorem kraju i priorytetem dla tego rządu

- zapewnił premier Conte po zakończeniu rozmów.

Nauczyciele we Włoszech zarabiają średnio około 2 tys. euro miesięcznie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl