Fascynujące życie Puszczy Białowieskiej

/ 3005398

  

Puszcza Białowieska, leżąca na pograniczu Polski i Białorusi, zajmuje łączną powierzchnię 1500 kilometrów kwadratowych. Nieco ponad 40% puszczy leży po stronie Polskiej. Na terenie naszego kraju znajduje się Obszar Ochrony Ścisłej zawierający unikatowe fragmenty lasu pierwotnego.

Puszcza Białowieska w całości wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ona zaliczana do największych przyrodniczych skarbów ludzkości, na co wpływ z pewnością mają podejmowane od ponad 600 lat działania ochronne.

W 1409 roku na polowanie w Puszczy Białowieskiej udał się król Władysław Jagiełło wraz ze swoją świtą. Zwierzyna, która upolowana była podczas tych łowów, została odpowiednio przyrządzona i spławiana Narwią do Płocka. Zapasy żywności posłużyły wojskom królewskim w wojnie z Zakonem Krzyżackim, w szczególności w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 r.

Jednym z najważniejszych elementów ekosystemu puszczy są obumarłe drzewa. Mimo, że często powalone i nieposiadające liści, stanowią niezwykle istotne środowisko życia dla różnego rodzaju organizmów, takich jak bezkręgowce, grzyby, mchy czy porosty. Pozbycie się martwych drzew unicestwiłoby wiele gatunków życia w Puszczy Białowieskiej.

Wiele drzew i roślin krzewiastych na terenie Białowieży przybiera zupełnie niespotykane rozmiary i kształty. Drzewa, takie jak lipa drobnolistna czy jesion wyniosły, w „tradycyjnym” lesie są znacznie mniejsze i przybierają inny pokrój. Najlepszym przykładem jest jednak klasyczny dąb białowieski – znacznie potężniejszy od typowych dębów.

Film "Rok w puszczy" to efekt zachwytu na pięknem przyrody o każdej porze roku. W filmie można zobaczyć najpiękniejsze zakątki Puszczy Białowieskiej, chronionej przez Białowieski Park Narodowy (BPN). Możemy dowiedzieć się między innymi jak wyglądały lasy zanim zaczął użytkować je człowiek; jakie są rodzaje lasu - grądy, bory, olsy, łęgi; jakie drzewa rosną w puszczy - dęby, lipy, świerki, graby, klony, olchy, jesiony, sosny – dożywają one swej starości i pozostające do końca w miejscu, w którym rosły. Możemy dowiedzieć się wiele o wykorzystywaniu bogactwa przyrody do celów edukacyjnych, - poznać infrastrukturę turystyczną przyjazną środowisku, - obejrzeć ryciny i fotografie dawnego użytkowania puszczy, zwłaszcza carskich polowań, - zbadać mapy BPN w różnych konfiguracjach. Białowieski Park Narodowy pokazany w filmie to piękne i godne polecenia miejsce.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Tatry: Uwaga na lawiny i niedźwiedzie!

Widok na Giewont / Marek Slusarczyk [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

Ratownicy TOPR ogłosili dziś pierwszy, najniższy, stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje na szczytach Tatr. W Tatrach można napotkać niedźwiedzie, które intensywnie żerują.

W dniu dzisiejszym warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Wszystkie szlaki są mokre i śliskie. Od wysokości około 1600 m n.p.m. zalega świeży śnieg i występują oblodzenia

 – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie turysta może wyzwolić lawinę. Prawdopodobne jest też samorzutne schodzenie małych lawin. Lawinowa jedynka obowiązuje także na najwyższych szczytach słowackich Tatr.

W Tatrach można napotkać niedźwiedzie, które intensywnie żerują. Przed zimą muszą bowiem zgromadzić odpowiednie zapasy tłuszczu, aby zapaść w sen. W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, oddalić się w przeciwnym kierunku – radzą przyrodnicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl