Co po brexicie? Rusza kampania informacyjna

zdjęcie ilustracyjne / daniel_diaz_bardillo / CC0

  

Brytyjski resort spraw wewnętrznych rozpoczął dziś ogólnokrajową kampanię informacyjną zachęcającą 3,3 miliona obywateli UE do złożenia wniosku o uzyskanie nowego statusu imigracyjnego, który będzie wymagany po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Informacje na temat systemu osiedleńczego (ang. EU Settlement Scheme) mają się znaleźć na billboardach i innych nośnikach reklamowych w 6 tys. miejsc na terenie W. Brytanii, w tym - jak zapewniono – „w każdym dużym mieście”, a następnie będą także rozpowszechniane za pomocą reklam w telewizji, radiu i internecie, w tym w mediach prowadzonych przez społeczności imigranckie. Całościowy budżet kampanii to blisko 3,75 miliona funtów (18,76 miliona złotych).

Oficjalne uruchomienie systemu zaplanowano na sobotę, 30 marca. Wtedy też zniesiona zostanie dotychczasowa opłata za złożenie wniosku.

W procesie aplikowania konieczne będzie potwierdzenie tożsamości, miejsca zamieszkania oraz braku wyroków skazujących.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej (ang. settled status), trzeba będzie udowodnić, że w ostatnich pięciu latach przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie osoba składająca wniosek otrzyma tymczasowy status osiedlony (ang. pre-settled status), który będzie można zmienić po spełnieniu wymogu pięciu lat.

Uzyskanie nowego statusu - opartego na brytyjskim, a nie, jak dotychczas, unijnym prawie - zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw dotyczących m.in. pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń społecznych.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków brexitu, obywatele UE będą mieli do końca czerwca 2021 roku czas na zarejestrowanie się. W razie brexitu bez umowy czas ten skróci się do końca grudnia 2020 roku.

Wiceminister spraw wewnętrznych ds. imigracji Caroline Nokes zapewniła dziś, że traktuje priorytetowo „zadbanie o to, aby obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy osiedlili się tutaj i tak wiele dali z siebie naszemu społeczeństwu, nadal czuli się mile widziani”.

- Dlatego właśnie uruchamiam tę kampanię, (...) aby każdy, kto ma do tego prawo, wiedział jak aplikować i otrzymać status, którego potrzebuje. Chcę, aby obywatele UE pozostali i nadal uważali Wielką Brytanię za swój dom, i zachęcam wszystkich do złożenia wniosku, gdy tylko system zostanie uruchomiony

- dodała.

Na 30 marca - pierwszy dzień funkcjonowania systemu - zaplanowano także otwarte, bezpłatne spotkanie z prawnikami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie. Przez dwie godziny - od 11.30 do 13.30 - eksperci będą wyjaśniali działanie nowego systemu oraz odpowiadali na pojawiające się pytania dotyczące zabezpieczenia praw w obliczu brexitu.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z londyńskim ratuszem oraz organizacją pomocową East European Resource Centre (EERC) w ramach prowadzonej przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana kampanii „Londyn jest otwarty”, która służy podkreśleniu międzynarodowego charakteru brytyjskiej stolicy.

Na terenie Zjednoczonego Królestwa na stałe mieszka niespełna milion Polaków, z czego około 200 tys. w Londynie.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl