Kijów chce poprawy relacji z Polską

zdjęcie ilustracyjne / aleskomuc CC0

  

Główni kandydaci na prezydenta Ukrainy opowiadają się za uregulowaniem konfliktów w relacjach z Polską i Węgrami, jednak nie mają pomysłu, jak to zrobić – wynika z artykułu opublikowanego dziś na ukraińskim portalu Europejska Prawda.

Jego autorzy zwrócili się do sztabów kandydatów z pytaniami o relacje z Polską, z którą Ukrainę dzieli spór wokół wydanego przez stronę ukraińską zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, oraz o stosunki z Węgrami. Władze w Budapeszcie oskarżają Kijów o dyskryminowanie mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu.

Odpowiedzi udzielili najwyżej notowani w sondażach: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję, była premier Julia Tymoszenko oraz były minister obrony Anatolij Hrycenko.

- Odpowiedzi na pytania na temat problematycznych relacji z Polską i Węgrami nieprzyjemnie nas rozczarowały. Szczególnie odpowiedzi Poroszenki – stwierdzili dziennikarze Europejskiej Prawdy.

Sztab Poroszenki napisał, że za jego prezydentury „nie zważając na komplikacje i hybrydowe prowokacje Kremla, udało się wyrównać stosunki z Polską oraz zbudować nową jakość interpersonalnych relacji z kierownictwem tego państwa”.

Europejska Prawda oceniła, że Poroszence „udało się nie dostrzec”, że w ciągu ostatnich pięciu lat w stosunkach Ukrainy z Polską problemy tylko narastały. Portal wymienił tu: obrazę prezydenta Bronisława Komorowskiego (w 2015 r. po jego przemówieniu w ukraińskim parlamencie deputowani przyjęli ustawę o uznaniu członków UPA za uczestników walk o niepodległość) oraz „wojnę grobową” podczas prezydentury Andrzeja Dudy.

- Jest to oryginalna wizja „nowej jakości”! – skomentowali dziennikarze. - Polityk (Poroszenko) miałby prawo powiedzieć, że przyczyna konfliktu nie leży na Ukrainie, lecz w Polsce, mógł podkreślać znaczenie kwestii historycznych dla naszego państwa i tak dalej. Ale zamykanie oczu na rzeczy oczywiste jest nieprawidłowe – dodali.

Sztab Julii Tymoszenko oświadczył, że należy odblokować dialog Ukrainy z Węgrami i dążyć do rozwiązania problemów w relacjach ze wszystkimi sąsiadami. - Jednym z pierwszych priorytetów Tymoszenko po zwycięstwie w wyborach będzie normalizacja relacji z sąsiadami. Ukraina nie może pozwolić sobie na istnienie starych i pojawianie się nowych drażliwych kwestii (w tym relacjach) – czytamy.

Według Europejskiej Prawdy Zełenski obiecał poszukiwanie kompromisu w dialogu z Polakami. - Stronice naszego wspólnego podręcznika do historii zapisane są krwią, o czym nie można zapominać, jednak nasza przyszłość nie może być zakładniczką naszej przeszłości – oświadczył sztab aktora.

Anatolij Hrycenko uważa, że w rozmowach między Ukrainą i Polską należy pójść na wzajemne ustępstwa. - Należy dokonać kroków ku porozumieniu po obu stronach – oświadczono w jego sztabie.

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Startuje w nich 39 kandydatów. W pierwszej trójce w sondażach przedwyborczych znajdują się: Zełenski, Poroszenko i Tymoszenko. Hrycenko zajmuje w nich czwarte miejsce.

Wyniki badań opinii publicznej wskazują, że walka o prezydenturę nie rozstrzygnie się w pierwszej turze wyborów. Drugi etap głosowania zaplanowano na 21 kwietnia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl