Turecka prowokacja na greckim niebie

  

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział dziś, że tureckie myśliwce przeleciały blisko śmigłowca, którym udawał się na grecką wyspę Agatonisi położoną w pobliżu wybrzeża Turcji na obchody rocznicy powstania z 1821 r. przeciwko imperium osmańskiemu.

- Śmigłowiec, na pokładzie którego byłem, zmusili do manewrowania na małej wysokości, dopóki greckie myśliwce nie przechwyciły tych sił (samolotów tureckich) naruszających naszą przestrzeń powietrzną

- podkreślił Cipras przemawiając na Agatonisi.

- (...) takie głupie akcje są bez znaczenia, oni (piloci tureckich myśliwców) na próżno spalają paliwo. Zawsze tutaj będziemy, by bronić naszej integralności terytorialnej - powiedział szef greckiego rządu.

Przedstawiciel greckich sił zbrojnych powiedział agencji Reutera, że greckie myśliwce F-16 przechwyciły maszyny tureckie w odległości kilku kilometrów od śmigłowca Ciprasa.

Strona turecka nie wypowiedziała się na razie na temat tego incydentu.

Reuters zwraca uwagę, że w relacjach Turcji z Grecją - choć kraje te są sojusznikami w NATO - od dawna jest wiele punktów spornych, takich jak kwestia podzielonego Cypru, delimitacja przestrzeni powietrznej czy prawa przelotu nad terytorium drugiej strony. Relacje pogorszyły się jeszcze, gdy Grecja zablokowała ekstradycję ośmiu żołnierzy tureckich oskarżanych przez Ankarę o udział w nieudanej próbie zamachu stanu z 2016 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pielgrzymka suwalska dotarła do Ejszyszek

  

W szóstym dniu pielgrzymowania z Suwałk do Ostrej Bramy dotarliśmy do Ejszyszek. Przebyliśmy trasę 35 kilometrów. Pan Bóg wciąż błogosławi nam wspaniałą pogodą.

Od trzeciego etapu skrzydeł pątnikom dodawał fakt, że na naszym szlaku rozpoczęły się wioski
zamieszkałe przez Polaków. Nasi rodacy są niezwykle hojni dla pielgrzymów. W każdej miejscowości witają nas stoły zastawione poczęstunkiem. To dla nas żywa lekcja miłości bliźniego, ponieważ widzimy, jak biedni ludzie dzielą się z nami tym, co mają.

Niektóre miejscowości cały rok gromadzą składki, żeby przywitać gości z Polski. Pielgrzymkowa eucharystia odbyła się w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Koleśnikach. Była to prymicyjna Msza św. dwóch naszych braci pielgrzymkowych, salezjanów ks. Michała Słojewskiego i ks. Łukasza Biziewskiego. Okolicznościową homilię wygłosił na niej przewodnik grupy niebieskiej ks. Waldemar Pawelec SAC.

Po zakończeniu eucharystii mieszkańcy we współpracy z pielgrzymkową kuchnią przygotowali dla
wszystkich ciepły posiłek. Podczas obiadowego wypoczynku część uczestników poszła na cmentarz nawiedzić kwaterę, w której spoczywają prochy żołnierzy 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Natomiast dla pozostałych pielgrzymów przed kościołem koncertowała polska piosenkarka z Wileńszczyzny Bożena Sokolińska.

Po wyjściu z Koleśnik pielgrzymka zatrzymała się w Dawgidańcach i Purwianach, gdzie witali nas i gościli mieszkańcy tych miejscowości. Do Ejszyszek dotarliśmy ok. 19. 30 i nasz dzień pielgrzymkowy zakończyliśmy w kościele parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego wspólnotową modlitwą oraz Apelem Jasnogórskim. Wszystkich pątników powitał ks. Tadeusz Matulaniec. Znaczna część pielgrzymów została na nocleg zabrana przez ejszyskich parafian.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl