Konkurs dla uczniów m.in. o katastrofie smoleńskiej

zdjęcie ilustracyjne / Komsomolec CC0

  

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać swoje prace na konkurs historyczno-literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Tematy tej edycji to zbrodnia katyńskiej, katastrofa smoleńska i obława augustowska. Organizatorzy na prace czekają do 31 maja.

To już siódma edycja wojewódzkiego konkursu, którego inicjatorem jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, a współorganizatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Jak ocenił dziś na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister Zieliński, konkurs przez te wszystkie lata wpisał się w krajobraz działań edukacyjno-wychowawczych w województwie i budzi duże zainteresowanie wśród uczniów. Dotąd zgłoszono kilkaset prac.

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży - skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, ostatniej klasy gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Tematem prac mają być współczesne wydarzenia z historii Polski: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska.

- To są wydarzenia historyczne, które wiele łączy, łączy przede wszystkim tragizm

- wyjaśnił Zieliński. Podkreślił też, że wszystkie te wydarzenia związane są z regionem.

Wiceminister przypomniał, że wydarzenia te są upamiętnione m.in. przez tablice i pomniki. - Te widome oznaki: pomniki, tablice memorialne, są bardzo ważne, ale muszą iść w parze z żywą pamięcią ludzi, bo gdybyśmy przechodzili obojętnie obok tych pomników, to nic by się one nie zdały. Muszą żyć w naszej pamięci, muszą żyć w świadomości zbiorowej Polaków - podkreślił Zieliński.

- Konkurs jest cenny i bardzo się cieszę, że jest kontynuowany i myślę, że przynosi wiele dobrego w sferze zarówno badawczej, tej która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, poszukiwaniu rozwiązań, tez stawianych, ale też w budowaniu wspólnoty narodowej w zakresie świadomości historycznej - dodał.

Prace można zgłaszać do biura poselskiego Jarosława Zielińskiego w Białymstoku. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w czerwcu, a prace będzie oceniać komisja, w której skład wchodzą pracownicy naukowi i nauczyciele.

Zieliński zapowiedział też, że po tej edycji konkursu, wszystkie dotychczas nagrodzone prace, zostaną wydane opublikowane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Papież o sensie sprawiedliwości

/ archiwum GP

  

Papież Franciszek powiedział w środę, że "w życiu sprawiedliwość nie rozwiązuje wszystkiego", a zwłaszcza tam, gdzie trzeba położyć kres złu. Potrzebne jest przebaczenie i zastąpienie "prawa odwetu prawem miłości" - mówił papież w czasie audiencji generalnej.

W katechezie podczas spotkania z prawie 30 tys. wiernych na placu Świętego Piotra Franciszek analizował słowa "jako i my odpuszczamy naszym winowajcom" z modlitwy "Ojcze nasz".

"Jezus wnosi do relacji między ludźmi siłę przebaczenia. W życiu sprawiedliwość nie rozwiązuje wszystkiego. Zwłaszcza tam, gdzie trzeba położyć kres złu, ktoś musi miłować więcej niż należy, by rozpocząć dzieje łaski"

- wyjaśniał.

Jak dodał, "zło zna zemstę, a jeśli się tego nie przerwie, grozi tym, że rozleje się ono dusząc cały świat".

"Zgodnie z prawem odwetu, +odwzajemnię ci się tym, co ty mnie wyrządziłeś+" - przypomniał. "Jezus zastępuje to prawem miłości: to, co Bóg mi uczynił, ja oddaję tobie" - podkreślił.

Franciszek zachęcił wiernych do refleksji nad tym, czy są zdolni do tego, by przebaczać. Zaznaczył, że często słyszy ludzi mówiących: "Nigdy nie wybaczę tego, co mi zrobili". "Ale jeśli nie przebaczysz, Bóg ci nie wybaczy, zamykasz drzwi. Pomyślmy, czy potrafimy wybaczyć, czy też nie przebaczamy" - zachęcał.

Papież wskazywał, że każdy chrześcijanin ma łaskę przebaczenia i tego, by "napisać historię dobra w życiu swoich braci, szczególnie tych, którzy zrobili coś złego i błędnego". "Słowem, uściskiem, uśmiechem możemy przekazać innym to, co otrzymaliśmy najcenniejszego: przebaczenie" - powiedział.

Zwracając się do Polaków, Franciszek podkreślił: "Nasze serca przenika dźwięk rezurekcyjnych dzwonów. Przypominają nam one, że Chrystus umarł, zmartwychwstał, żyje, jest obecny w nas i w swoim Kościele. Wzywają nas, byśmy z odwagą apostołów głosili wszystkim tę radosną wieść o Jego zmartwychwstaniu".

"Niech świadectwo wiary umocni naszych braci, obudzi serca wątpiących i pomoże im odnaleźć i spotkać Chrystusa"- dodał papież.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl