Konkurs dla uczniów m.in. o katastrofie smoleńskiej

zdjęcie ilustracyjne / Komsomolec CC0

  

Uczniowie podlaskich szkół mogą nadsyłać swoje prace na konkurs historyczno-literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Tematy tej edycji to zbrodnia katyńskiej, katastrofa smoleńska i obława augustowska. Organizatorzy na prace czekają do 31 maja.

To już siódma edycja wojewódzkiego konkursu, którego inicjatorem jest wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, a współorganizatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Jak ocenił dziś na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister Zieliński, konkurs przez te wszystkie lata wpisał się w krajobraz działań edukacyjno-wychowawczych w województwie i budzi duże zainteresowanie wśród uczniów. Dotąd zgłoszono kilkaset prac.

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży - skierowany jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, ostatniej klasy gimnazjów, a także szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Tematem prac mają być współczesne wydarzenia z historii Polski: zbrodnia katyńska, katastrofa smoleńska i obława augustowska.

- To są wydarzenia historyczne, które wiele łączy, łączy przede wszystkim tragizm

- wyjaśnił Zieliński. Podkreślił też, że wszystkie te wydarzenia związane są z regionem.

Wiceminister przypomniał, że wydarzenia te są upamiętnione m.in. przez tablice i pomniki. - Te widome oznaki: pomniki, tablice memorialne, są bardzo ważne, ale muszą iść w parze z żywą pamięcią ludzi, bo gdybyśmy przechodzili obojętnie obok tych pomników, to nic by się one nie zdały. Muszą żyć w naszej pamięci, muszą żyć w świadomości zbiorowej Polaków - podkreślił Zieliński.

- Konkurs jest cenny i bardzo się cieszę, że jest kontynuowany i myślę, że przynosi wiele dobrego w sferze zarówno badawczej, tej która polega na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, poszukiwaniu rozwiązań, tez stawianych, ale też w budowaniu wspólnoty narodowej w zakresie świadomości historycznej - dodał.

Prace można zgłaszać do biura poselskiego Jarosława Zielińskiego w Białymstoku. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w czerwcu, a prace będzie oceniać komisja, w której skład wchodzą pracownicy naukowi i nauczyciele.

Zieliński zapowiedział też, że po tej edycji konkursu, wszystkie dotychczas nagrodzone prace, zostaną wydane opublikowane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Służba Bezpieczeństwa wkroczyła do huty. Przyczyną - ochrona środowiska

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/MALCOLUMBUS

  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła dzisiaj rewizje w koncernie hutniczym ArcelorMittal w Krzywym Rogu na wschodzie kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który stamtąd pochodzi, skrytykował wcześniej koncern za brak działań na rzecz ochrony środowiska.

SBU wkroczyła do jednego z zakładów ArcelorMittal tuż przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę. Startuje w nich partia prezydenta Sługa Narodu, która mimo wysokiego poparcia w sondażach najprawdopodobniej nie zdoła zdobyć samodzielnej większości w Radzie Najwyższej.

„Przedstawiciele SBU przyszli na rewizję do nowoczesnego, dopiero co zbudowanego obiektu, trzeciej maszyny do ciągłego odlewania stali. Skopiowali dokumenty tego sprzętu i rozpoczęli kontrolę promieniowania jonizującego”

- oświadczył p.o. dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Ołeksandr Iwanow.

Poinformował, że zawiadomił o zaistniałej sytuacji m.in. ambasady krajów G7 i zapewnił, że ArcelorMittal Krzywy Róg działa otwarcie i nie ma niczego do ukrycia.

„Ostatnie wydarzenia grożą rozwojowi i dalszej przyszłości przedsiębiorstwa i jego zespołu. Nikogo nie oskarżamy, chcemy jednak mieć przekonanie, że wszystkie działania będą prowadzone wyłącznie w zgodzie z prawem”

- podkreślił Iwanow.

Tydzień temu, podczas wizyty w Krzywym Rogu prezydent Zełenski zaatakował władze ArcelorMittal za niezrealizowane zobowiązania koncernu, dotyczące poprawy sytuacji ekologicznej. Oświadczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat na raka zachorowało ok. 25 tysięcy mieszkańców tego ponad 650-tysięcznego miasta.

„Jeśli ten program (poprawy sytuacji ekologicznej) został przeniesiony o pięć lat i nie było to uzgodnione z mieszkańcami, to chciałbym zapytać, czy możecie rozpatrzyć jakieś odszkodowania finansowe dla ludzi, którzy ucierpieli w ciągu tych pięciu lat, pomóc im w leczeniu? Sądzę, że władze miasta pomogą ustalić listę ludzi, którzy w tym czasie przeszli przez choroby onkologiczne”

- oświadczył prezydent, zwracając się do władz koncernu.

Po wizycie Zełenskiego w Krzywym Rogu SBU wszczęła śledztwo w związku z naruszaniem przez ArcelorMittal norm ekologicznych. Koncern oświadczył w odpowiedzi, że od nabycia kombinatu w 2005 r. zainwestował na Ukrainie ponad 9 mld USD, a jego inwestycje w ochronę środowiska wyniosły równowartość ponad 230 mln USD.

„Mamy nadzieję, że zwiększona uwaga wobec naszego przedsiębiorstwa ze strony organów władzy, różnych partii i wszczęcie przez SBU śledztwa (…) jest przypadkowym zbiegiem okoliczności w okresie przed wyborami i nie świadczy o wywieraniu nacisków na biznes” - oświadczył ArcelorMittal.

Arcelor Mittal Krzywy Róg jest jednym z największych producentów stali na Ukrainie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 21 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl