Niedokończony olejny obraz geniusza renesansu, pochodzący z ok. 1480 r., można podziwiać za darmo do 22 czerwca. Na wystawie w salach ekspozycyjnych Braccio di Carlo Magno przedstawiono też historię pobytu Leonarda da Vinci w Rzymie. Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyjaśniła, że organizując tę nadzwyczajną prezentację, kierowana przez nią placówka pragnęła „podzielić się z publicznością przez trzy miesiące dziełem, które jest symbolem jej galerii malarstwa i niesie mocne przesłanie wiary”.

To jego jedyne dzieło malarskie w naszych zbiorach i jedyne w Rzymie. Dlatego postanowiliśmy za darmo udostępnić je tłumom pielgrzymów odwiedzających plac św. Piotra

– powiedziała Barbara Jatta w rozmowie z Polskim Radiem.

Po rzymskiej prezentacji obraz zostanie wysłany do Nowego Jorku, gdzie w lipcu będzie wystawiony w Metropolitan Museum of Art. Następnie będzie można go zobaczyć w paryskim Luwrze w ramach obchodów 500. rocznicy śmierci Leonarda, która przypada 2 maja.

W samych Włoszech odbędzie się ponad 500 wystaw i prezentacji poświęconych artyście. Na wzgórzu kwirynalskim otwarto wystawę „Leonardo da Vinci. Nauka przed nauką”. Można na niej do 30 czerwca oglądać ponad 200 eksponatów: rysunków, notatek i makiet dokumentujących badania i wynalazki naukowe Leonarda.