Okrągły jubileusz geniusza

Leonardo da Vinci, "Autoportret" / fot. commons.wikimedia.org/wiki/File:Leonardo_self.jpg

  

Od piątku przy placu św. Piotra w Rzymie można za darmo oglądać obraz Leonarda da Vinci „Święty Hieronim na pustyni”. Na całym świecie trwają obchody 500. rocznicy śmierci wielkiego renesansowego artysty i naukowca.

Niedokończony olejny obraz geniusza renesansu, pochodzący z ok. 1480 r., można podziwiać za darmo do 22 czerwca. Na wystawie w salach ekspozycyjnych Braccio di Carlo Magno przedstawiono też historię pobytu Leonarda da Vinci w Rzymie. Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyjaśniła, że organizując tę nadzwyczajną prezentację, kierowana przez nią placówka pragnęła „podzielić się z publicznością przez trzy miesiące dziełem, które jest symbolem jej galerii malarstwa i niesie mocne przesłanie wiary”.

To jego jedyne dzieło malarskie w naszych zbiorach i jedyne w Rzymie. Dlatego postanowiliśmy za darmo udostępnić je tłumom pielgrzymów odwiedzających plac św. Piotra

– powiedziała Barbara Jatta w rozmowie z Polskim Radiem.

Po rzymskiej prezentacji obraz zostanie wysłany do Nowego Jorku, gdzie w lipcu będzie wystawiony w Metropolitan Museum of Art. Następnie będzie można go zobaczyć w paryskim Luwrze w ramach obchodów 500. rocznicy śmierci Leonarda, która przypada 2 maja.

W samych Włoszech odbędzie się ponad 500 wystaw i prezentacji poświęconych artyście. Na wzgórzu kwirynalskim otwarto wystawę „Leonardo da Vinci. Nauka przed nauką”. Można na niej do 30 czerwca oglądać ponad 200 eksponatów: rysunków, notatek i makiet dokumentujących badania i wynalazki naukowe Leonarda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodzinnie.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl