Powołano "Panteon Górnośląski", nową instytucję kultury

Siedzibą nowej instytucji jest Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach / fot. PetrusSilesius/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

List intencyjny ws. współprowadzenia nowej instytucji kultury "Panteonu Górnośląskiego" podpisali w poniedziałek w Warszawie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, abp metropolita katowicki Wiktor Skworc, prezydent Katowic Marcin Krupa i marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

"Panteon Górnośląski" w Katowicach zostanie powołany w celu upamiętnienia setnej rocznicy powrotu do macierzy części Górnego Śląska, a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy.

To jest ważny dzień w historii Górnego Śląska, ale także w historii Polski. Podjęliśmy decyzję w gronie przedstawicieli kilku instytucji, aby powołać wspólną instytucję kultury pod nazwą "Panteon Górnośląski", instytucję, która będzie odwoływała się do tej części pięknej historii Górnego Śląska, a jednocześnie heroicznej i trudnej, która jest związana immanentnie z Polską

 - powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, instytucja będzie upamiętniała "najważniejszych świadków historii Górnego Śląska, bohaterów, żołnierzy, ale także bohaterów-obywateli, artystów, przedstawicieli śląskiego środowiska lokalnego, ludzi kultury, ludzi różnych zawodów, duchownych, wszystkich tych, którzy dla Śląska i dla Polski, bo nierozłącznie trzeba mówić i o Górnym Śląsku i o Polsce, byli zasłużeni". Podkreślił, że celem tej instytucji jest "oddanie hołdu tym wszystkim, którzy przez 100 lat kształtowali, tworzyli polski Górny Śląsk".

Nowa instytucja kultury będzie miała siedzibę w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Projekt budowlany, scenariusz i scenografia powstały dzięki finansowemu zaangażowaniu MKiDN oraz Archidiecezji Katowickiej.

W umowie, która wkrótce będzie podpisana, zostaną określone szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania "Panteonu Górnośląskiego" wraz z zaangażowaniem finansowym w realizację inwestycji instytucji współprowadzących. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, MKiDN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kopeć (PiS) ponownie senatorem ze Śląska

/ Wikimedia Commons

  

Dotychczasowy senator PiS Tadeusz Kopeć otrzymał 50,84 proc. głosów. Dane pochodzą z 89,18 proc. obwodowych komisji wyborczych w okręgu 79, który obejmuje powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie) – wynika z informacji opublikowanych przez PKW.

Według cząstkowych danych na Tadeusza Kopcia zagłosowało 72 720 wyborców.

Kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni Hubert Maślanka otrzymał 55 826 głosów (39,03 proc.), a Komitetu Wyborczego Wyborców Przywrócić Prawo, poseł mijającej kadencji Jerzy Jachnik – 14 500 głosów (10,14 proc.).

Dane pochodzą z 206 na 231 obwodowych komisji wyborczych (89,18 proc.).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl