"Panteon Górnośląski" w Katowicach zostanie powołany w celu upamiętnienia setnej rocznicy powrotu do macierzy części Górnego Śląska, a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy.

To jest ważny dzień w historii Górnego Śląska, ale także w historii Polski. Podjęliśmy decyzję w gronie przedstawicieli kilku instytucji, aby powołać wspólną instytucję kultury pod nazwą "Panteon Górnośląski", instytucję, która będzie odwoływała się do tej części pięknej historii Górnego Śląska, a jednocześnie heroicznej i trudnej, która jest związana immanentnie z Polską

 - powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, instytucja będzie upamiętniała "najważniejszych świadków historii Górnego Śląska, bohaterów, żołnierzy, ale także bohaterów-obywateli, artystów, przedstawicieli śląskiego środowiska lokalnego, ludzi kultury, ludzi różnych zawodów, duchownych, wszystkich tych, którzy dla Śląska i dla Polski, bo nierozłącznie trzeba mówić i o Górnym Śląsku i o Polsce, byli zasłużeni". Podkreślił, że celem tej instytucji jest "oddanie hołdu tym wszystkim, którzy przez 100 lat kształtowali, tworzyli polski Górny Śląsk".

Nowa instytucja kultury będzie miała siedzibę w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Projekt budowlany, scenariusz i scenografia powstały dzięki finansowemu zaangażowaniu MKiDN oraz Archidiecezji Katowickiej.

W umowie, która wkrótce będzie podpisana, zostaną określone szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania "Panteonu Górnośląskiego" wraz z zaangażowaniem finansowym w realizację inwestycji instytucji współprowadzących.