Rosną nakłady inwestycyjne

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w 2018 r. o 12,2 proc. rok do roku świadczy o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego - podkreśliła w komentarzu do opublikowanych dzisiaj danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

"Według opublikowanych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., Biuletyn Statystyczny nr 2/2019, w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpiło widoczne ożywienie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób"

- wskazała Emilewicz.

"To bardzo dobra wiadomość, która pozwala mówić o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego" - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii.

Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny podał, że nakłady inwestycyjne badanych przedsiębiorstw w 2018 r. wyniosły 142 mld zł i były (w cenach stałych) o 12,2 proc. wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2017 r.)

Jak zaznaczyła, nakłady w cenach stałych na budynki i budowle wzrosły o 15,3 proc., a na zakupy (maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia oraz środki transportu) o 10,7 proc.; nakłady realizowało aż 83,7 proc. przedsiębiorstw.

Spośród 11 sekcji gospodarki prezentowanych przez GUS zwiększenie nakładów odnotowano w dziesięciu - podkreślono.

"Najbardziej inwestycje wzrosły w zakwaterowaniu i gastronomii (o 44 proc. wobec spadku o 6 proc. w 2017 r.), transporcie i gospodarce magazynowej (o ok. 31 proc. wobec wzrostu o 37 proc. przed rokiem), górnictwie i wydobywaniu(o 30 proc. wobec spadku o 11 proc.), dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami (o ok. 28 proc. wobec wzrostu o 6 proc.), handlu i naprawach pojazdów samochodowych (o ok. 23 proc. wobec wzrostu o 13 proc.) oraz budownictwie (o 20 proc. wobec wzrostu o 4 proc.)"

- wskazała szefowa MPiT.

W przemyśle przetwórczym odnotowano natomiast wzrost nakładów o 7 proc. (rok wcześniej o 5 proc.).

"Jedyną sekcją, w której nastąpił spadek inwestycji było wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 0,4 proc. wobec spadku o 11 proc. rok wcześniej)"

- zwróciła uwagę Emilewicz.

Szefowa MPiT wyjaśniła, że jeśli chodzi o wyniki finansowe "badanej zbiorowości przedsiębiorstw", to - ze względu na wzrost kosztów wynagrodzeń brutto - ich koszty rosły szybciej (o 7,5 proc.) niż przychody z całokształtu działalności (wzrost o 6,7 proc.). Podkreśliła, że "wskaźniki rentowności utrzymały się jednak na bezpiecznych, relatywnie wysokich poziomach - wskaźnik rentowności obrotu brutto – 4,5 proc.".

W ocenie Emilewicz należy oczekiwać inwestycji w automatyzację i mechanizację procesów produkcyjnych i usługowych, jak również optymalizacji działalności zwiększającej efektywność gospodarowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Polski zadzwonił do prezydenta-elekta Ukrainy. Co sobie powiedzieli?

zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/zelenskiy95

  

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim pogratulował mu wyboru na stanowisko prezydenta Ukrainy. Zapewnił o wsparciu Polski na drodze Ukrainy ku wspólnocie euroatlantyckiej - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa odbyła się w niedzielę przed godz. 21.

- Prezydent Duda pogratulował prezydentowi elektowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach, które uznał po prostu za zwycięstwo demokracji, bo wybór ten jest decyzją samych Ukraińców i to jest ważne dla jakości demokracji ukraińskiej

- powiedział Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/268619-zarty-sie-skonczyly-exit-poll-showman-zelenski-zwyciezyl-w-wyscigu-prezydenckim]

Andrzej Duda zaprosił prezydenta-elekta do złożenia wizyty w Polsce w najbliższym czasie.

- Prezydent potwierdził, że Polska będzie konsekwentnie wspierała Ukrainę na drodze skierowanej ku Europie i wspólnocie euroatlantyckiej; zapewnił, że prezydent-elekt może liczyć na pomoc Polski w tym zakresie

- powiedział minister.

Andrzej Duda skierował też dziś oficjalną depesze gratulacyjną do prezydenta-elekta Wolodymyra Zełenskiego.

"Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie" - napisał prezydent.

Wyraził przekonanie, że wybór Zełenskiego potwierdzi zakotwiczenie Ukrainy na szlaku ku wspólnocie euroatlantyckiej.

"Pragnę zapewnić Pana, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Może Pan liczyć na moje osobiste zaangażowanie w tej sprawie. Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności"

- oświadczył prezydent.

Podkreślił, że Polskę i Ukrainę łączą więzy sympatii i wspólna historia. "Polacy zawsze i z życzliwością obserwowali demokratyczne i proeuropejskie przemiany w Ukrainie. Stale okazujemy Ukrainie solidarność w obliczu rosyjskiej agresji. Nie ustajemy również w wysiłkach na rzecz zbliżania jej do struktur europejskich i euroatlantyckich" - napisał Duda.

"Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że "budowaniu takich relacji służyć będzie także nowe spojrzenie na sposoby, w jakich w ciągu ostatnich kilku lat traktowana była wspólna, niedawna historia naszych narodów".

"Wierzę głęboko, że Pana kadencja przyniesie pozytywny przełom w tej sprawie" - czytamy w depeszy prezydenta. "Życząc Panu sukcesów w służbie narodowi ukraińskiemu i pomyślności osobistej, wyrażam nadzieję, że Pana Prezydentura przyczyni się do umocnienia znaczenia Ukrainy w regionie oraz do wprowadzenia relacji polsko-ukraińskich na nowy pomyślny etap" - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl