Rosną nakłady inwestycyjne

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w 2018 r. o 12,2 proc. rok do roku świadczy o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego - podkreśliła w komentarzu do opublikowanych dzisiaj danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

"Według opublikowanych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., Biuletyn Statystyczny nr 2/2019, w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpiło widoczne ożywienie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób"

- wskazała Emilewicz.

"To bardzo dobra wiadomość, która pozwala mówić o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego" - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii.

Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny podał, że nakłady inwestycyjne badanych przedsiębiorstw w 2018 r. wyniosły 142 mld zł i były (w cenach stałych) o 12,2 proc. wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2017 r.)

Jak zaznaczyła, nakłady w cenach stałych na budynki i budowle wzrosły o 15,3 proc., a na zakupy (maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia oraz środki transportu) o 10,7 proc.; nakłady realizowało aż 83,7 proc. przedsiębiorstw.

Spośród 11 sekcji gospodarki prezentowanych przez GUS zwiększenie nakładów odnotowano w dziesięciu - podkreślono.

"Najbardziej inwestycje wzrosły w zakwaterowaniu i gastronomii (o 44 proc. wobec spadku o 6 proc. w 2017 r.), transporcie i gospodarce magazynowej (o ok. 31 proc. wobec wzrostu o 37 proc. przed rokiem), górnictwie i wydobywaniu(o 30 proc. wobec spadku o 11 proc.), dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami (o ok. 28 proc. wobec wzrostu o 6 proc.), handlu i naprawach pojazdów samochodowych (o ok. 23 proc. wobec wzrostu o 13 proc.) oraz budownictwie (o 20 proc. wobec wzrostu o 4 proc.)"

- wskazała szefowa MPiT.

W przemyśle przetwórczym odnotowano natomiast wzrost nakładów o 7 proc. (rok wcześniej o 5 proc.).

"Jedyną sekcją, w której nastąpił spadek inwestycji było wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 0,4 proc. wobec spadku o 11 proc. rok wcześniej)"

- zwróciła uwagę Emilewicz.

Szefowa MPiT wyjaśniła, że jeśli chodzi o wyniki finansowe "badanej zbiorowości przedsiębiorstw", to - ze względu na wzrost kosztów wynagrodzeń brutto - ich koszty rosły szybciej (o 7,5 proc.) niż przychody z całokształtu działalności (wzrost o 6,7 proc.). Podkreśliła, że "wskaźniki rentowności utrzymały się jednak na bezpiecznych, relatywnie wysokich poziomach - wskaźnik rentowności obrotu brutto – 4,5 proc.".

W ocenie Emilewicz należy oczekiwać inwestycji w automatyzację i mechanizację procesów produkcyjnych i usługowych, jak również optymalizacji działalności zwiększającej efektywność gospodarowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister ujawnia szczegóły rozszerzenia 500 plus. Kiedy pierwszy wypłaty? Gdzie składać wnioski?

Rodzina 500 plus / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Zgodnie z planem rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus” wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS) będą przyjmowane od 1 lipca, a papierową – od 1 sierpnia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa ujawniła kilka istotnych szczegółów na temat programu apelując jednocześnie, aby ze zgłoszeniem nie czekać zbyt długo.

Środki są gotowe, uruchomione zostaną 1 lipca. Jestem spokojna o zabezpieczenie finansowe tych potrzeb naszych mieszkańców, Polek i Polaków.
- mówiła minister w poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP Katowice.

Jednocześnie szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała do Polaków, aby nie czekali ze składaniem wniosków.

Im wcześniej złożymy wniosek, tym wcześniej będą pieniądze.
- mówiła minister Borys-Szopa, wskazując, że obecnie procedura dotycząca wniosków została uproszczona.

Wyraziła nadzieję, że choć samorządy mają trzy miesiące na realizację wniosku, pierwsze wypłaty nastąpią szybko.

Jestem przekonana, że samorządy sprostają temu zadaniu i pierwsze pieniądze do rodzin trafią już w lipcu.
- powiedziała minister.

Przypomniała, że obecnie nie będzie potrzeby wydawania decyzji administracyjnej o wypłacie świadczenia – wystarczy informacja o jego przyznaniu.

Jak mówiła Borys-Szopa, dzięki rozszerzonemu programowi „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafi „olbrzymi strumień pieniędzy”. W tym roku koszt świadczenia to blisko 10 mld zł, w przyszłym ok. 20 mld zł – poinformowała minister.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku stawia na rodziny i jest zdeterminowany na poprawę ich życia. Ekonomiści są zgodni, że część tych środków niewątpliwie trafi bezpośrednio na zabezpieczenie podstawowych potrzeb rodzin, przede wszystkim dzieci, co spowoduje większą konsumpcję, ale część środków zostanie niewątpliwie zainwestowane, być może w jakieś dalsze plany związane z rozwojem dzieci.
- oceniła szefowa resortu rodziny i pracy.

Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że „Rodzina 500 plus” nie jest programem socjalnym.

Nie jest to jakaś zapomoga, nie jest to pomoc socjalna – jest to dodatek wychowawczy. Chcemy po prostu, żeby naszym dzieciom, w miarę naszych możliwości, żyło się jak najlepiej i żeby nie było problemów z załatwianiem ich podstawowych potrzeb, z zapewnieniem nawet spełniania ich marzeń, bo dzieciństwo szybko mija.
- tłumaczyła minister na antenie TVP Katowice.

Przypomniała, że w tym roku ponownie wypłacone zostanie także 300-złotowe świadczenie „Dobry start”, należne dzieciom uczącym się.

Środki na ten cel również są zabezpieczone.
- zapewniła minister, wskazując, że wiele rodzin zapewne równolegle otrzyma świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" oraz pieniądze na wyprawkę szkolną.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a uzyskanie ich na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie. Teraz otrzyma je dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl