Szczątki ludzkie ekipa prof. Szwagrzyka znalazła w bydgoskiej kwaterze więziennej

Prace na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy / ipn.gov.pl

  

20 marca rozpoczął się kolejny etap prac poszukiwawczych w kwaterze więziennej przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. W drugim dniu praz ziemnych archeolodzy odnaleźli szczątki ludzkie. Mogą one należeć do trzech dezerterów ludowego WP: Józefa Krzymowskiego „Kowala”, Czesława Łukaszewicza „Grama” i Józefa Bortkiewicza „Wigóry”. Cała trójka została aresztowana pod zarzutem przynależności do „bandy terrorystycznej AK” i na mocy Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu rozstrzelana w bydgoskim więzieniu 17 czerwca 1946 r.  

Członkowie tej grupy pochodzili z kresów wschodnich i planowali prowadzić życie partyzanckie aż „do zmiany rządu”. Ukrywali się na terenie powiatów rypińskiego i wąbrzeskiego. Odnalezione na cmentarzu przez archeologów szczątki poddane zostaną badaniom genetycznym. Rodziny przekazały już materiał porównawczy. Prace archeologiczne potrwają w Bydgoszczy do 29 marca. W tym tygodniu archeolodzy wraz wolontariuszami będą jeszcze szukać ośmioosobowej mogiły członków oddziału poakowskiego kpt. Leona Mellera „Jędrusia”, straconych 4 września 1946 r. Przypomnijmy, że grupa „Jędrusia” liczyła ok. 35 członków, z których trzynastu w procesie pokazowym skazano na karę śmierci, a dziewięciu ostatecznie rozstrzelano. Oddział „Jędrusia” działał w powiecie wyrzyskim przez niespełna miesiąc. Tak surowe wyroki wobec członków tej grupy miały na celu zastraszenie ludności wiejskiej, która sprzyjała podziemiu niepodległościowemu. Były też pewną formą zemsty za wcześniejsze rozbicie więzienia w Wyrzysku w maju 1946 r., w którym prawdopodobnie brał udział kpt. „Jędruś”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Joanna Lichocka (PiS), Artur Soboń (KPRM), Marcin Święcicki (PO), Jan Filip Libicki (PSL), Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) oraz Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl