Szczątki ludzkie ekipa prof. Szwagrzyka znalazła w bydgoskiej kwaterze więziennej

Prace na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy / ipn.gov.pl

  

20 marca rozpoczął się kolejny etap prac poszukiwawczych w kwaterze więziennej przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. W drugim dniu praz ziemnych archeolodzy odnaleźli szczątki ludzkie. Mogą one należeć do trzech dezerterów ludowego WP: Józefa Krzymowskiego „Kowala”, Czesława Łukaszewicza „Grama” i Józefa Bortkiewicza „Wigóry”. Cała trójka została aresztowana pod zarzutem przynależności do „bandy terrorystycznej AK” i na mocy Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu rozstrzelana w bydgoskim więzieniu 17 czerwca 1946 r.  

Członkowie tej grupy pochodzili z kresów wschodnich i planowali prowadzić życie partyzanckie aż „do zmiany rządu”. Ukrywali się na terenie powiatów rypińskiego i wąbrzeskiego. Odnalezione na cmentarzu przez archeologów szczątki poddane zostaną badaniom genetycznym. Rodziny przekazały już materiał porównawczy. Prace archeologiczne potrwają w Bydgoszczy do 29 marca. W tym tygodniu archeolodzy wraz wolontariuszami będą jeszcze szukać ośmioosobowej mogiły członków oddziału poakowskiego kpt. Leona Mellera „Jędrusia”, straconych 4 września 1946 r. Przypomnijmy, że grupa „Jędrusia” liczyła ok. 35 członków, z których trzynastu w procesie pokazowym skazano na karę śmierci, a dziewięciu ostatecznie rozstrzelano. Oddział „Jędrusia” działał w powiecie wyrzyskim przez niespełna miesiąc. Tak surowe wyroki wobec członków tej grupy miały na celu zastraszenie ludności wiejskiej, która sprzyjała podziemiu niepodległościowemu. Były też pewną formą zemsty za wcześniejsze rozbicie więzienia w Wyrzysku w maju 1946 r., w którym prawdopodobnie brał udział kpt. „Jędruś”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Opowieść wielkanocna o najlepszych z nas. „Stasiu Suchowolec, Sylwek Zych... Oni się ich bali”. WIDEO

  

Ginęli jeszcze w okolicach „okrągłego stołu”. - Przyjechał po mnie biskup z kanclerzem, pokazali dekret i powiedzieli, że mam półtorej godziny na spakowanie rzeczy. I mnie wywieźli – tak usunięcie z parafii na Łazarzu wspomina ks. Leszek Marciniak. Pośpiech wynikał z obaw, że robotnicy siłą zatrzymają księdza. Być może wtedy ocalił życie, bo wkrótce zaczęli ginąć jego przyjaciele, mówiący podobne kazania. – Ks. Stefan Niedzielak zginał za swoją ideę, próbował pokazać, jak wielu ludzi zginęło na Wschodzie, nie tylko w Katyniu, ale wszyscy, którzy byli tam wywiezieni, przecież to miliony – mówi ks. Leszek Marciniak.  Obejrzyj poniżej rozmowę z legendarnym księdzem w „Wywiadzie z chuliganem”.

Stasiu Suchowolec, cudowny człowiek, wspaniały, przyjaciel księdza Jerzego, opiekun jego rodziców, był bardzo niepokorny. I bardzo niewygodny dla wielu tam, w tym Białostockiem, dlatego zginął

– mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem ks. Leszek Marciniak.Ks. Stefan Niedzielak zginął na dwa tygodnie przed „okrągłym stołem”, ks. Stanisław Suchowolec tydzień później, a ks. Sylwester Zych pięć tygodni po wyborach z 4 czerwca 1989.

Tym, co łączyło mordowanych w czasie historycznej zmiany ustrojowej księży, było to, że mówili o historii, o Katyniu, o tym, o czym nawet duża część opozycji nie chciała mówić. Zdaniem księdza Leszka Marciniaka, można było to zrozumieć jako demonstrację, że wykuwająca się „nowa” Polska ma być pokracznym tworem oderwanym od korzeni.

Jesteśmy odcinani od historii, nie przypadkiem historię wyrzucano ze szkół. Jeśli do niej nie powrócimy, będzie tragedia. Bo naród tracąc pamięć, traci życie

– mówi ks. Leszek Marciniak. Wobec tych zbrodni na najodważniejszych polski księżach w tamtych dniach panować miała obojętność.

Sylwka Zycha spotkałem jeszcze na pogrzebie księdza prałata Teofila Boguckiego, proboszcza księdza Jerzego. Wyszedł z tego więzienia, trochę opowiadał o tym. Nie wiedziałem, że za chwilę przeczytam, że nie żyje.

Ks. Leszek Marciniak podkreśla, że nie ma pretensji do śp. arcybiskupa Jerzego Stroby, że go usunął z parafii.

Też miałem pogróżki. Nie wiadomo, jakby się to skończyło. Myślę, że arcybiskup podejmując tą decyzję, wyrzucając mnie z Poznania, uratował mi życie.Ślubowałem biskupowi i posłuszeństwo i uważam, że ono jest w kościele bardzo ważne, mimo wszystko, mimo bólu

– stwierdza.

Obejrzyj rozmowę z niezwykle odważnym polskim księdzem:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl