„Poland first to fight” – międzynarodowy projekt

Fragment plakatu Marka Żuławskiego z okresu II Wojny Światowej Poland First To Fight

  

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowują na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej międzynarodowy projekt pod nazwą „Poland first to fight” – poinformował dyrektor placówki Karol Nawrocki, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Pytany w Radio Gdańsk o scenariusz obchodów Nawrocki powiedział, że „jest on już właściwie gotowy. Można powiedzieć, że dopinamy szczegóły. Na obchody złoży się szereg wydarzeń nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, dosłownie na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Najważniejsze z nich będą miały miejsce pomiędzy dwoma symbolicznymi datami", czyli 23 sierpnia, kiedy podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow, a 17 września.

Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych od pół roku przygotowuje bardzo duży projekt pod nazwą „Poland first to fight".

W wyniku tego projektu w okolicach 1 września w około 80 miejscach na całym świecie, na wszystkich kontynentach zostanie pokazana nasza wystawa.

– powiedział dyrektor Muzeum, wyjaśniając, że główna ekspozycja zostanie zorganizowana w sali wystaw czasowych w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej, a w pozostałych miejscach znajdą się wystawy panelowe, którym towarzyszyć będą akcje w mediach społecznościowych i „akcje multimedialna podnosząca temat polskiej wrażliwości dotyczącej II wojny światowej". Dopytywany, czy w scenariusz obchodów wpisze się apel pamięci, który co roku organizowany jest 1 września na Westerplatte przez miasto Gdańsk, Nawrocki odpowiedział, że

sytuacja jest na tyle specyficzna, osobliwa, że Muzeum II Wojny Światowej a także ministerstwo kultury w chwili obecnie nie mają możliwości bezpośredniego działania na Westerplatte, bowiem działka, na której znajduje się pomnik i szereg ważnych z punktu widzenia półwyspu i Westerplatte budynków i miejsc leży obecnie w zarządzie miasta Gdańska.

Dodał, że Muzeum jest otwarte na rozmowy z samorządem o obchodach na Westerplatte. „Jasno to musi wybrzmieć, że i Westerplatte i polscy bohaterowie i ta rocznica, powinny być wydarzeniem wspólnotowym”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl; radio Gdańsk
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Joanna Lichocka (PiS), Artur Soboń (KPRM), Marcin Święcicki (PO), Jan Filip Libicki (PSL), Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) oraz Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl