Z OSTATNIEJ CHWILI

Żużlowcy Motoru Lublin drużynowymi mistrzami Polski • • •

Ministerstwo o planowanym strajku: Sytuacja jest poważna, ale jesteśmy gotowi do egzaminów

Minister edukacji Anna Zalewska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poinformowała, że posiada informacje od dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, że przeprowadzenie egzaminów jest niezagrożone. - "Wiem od dyrektorów szkół, że gdyby nawet doszło do jakichś zdarzeń związanych ze strajkiem, to oni egzaminy przeprowadzą" - powiedziała szefowa MEN.

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Zalewska w opublikowanym dzisiaj wywiadzie odniosła się do zapowiadanego strajku nauczycieli, który może przypaść na czas egzaminów.

"To jest duże zmartwienie, a sytuacja jest poważna, dlatego musimy być przygotowani na różne warianty. Mam informacje od dyrektora CKE, że jesteśmy gotowi do egzaminów"

- zapewniła.

Jak dodała, od dyrektorów szkół dowiedziała się, że gdyby nawet "doszło do jakichś zdarzeń związanych ze strajkiem, to oni egzaminy przeprowadzą".

Jej zdaniem jednak nieodpowiedzialnością z jej strony byłoby niewysłuchanie dyrektorów, którzy chcą mieć "dużą elastyczność w powoływaniu komisji".

"Dlatego też w rozporządzeniach pojawia się możliwość, aby w zespole nadzorującym egzaminy uczestniczyli wyłącznie nauczyciele spoza macierzystej placówki"

- wyjaśniła minister.

Szefową MEN zapytano, czy w dzisiejszym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego uczestniczyć będzie premier Mateusz Morawiecki.

"Został zaproszony, ale nie wiem, czy się pojawi" - odpowiedziała szefowa MEN. Jak zaznaczyła, oprócz niej na posiedzeniu będzie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, a także wicepremier Beata Szydło, "która chce to wszystko scalić".

"W radzie będziemy rozmawiać ze związkami o podwyżkach. Będziemy prosili związki, aby – podobnie jak rząd – zrobiły kilka kroków naprzód"

- zapowiedziała. Na uwagę, że "chyba w tył", odparła:

"Dla związków być może w tył, ale oni muszą rozmawiać, jak powinno wyglądać wynagrodzenie nauczycieli przez następne lata. Rozumiem rozgoryczenie, bo od 2012 r. nie było podwyżek"

- dodała.

Zalewska podkreśliła, że w RDS rozmawiała już z setką nauczycieli.

"Przecież to są moje koleżanki i moi koledzy. Nawet jeśli się różnimy, to mówimy tym samym językiem i znamy się na edukacji"

- przekonywała. Wskazała też, że "RDS to nie miejsce do protestu, tylko do rozmów i wypracowania kompromisu"

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Rada Dialogu Społecznego #Anna Zalewska #strajk nauczycieli

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo