Misja Rzeczypospolitej – dodatek tygodnika GP

  

Potrzeba nam teraz długiej, wytrwałej pracy, by opowiedzieć o tym, jaki był prawdziwy stosunek olbrzymiej, przeważającej większości Polaków wobec eksterminowanych Żydów. I to zarówno na polu bohaterskich postaw indywidualnych (takich rodzin, jak Ulmów czy Kowalskich), jak i – co niezwykle ważne – działaności przedstawicieli ciągle istniejącego na uchodźstwie państwa polskiego zarówno w wielu placówkach na świecie, jak i w samym kraju. Czy to będzie Żegota, czy działanie „grupy berneńskiej”, czy raport Karskiego – wszystko jest świadectwem troski Polaków o zabijanych Żydów, obywateli zniszczonej przez oba totalitaryzmy, Rzeczypospolitej – napisał w specjalnym dodatku historycznym do tygodnika GP, redaktor Tomasz Łysiak.

W dodatku Misja Rzeczypospolitej – ratujmy Żydów przed Zagładą znajdą Państwo m.in. artykuł

Piotra Dmitrowicza Gdy ktoś życie swoje oddaje…, w którym autor zwraca uwagę na formalną pomoc Polskiego Państwa Podziemnego 

 

Nie było w Polsce rządu kolaboracyjnego, takiego jak choćby we Francji Vichy. Tylko w lipcu 1942 r., w ciągu dwóch dni, przy pomocy blisko 10 tys. francuskich policjantów, do niemieckich obozów śmierci trafiło 13 tys. Żydów. Na naszych ziemiach nie było instytucjonalnej współpracy, czy kolaboracji z Niemcami. Istniało natomiast Polskie Państwo Podziemne, działające z nadania legalnego rządu polskiego na emigracji. I to państwo od początku swojego istnienia robiło bardzo dużo, by pomagać Żydom i jednocześnie piętnować niegodne zachowania. Podziemny wymiar sprawiedliwości wykonywał wyroki na szmalcownikach, a podziemna prasa wielokrotnie apelowała o pomoc dla Żydów. 28 września 1942 r., w piśmie PPS–u „Wolność–Równość–Niepodległość” czytamy: „Za pomoc żydom, którzy w znikomej ilości zdołali wymknąć się oprawcom, Niemcy wyznaczyli karę śmierci. Każdy uczciwy człowiek z pogardą traktuje te groźby, bo wie, że pomoc w nieszczęściu, ratowanie bliźniego jest obowiązkiem silniejszym niż śmierć. Obowiązkiem każdego Polaka jest pomoc ofiarom niemieckiego bestialstwa”. To w ramach podziemnego państwa powstała organizacja, która była ewenementem w skali okupowanej Europy. Powołana we wrześniu 1942 r. „Żegota”, czyli Rada Pomocy Żydom przy pełnomocniku Rządu na Kraj miała za zadanie niesienie pomocy Żydom między innymi poprzez wsparcie finansowe, wyszukiwanie lokali do ukrywania się, pomoc medyczną, czy też umieszczanie dzieci żydowskich w sierocińcach i domach zakonnych.

Prof. Tomasz Panfil opisuje działalność Henryka Sławika, który jako prezes Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech wraz z ministrem Józsefem Antallem, załatwiał fałszywe papiery dla żydowskich sierot. Wszystkie przeżyły wojnę. Henryk Sławik został zamordowany przez Niemców.

Z kolei Robert Kaczmarek w wywiadzie opowiada o swoim filmie Paszporty Paragwaju. Film wyprodukowany przez IPN, opowiada historię z czasów II w. św., kiedy w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich, która pozyskiwała paszportу państw Ameryki Południowej i przekazywała je Żydom w okupowanej Europie. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich doczekała końca wojny. 

Zapraszamy do lektury całego dodatku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP
Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS: To ratunek dla maturzystów!

/ Engin Akyurt

  

Nowelizacja prawa oświatowego to kwestia ratowania maturzystów; zawieszenie strajku nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie tu złej woli, ale trzeba się zabezpieczyć - mówili w czwartek podczas debaty senatorowie PiS.

Senat w czwartek wieczorem zajmuje się uchwaloną po południu przez Sejm dotyczącą matur nowelizacją prawa oświatowego. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Tuż przed północą senatorowie zakończyli debatę nad tym punktem. Ok. godz. 0.30 planowane są głosowania.

Konstanty Radziwiłł (PiS) mówił podczas debaty, że przyjęcie nowelizacji "jest po prostu kwestią ratowania tych dzieciaków". "Musimy to zrobić w bardzo prosty sposób. Zawieszenie strajku przez nauczycieli pozwala mieć nadzieję, że nie będzie złej woli, ale żeby się zabezpieczyć, trzeba tę ustawę poprzeć" - mówił.

Inny z senatorów PiS, Robert Gaweł podkreślał, że szkoła nie powinna być miejscem konfrontacji politycznej. Jak ocenił, strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Przekonywał, że obecnie potrzebna jest poprawa jakości nauczycieli i ich pracy, a nie angażowanie sprawy edukacji w politykę. "Proszę z tej trybuny, byśmy trochę się opamiętali w tej polityce" - mówił.

Aleksander Bobko ocenił, że nowelizacja "jest dość smutna, podobnie jak to, co się dzieje wokół edukacji". Wyraził nadzieję, że matury odbędą się w sposób normalny, jak ocenił, "potrzebny jest element spokoju", a ustawa ma go zapewnić. Senator mówił, że tryb pracy nad nowelizacją go smuci, ale - jak przekonywał - "smutniejszy jest stan edukacji, wciągniętej do polityki, która jest bezwzględna". Zdaniem senatora, odpowiedzialność za to ponosi w dużej mierze opozycja. "To jest fatalne, to jest okropne" - ocenił Bobko.

Według niego reforma edukacji, przeprowadzona przez PiS "była próbą, może niezbyt udaną, ale uczciwą w zamiarach i w intencjach, wyciągnięcia polskiej szkoły z zapaści". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl