Misja Rzeczypospolitej – dodatek tygodnika GP

  

Potrzeba nam teraz długiej, wytrwałej pracy, by opowiedzieć o tym, jaki był prawdziwy stosunek olbrzymiej, przeważającej większości Polaków wobec eksterminowanych Żydów. I to zarówno na polu bohaterskich postaw indywidualnych (takich rodzin, jak Ulmów czy Kowalskich), jak i – co niezwykle ważne – działaności przedstawicieli ciągle istniejącego na uchodźstwie państwa polskiego zarówno w wielu placówkach na świecie, jak i w samym kraju. Czy to będzie Żegota, czy działanie „grupy berneńskiej”, czy raport Karskiego – wszystko jest świadectwem troski Polaków o zabijanych Żydów, obywateli zniszczonej przez oba totalitaryzmy, Rzeczypospolitej – napisał w specjalnym dodatku historycznym do tygodnika GP, redaktor Tomasz Łysiak.

W dodatku Misja Rzeczypospolitej – ratujmy Żydów przed Zagładą znajdą Państwo m.in. artykuł

Piotra Dmitrowicza Gdy ktoś życie swoje oddaje…, w którym autor zwraca uwagę na formalną pomoc Polskiego Państwa Podziemnego 

 

Nie było w Polsce rządu kolaboracyjnego, takiego jak choćby we Francji Vichy. Tylko w lipcu 1942 r., w ciągu dwóch dni, przy pomocy blisko 10 tys. francuskich policjantów, do niemieckich obozów śmierci trafiło 13 tys. Żydów. Na naszych ziemiach nie było instytucjonalnej współpracy, czy kolaboracji z Niemcami. Istniało natomiast Polskie Państwo Podziemne, działające z nadania legalnego rządu polskiego na emigracji. I to państwo od początku swojego istnienia robiło bardzo dużo, by pomagać Żydom i jednocześnie piętnować niegodne zachowania. Podziemny wymiar sprawiedliwości wykonywał wyroki na szmalcownikach, a podziemna prasa wielokrotnie apelowała o pomoc dla Żydów. 28 września 1942 r., w piśmie PPS–u „Wolność–Równość–Niepodległość” czytamy: „Za pomoc żydom, którzy w znikomej ilości zdołali wymknąć się oprawcom, Niemcy wyznaczyli karę śmierci. Każdy uczciwy człowiek z pogardą traktuje te groźby, bo wie, że pomoc w nieszczęściu, ratowanie bliźniego jest obowiązkiem silniejszym niż śmierć. Obowiązkiem każdego Polaka jest pomoc ofiarom niemieckiego bestialstwa”. To w ramach podziemnego państwa powstała organizacja, która była ewenementem w skali okupowanej Europy. Powołana we wrześniu 1942 r. „Żegota”, czyli Rada Pomocy Żydom przy pełnomocniku Rządu na Kraj miała za zadanie niesienie pomocy Żydom między innymi poprzez wsparcie finansowe, wyszukiwanie lokali do ukrywania się, pomoc medyczną, czy też umieszczanie dzieci żydowskich w sierocińcach i domach zakonnych.

Prof. Tomasz Panfil opisuje działalność Henryka Sławika, który jako prezes Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech wraz z ministrem Józsefem Antallem, załatwiał fałszywe papiery dla żydowskich sierot. Wszystkie przeżyły wojnę. Henryk Sławik został zamordowany przez Niemców.

Z kolei Robert Kaczmarek w wywiadzie opowiada o swoim filmie Paszporty Paragwaju. Film wyprodukowany przez IPN, opowiada historię z czasów II w. św., kiedy w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich, która pozyskiwała paszportу państw Ameryki Południowej i przekazywała je Żydom w okupowanej Europie. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich doczekała końca wojny. 

Zapraszamy do lektury całego dodatku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP
Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Jak miliony trafiły do podmiotów wspierających LGBT i gender?

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najnowszym programie „Koniec Systemu” Dorota Kania ujawniła, w jaki sposób miliony złotych z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej trafiły w czasie rządów PO-PSL do fundacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. wspieraniem aborcji, LGBT i gender. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa związanego z przyznawaniem dotacji śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Według założeń, środki finansowe z Funduszu POPPiPP otrzymywały organizacje podejmujące działania antyprzemocowe, pomagające pokrzywdzonym i ofiarom przestępstw. Najwięcej jednak pieniędzy otrzymały stowarzyszenia i fundacje, które oprócz działań antyprzemocowych intensywnie zajmują się promocją feminizmu, aborcji, LGBT oraz ideologii gender.
Na liście beneficjentów funduszu znalazły się między innymi Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA oraz Fundacja Centrum Praw Kobiet. Pierwsze z nich, od grudnia 2012 do grudnia 2015 roku, otrzymało blisko 1,5 mln złotych, zaś drugie – od marca 2013 do grudnia 2015 – ponad 2 miliony 166 tysięcy złotych. Co ważne, Centrum Praw Kobiet otrzymało jedne z najwyższych dotacji, które zostały przyznane w czasie działalności Funduszu POPPiPP. Ostatnio, posługując się satanistyczną symboliką, na swojej stronie internetowej fundacja zachęca do odwiedzania jej namiotu na festiwalu Poland Rock.

O kulisy całej sprawy Dorota Kania pytała Jana Kanthaka, rzecznika ministerstwa sprawiedliwości.
 
Warto przypomnieć, że poprzednim ministrem sprawiedliwości był pan Krzysztof Kwiatkowski, który obecnie jest szefem NIK-u. Być może to tłumaczy jego bierność. Kiedy Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości przyjrzeliśmy się dokładnie funkcjonowaniu Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Kiedy zobaczyliśmy wszelkie pieniądze, które były przekazywane, to byliśmy w szoku – to była istna stajnia Augiasza. Osobą, która odpowiadała bezpośrednio za fundusz była słynna Marzena K..
- tłumaczył na antenie Telewizji Republika Kanthak.  
 
To jeszcze nie wszystko. Rzecznik resortu sprawiedliwości rzuca nowe światło na przepływ gotówki do podmiotów wspierających środowiska LGBT.

Z dokumentacji wynika, że gabinet polityczny podejmował decyzje na kilka dni przed wyborami. To były polityczne decyzje, widoczne było kupowanie poparcie wśród organizacji jasno opowiadających się po stronie wartości LGBT, konwencji stambulskiej. To jest środowisko obecnego RPO Adama Bodnara czy jego ówczesnej zastępcy Sylwii Spurek. W wyniku przeprowadzonego audytu zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury w Poznaniu. My całkowicie odwróciliśmy sens funkcjonowania Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – jego nazwa została przekształcona na Fundusz Sprawiedliwości. My chcemy, żeby on pomagał pokrzywdzonym przestępstwem, a to jest bardzo duża skala, jeśli chodzi o liczby.
- mówił Jan Kanthak.
 
W dalszej części programu rzecznik ministerstwa sprawiedliwości odniósł się do krytyki pod adresem Funduszu Sprawiedliwości. Wskazał również, na rolę, jaką w całym procesie odgrywa były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Krzysztof Kwiatkowski.

Autorem tych zarzutów, z którymi się zupełnie nie zgadzamy jest NIK – poprzedni minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który teraz pełni tam funkcję zaczyna pewnego rodzaju kampanię wyborczą. Jestem przekonany, że będzie startował do Senatu w nadchodzących wyborach. Co więcej przejął konto twitterowe NIK-u. Warto również pamiętać, że Krzysztof Kwiatkowski ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Stąd właśnie wszelkie zarzuty do Funduszu Sprawiedliwości i nie tylko! Nagminnie jesteśmy kontrolowani i badani. To jest wendetta i rozpoczęcie kampanii wyborczej.
- mówił Jan Kanthak.  

Więcej na ten temat w artykule Doroty Kani „Jak miliony dla ofiar przestępstw trafiły do zwolenników LGBT. Śledztwo prokuratury w sprawie dotacji” na łamach najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska”.
[polecam:https://niezalezna.pl/281129-w-najnowszym-numerze-gp-totalne-mordobicie-co-nas-czeka-w-kampanii-wyborczej]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl