XVII-wieczna mapa Lubinusa

Mapa Eilhardusa Lubinusa z 1610-18 / Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

  

Film z historycznymi ujęciami Szczecina, spotkanie poświęcone XVII-wiecznemu naukowcowi, autorowi „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego” Eilhardowi Lubinusowi i zwiedzanie zamku zaplanowano w ramach obchodów rocznicy urodzin pomorskiego kartografa. Urodzony w 1565 r. Eilhard Lubinus był kartografem, matematykiem, poetą, filozofem i teologiem protestanckim. Pracę nad stworzeniem „Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego” rozpoczął w 1608 r. na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II z dynastii Gryfitów i jego kuzyna, księcia wołogoskiego, Filipa Juliusza.

Wykonanie mapy zajęło mu sześć lat. Do prac przy jej powstaniu Lubinus wykorzystywał astrolabium, kwadrant do pomiaru szerokości geograficznej punktów oraz laskę Jakuba do określenia odległości między punktami. Wokół mapy umieszczono widoki miejscowości pomorskich, drzewo genealogiczne dziewiętnastu książąt rugijskich, tarcze na herby 354 rodzin szlacheckich, a także drzewo genealogiczne oraz 157 imion i portretów książęcych. Treść mapy uzupełniają rysunki m.in. narzędzi rolniczych, instrumentów muzycznych, broni, statków i zwierząt. W rogu znalazł się portret Lubinusa wraz z instrumentami pomiarowymi. Mapa została wykonana w skali 1:230 000 - jak na XVII-wieczną mapę jest dokładna; średni błąd między punktem na niej a jego realnym położeniem w terenie wynosi około 13 km.

Zarówno osoba Lubinusa, jak i jego czasy, budzą duże zainteresowanie. Niemal wszyscy miłośnicy historii Pomorza właśnie od tego naukowca i od jego epoki zaczynają swoje poszukiwania.

– powiedział przewodnik miejski i koordynator wydarzenia Tomasz Wieczorek.

Bildarchiv Austria

Jak dodał, stworzona przez Lubinusa mapa Księstwa Pomorskiego to rarytas zarówno dla kartografów, jak i dla szerszej publiczności.

Jest przebogata, jeśli chodzi o szczegóły. Prawie każdy centymetr kwadratowy to nie tylko kronika Księstwa Pomorskiego, to też uchwycenie ostatniego momentu jego istnienia, tuż przed wybuchem wojny trzydziestoletniej, po której zostało podzielone między Szwecję i Brandenburgię.

– opowiadał Wieczorek.

Spotkanie poświęcone mapie i jej twórcy poprzedzone będzie projekcją filmu z lat 1958-61 „Zamek Szczeciński” ze zdjęciami Witolda Chromińskiego.

To archiwalny dokument, który – wbrew tytułowi – nie traktuje tylko o samym zamku, ale pokazuje też centrum Szczecina na przełomie lat 50. i 60. Można więc będzie zobaczyć miejsca, które bardzo się zmieniły; są tam ujęcia czasami wręcz wstrząsające, pokazujące, jak bardzo Szczecin był zniszczony w czasie II wojny światowej.

– tłumaczył Wieczorek.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Joanna Lichocka (PiS), Artur Soboń (KPRM), Marcin Święcicki (PO), Jan Filip Libicki (PSL), Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) oraz Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl