Mleko z Banku dzięki Honorowym Dawczyniom

Jedyny w Małopolsce Bank Mleka Kobiecego, działający przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, wybierze w poniedziałek 200. Honorową Dawczynię Mleka.

mariagarzon / 7 zdjęć

Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Od maja 2016 r. z mleka kobiecego gromadzonego w Banku Mleka w Krakowie skorzystało ponad 750 małych pacjentów Ujastka. Bank Mleka Kobiecego przyjął od wszystkich honorowych dawczyń 1 271 100 mililitrów mleka kobiecego.

Aby zostać Honorową Dawczynią Mleka zdrowa, karmiąca naturalnie mama, chcąca się podzielić nadwyżką mleka, musi przejść rozmowę telefoniczną z koordynatorem banku. Rozmowa dotyczy stanu zdrowia i laktacji. Drugim etapem rekrutacji są badania krwi. Dawczynią nie może być karmiąca mama dziecka, które ukończyło rok.

Mleko zakwalifikowanej kobiety jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji. Pasteryzacja gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka. Mleko w Banku Mleka Kobiecego jest przechowywane w specjalnych zamrażarkach w temperaturze - 20 st. C przez kilka miesięcy.

Do oddawania nadwyżek mleka zachęca matki dr Beata Rzepecka-Węglarz, kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka.

"To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze – mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom"

– powiedziała.

Obecnie z bankiem w Krakowie aktywnie współpracują 23 mamy.

Powszechnie wiadomo, że mleko kobiece jest najzdrowszym, rekomendowanym sposobem żywienia noworodków i niemowląt na całym świecie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo