Kuźniar o politykach PiS: „towarzysze”. Ten, co w stanie wojennym był doceniony za "zasługi dla kraju"

Roman Kuźniar / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zostali nazwani „reakcją” przez prof. Uniwersytetu Warszawskiego Romana Kuźniara. Dawny działacz partyjny (zarejestrowany w PRL jako kontakt operacyjny SB) wyzywał polityków PiS od „towarzyszy”, a prezesa od I sekretarza. Niegdysiejsi członkowie partii dziś kontynuują obrzucanie adwersarzy inwektywami, które stosowała propaganda PRL wobec wrogów komunizmu.

- Od kiedy Polska weszła w obręb cywilizacji europejskiej, a stało się tak pod koniec X wieku, co jakiś czas mamy do czynienia z czymś, co nazwano reakcją. Reakcją pogańską. Część Polaków chciała pozostać w obrębie cywilizacji europejskiej, a część chciała nas z niej wyprowadzić. Takie nawroty tej siły reakcji zdarzają się co jakiś czas się w Polsce. I dzisiaj też jesteśmy świadkami takiej reakcji pogańskiej

– mówił Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, na spotkaniu w warszawskim klubie artystów SPATiF zorganizowanym przez fundację „My Obywatele UE” założoną przez aktora Olgierda Łukaszewicza.

Określenie „reakcja” było używane przez komunistyczną propagandę wobec wrogów demokracji ludowej do przedstawiania opozycji antykomunistycznej. Jak widać dawne przyzwyczajenia procentują. I dzisiaj ten epitet ma swoich propagatorów.

Profesor UW, który używa wobec zwolenników PiS etykiety „siły reakcji”, w PRL sam był działaczem partyjnym. Był zarejestrowany przez komunistyczną bezpiekę jako kontakt operacyjny o pseudonimie "Uniw". W stanie wojennym w 1982 r. odbierał z honorami odznaczenie państwowe „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Prof. Kuźniar mówił o dzisiejszej walce w Polsce. Opisywał to jako pojedynek „sił postępowych związanych z UE” i „reakcji pogańskiej”. Przytaczał słowa polityka PiS, który ten sam konflikt określił jako zderzenie cywilizacji.

Ten polityk rządu PiS mówił to w nawiązaniu do karty LGBT+ w Warszawie. I ja temu ministrowi chętnie przytakuje. To faktycznie zderzenie cywilizacji, tylko oś podziału przebiega inaczej

– mówił Kuźniar.

Profesor mówił „my” w odniesieniu do „obrońców demokracji”. Według niego mają oni poczucie obywatelskości, którego brakuje pozostałym Polakom. Dla opisania konfliktu między obozem „Europejczyków” i pozostałymi Polakami Kuźniar przedstawił obrazek, jaki zapamiętał z konwencji PiS sprzed miesiąca.

Towarzyszka, jedna z tych bardziej zasłużonych z obozu władzy, zwraca się tak do publiczności, do towarzysza I sekretarza i krzyczy z entuzjazmem: Towarzysz I sekretarz prezes ma dla wszystkich Polaków prezent - ileś tam plus, plus

– tak przedstawiał niedawną konwencję Prawa i Sprawiedliwości Kuźniar.

– Czyli towarzysz I sekretarz będzie z naszych publicznych pieniędzy uszczęśliwiał tych, na których głosy może liczyć – dodał.

– Od razu wiedziałem z jaką książką to skojarzyć. Towarzysz I sekretarz jak Napoleon w książeczce Orwella „Folwark zwierzęcy” przebiegle uśmiecha się i mówi do innych zwierząt tak dobrotliwie przed wyborami. On dokładnie, tak dokładnie mówi jak I sekretarz, wódz obozu tej innej cywilizacji  
– powiedział Kuźniar.

Stwierdził, że przez miłosierdzie nie będzie mówił jakim zwierzęciem jest w książce Orwella Napoleon. Tu z pomocą przyszła aktorka Dorota Stalińska, która zaprezentowała, ku uciesze zebranych, odgłosy jakie wydaje wieprz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w USA. Nie żyją co najmniej dwie osoby

/ twitter.com/screenshot/@MariettaDaviz

  

Co najmniej dwie osoby zginęły w strzelaninie, do jakiej doszło dzisiaj na terenie browaru w amerykańskim mieście Milwaukee - podały lokalne media. Jedna z gazet poinformowała nawet o siedmiu zabitych.

Na razie władze nie potwierdziły informacji lokalnych mediów o ofiarach. Policja poinformowała jedynie o "krytycznym zdarzeniu" w pobliżu firmy Molson Coors, w której pracuje ok. 1400 osób.

Stacje telewizyjne ABC i NBC poinformowały, że browar otoczyły silnie uzbrojone oddziały specjalnych jednostek policji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts