Aby przypomnieć te wydarzenia, w Senacie otwarto ekspozycję „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”. Prezentowanych jest 40 fotografii ilustrujących najważniejsze momenty wizyty gen. Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Meksyku i Narodowego Archiwum Cyfrowego Polski.

Ta wystawa jest wyrazem wdzięczności za szczególną gościnność Meksyku i miasta León w trudnych dla Polski czasach. Jest także formą uczczenia przyjacielskich relacji w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

– powiedział wicemarszałek Michał Seweryński.

Ambasador Meksyku w Polsce Alejandro Negrin Munoza podkreślił, że jego kraj zawsze był przeciwny nazistowskiej i sowieckiej agresji na Polskę. Nigdy nie popierał tej haniebnej inwazji i utrzymywał stosunki z polskim rządem na uchodźstwie, traktując gen. Władysława Sikorskiego jako lidera państwa walczącego o swoją suwerenność i wolność. Jak zaznaczył, Meksyk uważa stosunki z Polską za strategiczne i pragnie je kontynuować zarówno na szczeblu państwowym, jak i parlamentarnym.

Współautor wystawy dr Krzysztof Smolana przypomniał, że wizyta premiera Władysława Sikorskiego była pierwszą na tak wysokim szczeblu wizytą w historii stosunków między Polską i Meksykiem, a także prawdopodobnie pierwszą przedstawiciela polskich władz na tak wysokim szczeblu w krajach Ameryki Łacińskiej. Ta mało znana wizyta ma szczególną wagę, także dzięki jeszcze jednemu aspektowi – Meksyk był jednym z 2 państw Ameryki Łacińskiej obok Brazylii, które walczyły podczas II wojny światowej. Jak zaznaczył dr Krzysztof Smolana, porozumienie z rządem londyńskim wpisuje się także w tradycyjnie otwartą politykę Meksyku wobec uchodźców.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli przedstawiciele ambasad Argentyny, Chile, Hiszpanii, Korei Płd, Kuby, Peru, Wenezueli, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Benito Juáreza w Warszawie.