Gen. Władysław Sikorski w Meksyku w 1942 r.

Wizyta gen. Sikorskiego w Meksyku/fot. Czesław Datka / ipsb.nina.gov.pl

  

Dzięki porozumieniu zawartemu 28 grudnia 1942 r. podczas wizyty premiera polskiego rządu na uchodźstwie Władysława Sikorskiego i meksykańskiego prezydenta Manuela Avilę Camacho prawie 1500 zesłańców z Syberii znalazło ratunek przed „katastrofą humanitarną” po opuszczeniu Związku Sowiecki z armią gen. Władysława Andersa. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Meksyk znalazł się na bardzo krótkiej liście krajów, które zaoferowały pomoc polskim uchodźcom.

Aby przypomnieć te wydarzenia, w Senacie otwarto ekspozycję „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”. Prezentowanych jest 40 fotografii ilustrujących najważniejsze momenty wizyty gen. Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Meksyku i Narodowego Archiwum Cyfrowego Polski.

Ta wystawa jest wyrazem wdzięczności za szczególną gościnność Meksyku i miasta León w trudnych dla Polski czasach. Jest także formą uczczenia przyjacielskich relacji w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

– powiedział wicemarszałek Michał Seweryński.

Ambasador Meksyku w Polsce Alejandro Negrin Munoza podkreślił, że jego kraj zawsze był przeciwny nazistowskiej i sowieckiej agresji na Polskę. Nigdy nie popierał tej haniebnej inwazji i utrzymywał stosunki z polskim rządem na uchodźstwie, traktując gen. Władysława Sikorskiego jako lidera państwa walczącego o swoją suwerenność i wolność. Jak zaznaczył, Meksyk uważa stosunki z Polską za strategiczne i pragnie je kontynuować zarówno na szczeblu państwowym, jak i parlamentarnym.

Współautor wystawy dr Krzysztof Smolana przypomniał, że wizyta premiera Władysława Sikorskiego była pierwszą na tak wysokim szczeblu wizytą w historii stosunków między Polską i Meksykiem, a także prawdopodobnie pierwszą przedstawiciela polskich władz na tak wysokim szczeblu w krajach Ameryki Łacińskiej. Ta mało znana wizyta ma szczególną wagę, także dzięki jeszcze jednemu aspektowi – Meksyk był jednym z 2 państw Ameryki Łacińskiej obok Brazylii, które walczyły podczas II wojny światowej. Jak zaznaczył dr Krzysztof Smolana, porozumienie z rządem londyńskim wpisuje się także w tradycyjnie otwartą politykę Meksyku wobec uchodźców.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli przedstawiciele ambasad Argentyny, Chile, Hiszpanii, Korei Płd, Kuby, Peru, Wenezueli, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Benito Juáreza w Warszawie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS triumfuje w okręgu częstochowskim. Prawie dwa razy lepszy wynik od drugiej KO

/ Twitter/@pisorgpl

  

Kandydaci PiS wygrali wybory do Sejmu w okręgu częstochowskim, zdobywając ponad 44 proc. głosów. Na Koalicję Obywatelską głos oddało tam blisko 23 proc. wyborców – wynika z wciąż wyrywkowych danych PKW.

Według danych z ponad 94 proc. obwodowych komisji wyborczych, na kandydatów PiS w okręgu nr 28 głosowało 44,2 proc. wyborców, listę komitetu Koalicja Obywatelska PO, N, IPL, Zieloni poparło 22,9 proc. Na trzecim miejscu jest komitet SLD – 15,63 proc., na czwartym PSL – 8,4 proc., na piątym Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,06 proc., a na szóstym Bezpartyjni i Samorządowcy – 2,81 proc.

Sejmowy okręg wyborczy nr 28 obejmuje Częstochowę i powiat częstochowski oraz powiaty: kłobucki, lubliniecki i myszkowski. Do podziału w tym okręgu jest 7 mandatów poselskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl