Gen. Władysław Sikorski w Meksyku w 1942 r.

Wizyta gen. Sikorskiego w Meksyku/fot. Czesław Datka / ipsb.nina.gov.pl

  

Dzięki porozumieniu zawartemu 28 grudnia 1942 r. podczas wizyty premiera polskiego rządu na uchodźstwie Władysława Sikorskiego i meksykańskiego prezydenta Manuela Avilę Camacho prawie 1500 zesłańców z Syberii znalazło ratunek przed „katastrofą humanitarną” po opuszczeniu Związku Sowiecki z armią gen. Władysława Andersa. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Meksyk znalazł się na bardzo krótkiej liście krajów, które zaoferowały pomoc polskim uchodźcom.

Aby przypomnieć te wydarzenia, w Senacie otwarto ekspozycję „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”. Prezentowanych jest 40 fotografii ilustrujących najważniejsze momenty wizyty gen. Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Meksyku i Narodowego Archiwum Cyfrowego Polski.

Ta wystawa jest wyrazem wdzięczności za szczególną gościnność Meksyku i miasta León w trudnych dla Polski czasach. Jest także formą uczczenia przyjacielskich relacji w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

– powiedział wicemarszałek Michał Seweryński.

Ambasador Meksyku w Polsce Alejandro Negrin Munoza podkreślił, że jego kraj zawsze był przeciwny nazistowskiej i sowieckiej agresji na Polskę. Nigdy nie popierał tej haniebnej inwazji i utrzymywał stosunki z polskim rządem na uchodźstwie, traktując gen. Władysława Sikorskiego jako lidera państwa walczącego o swoją suwerenność i wolność. Jak zaznaczył, Meksyk uważa stosunki z Polską za strategiczne i pragnie je kontynuować zarówno na szczeblu państwowym, jak i parlamentarnym.

Współautor wystawy dr Krzysztof Smolana przypomniał, że wizyta premiera Władysława Sikorskiego była pierwszą na tak wysokim szczeblu wizytą w historii stosunków między Polską i Meksykiem, a także prawdopodobnie pierwszą przedstawiciela polskich władz na tak wysokim szczeblu w krajach Ameryki Łacińskiej. Ta mało znana wizyta ma szczególną wagę, także dzięki jeszcze jednemu aspektowi – Meksyk był jednym z 2 państw Ameryki Łacińskiej obok Brazylii, które walczyły podczas II wojny światowej. Jak zaznaczył dr Krzysztof Smolana, porozumienie z rządem londyńskim wpisuje się także w tradycyjnie otwartą politykę Meksyku wobec uchodźców.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli przedstawiciele ambasad Argentyny, Chile, Hiszpanii, Korei Płd, Kuby, Peru, Wenezueli, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Benito Juáreza w Warszawie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier podczas 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau: Druty, mury, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni

Mateusz Morawiecki / twitter.com/PremierRP

  

Druty, mury, domy, chodniki, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni. Zbrodni z czasów II Wojny Światowej popełnianych na więźniach -Żydach, Polakach, więźniach Rosyjskich, Romach, Sinti – mówił podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli dziś wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w obozie Auschwitz I. To pierwsza wizyta kanclerz Angeli Merkel w byłym niemieckim obozie zagłady.

[polecam:https://niezalezna.pl/300752-wizyta-merkel-w-auschwitz-zlozone-wience]

Merkel i Morawiecki z Auschwitz I przeszli do oddalonego o ok. 3 km byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. To tam Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów. Miejsce to jest także symbolem męczeństwa narodów romskiego i polskiego. Tam, w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, odbywa się uroczystość 10-lecia istnienia Fundacji Auschwitz-Birkenau z udziałem obu polityków.

Dzisiaj odchodzą ludzie, którzy są świadkami tamtych strasznych czasów. Jesteśmy zobowiązani, żeby tę pamięć pielęgnować, bo jeżeli pamięć odchodzi to tak jakbyśmy zapewnili 2 raz cierpienie tym, co przeżyli tu niewyobrażalne piekło

- zaznaczył premier.

"Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest jakby współautorem tych przekłamań" - powiedział Morawiecki.

"Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością" - podkreślił.

Drodzy Ocalali z tamtych czasów zagłady, państwo polskie zobowiązuje się do dbania o pamięć o tamtych czasach, do pamięci o zbrodniach nazistowskich Niemiec i chcę podkreślić, że sprawiedliwość spóźniona wobec ofiar wymaga tej pamięci. Zadośćuczynienie wobec tych, którym jesteśmy winni pamięć jest również elementem tej sprawiedliwości, o którą będziemy dbać

- zaznaczył szef rządu.

Obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Mateusza Morawieckiego w miejscu zagłady Żydów na terenie Auschwitz - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - ma związek z 10-leciem powstania Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Celem tej fundacji jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów. Niemcy przekazały dotychczas 60 mln zł na fundusz wieczysty, którym zarządza fundacja. Obecnie zapowiedziano, że przekaże na ten cel kolejnych 60 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl