Gen. Władysław Sikorski w Meksyku w 1942 r.

Wizyta gen. Sikorskiego w Meksyku/fot. Czesław Datka / ipsb.nina.gov.pl

  

Dzięki porozumieniu zawartemu 28 grudnia 1942 r. podczas wizyty premiera polskiego rządu na uchodźstwie Władysława Sikorskiego i meksykańskiego prezydenta Manuela Avilę Camacho prawie 1500 zesłańców z Syberii znalazło ratunek przed „katastrofą humanitarną” po opuszczeniu Związku Sowiecki z armią gen. Władysława Andersa. Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Meksyk znalazł się na bardzo krótkiej liście krajów, które zaoferowały pomoc polskim uchodźcom.

Aby przypomnieć te wydarzenia, w Senacie otwarto ekspozycję „Meksyk i Polska: wspólna droga. Wizyta generała Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r.”. Prezentowanych jest 40 fotografii ilustrujących najważniejsze momenty wizyty gen. Władysława Sikorskiego w Meksyku w 1942 r., pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Meksyku i Narodowego Archiwum Cyfrowego Polski.

Ta wystawa jest wyrazem wdzięczności za szczególną gościnność Meksyku i miasta León w trudnych dla Polski czasach. Jest także formą uczczenia przyjacielskich relacji w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

– powiedział wicemarszałek Michał Seweryński.

Ambasador Meksyku w Polsce Alejandro Negrin Munoza podkreślił, że jego kraj zawsze był przeciwny nazistowskiej i sowieckiej agresji na Polskę. Nigdy nie popierał tej haniebnej inwazji i utrzymywał stosunki z polskim rządem na uchodźstwie, traktując gen. Władysława Sikorskiego jako lidera państwa walczącego o swoją suwerenność i wolność. Jak zaznaczył, Meksyk uważa stosunki z Polską za strategiczne i pragnie je kontynuować zarówno na szczeblu państwowym, jak i parlamentarnym.

Współautor wystawy dr Krzysztof Smolana przypomniał, że wizyta premiera Władysława Sikorskiego była pierwszą na tak wysokim szczeblu wizytą w historii stosunków między Polską i Meksykiem, a także prawdopodobnie pierwszą przedstawiciela polskich władz na tak wysokim szczeblu w krajach Ameryki Łacińskiej. Ta mało znana wizyta ma szczególną wagę, także dzięki jeszcze jednemu aspektowi – Meksyk był jednym z 2 państw Ameryki Łacińskiej obok Brazylii, które walczyły podczas II wojny światowej. Jak zaznaczył dr Krzysztof Smolana, porozumienie z rządem londyńskim wpisuje się także w tradycyjnie otwartą politykę Meksyku wobec uchodźców.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli przedstawiciele ambasad Argentyny, Chile, Hiszpanii, Korei Płd, Kuby, Peru, Wenezueli, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Benito Juáreza w Warszawie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: senat.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Twórca polskiej alternatywy: Owsiak wykonywał zadania. I nadal to robi manipulując młodzieżą (FILM)

/ Fot. screen YouTube; fot. Stanisław Markowski

  

Radosław Huget w latach 80. wymyślił Ruch Wolność i Pokój, którego aktywiści odmawiali złożenia przysięgi wojskowej na wierność ZSRR. Odpowiedzią komunistycznego reżimu było stworzenie „alternatywy” posłusznej reżimowi, której twórcą był Jerzy Owsiak. - Jego ojciec był prominentnym milicjantem, pułkownikiem, szefem wydziału śledczego Komendy Głównej i I sekretarzem POP PZPR w Komendzie Głównej. Owsiak był człowiekiem, który wykonywał zadania, funkcjonował w oficjalnych mediach i odstawiał młodzieniaszka – mówi dziś Huget, który w latach 90. z powodu biedy wyemigrował z Polski. Zobacz mocną wypowiedź legendy polskiej alternatywy (FILM)

Radosław Huget to legenda krakowskiej opozycji, wielokrotnie zamykana w latach 80. za antykomunistyczne manifestacje. W czasie, gdy on i inni członkowie WiP byli zwalczani, reżimowe media próbowały kreować własną „alternatywę”.

- Używali do tego Rozgłośni Harcerskiej, Owsiak funkcjonował jakoś w tych „przekaziorach”. A potem Owsiak przychodził do nas. Gdy robiliśmy już po „okrągłym stole” pikiety pod Sejmem, przychodził i starał się przeciągnąć ludzi na te swoje imprezy, o który było wiadomo, że są sterowane. Był człowiekiem, który wykonywał zadanie i to jest oczywiste

– mówi Huget.

Te same komunistyczne media, w których działał Owsiak, zwalczały WiP.

- Pamiętam spotkanie z Moniką Olejnik, kiedy blokowaliśmy ambasadę Czechosłowacji w obronie czeskich więźniów politycznych. Została tam wysłana i zadała bardzo dobre pytanie merytoryczne: „Słuchajcie, a czy wy nie pracujecie nigdzie? Kto was utrzymuje?”. Tacy byli dyżurni „trujkowcy” przez „u” zwykłe

– opowiada Huget.

Zdaniem Hugeta, podobną rolę Owsiak odgrywa dziś w czasie WOŚP i letnich festiwali.

- Owsiak kanalizował zbuntowaną młodzież i robi to nadal. Ale nie tylko. Zaprasza ludzi reżimu, takich jak Komorowski i pokazuje: patrzcie, jaki fajny jest. Niby prezydent, a popatrz jaki fajny, bezpośredni, kumpel, wujek Bronek. Możecie wujka poklepać

– żartuje.

Obejrzyjcie mocną rozmowę z legendą polskiej alternatywy poniżej:
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl