Udaremniono zamach w metrze w Charkowie. Zobacz ZDJĘCIA i WIDEO

zdjęcia SBU / ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła zamach w metrze w Charkowie w północno-wschodniej części kraju - poinformowała dziś w Kijowie SBU. Zatrzymano mieszkańca tego miasta, który według SBU był zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne. Służba opublikowała również zdjęcia i nagranie zrobione podczas operacji.

Według SBU zamach miał być przeprowadzony na jednej ze stacji charkowskiego metra i miał doprowadzić do śmierci wielu ludzi oraz do destabilizacji społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi wyznaczonymi na 31 marca.

SBU wskazała, że przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych przekazali niedoszłemu zamachowcy ładunek wybuchowy zawierający 600 gramów trotylu, który mógł być zdetonowany z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Zleceniodawcy mieli także zapłacić mężczyźnie 15 tys. dolarów.

Służby ustaliły, że w Charkowie niedoszły zamachowiec kupił m.in. gwoździe i śruby, którymi zamierzał wypełnić ładunek wybuchowy. Wskazano, że służby podmieniły przechowywaną w kryjówce bombę na atrapę.

Dziś w Kijowie odbywały się uroczystości poświęcone 27. rocznicy utworzenia SBU. W trakcie obchodów prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że w ciągu ostatnich pięciu lat SBU udaremniła ok. 300 ataków terrorystycznych.

Prezydent powiedział też, że w tym okresie zdemaskowano i skazano za zdradę stanu i szpiegostwo 341 osób, skonfiskowano ponad 8 tys. sztuk broni będących w nielegalnym obrocie, a także ponad 960 tys. ładunków wybuchowych i naboi oraz 10 ton substancji wybuchowych.

Tylko w ubiegłym roku - jak kontynuował prezydent - służby specjalne przerwały działalność kilku sieci agentów, utworzonych przez rosyjski wywiad wojskowy oraz wykryły ponad „150 członków organizacji terrorystycznych” z separatystycznych części Donbasu.

Poroszenko dodał, że w ostatnich dniach ukraiński kontrwywiad wykrył też agenturalną sieć sił zbrojnych Rosji działającą pod kryptonimem „Sapfir”.

- SBU częściowo udaremniła próby destrukcyjnych sił przeszkodzenia zjednoczeniowym procesom ukraińskiego prawosławia - oświadczył.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl