Piotr Żyła znów odleciał! Polak na podium w Planicy!

/ facebook.com/pg/Piotr-Żyła-Official

  

W piątek w Planicy nastąpił początek końca zimowego serialu z udziałem skoczków. Na finiszu sezonu świetną dyspozycję potwierdza Ryoyu Kobayashi. My liczyliśmy na to, że znowu odleci Piotr Żyła – w kwalifikacjach uzyskał wczoraj imponujące 247,5 m. Walkę o małą Kryształową Kulę z Japończykiem toczy wciąż natomiast Kamil Stoch. Swoje plany miał też świetny ostatnio w Vikersund Jakub Wolny.

Zawody rozpoczęły się przy lekkim wietrze pod narty, z szóstej belki startowej. W Słowenii wczesne popołudnie było słoneczne i ciepłe. Można było się opalać i podziwiać najlepszych zawodników tegorocznego Pucharu Świata. Organizatorzy liczyli bardzo, że uda się pobić rekord świata w długości lotu. Dotychczasowy należał do Stefana Krafta, który w Vikersund poleciał aż 253,5 m.

Walter Hofer zadbał jednak tym razem o to, żeby bezpieczeństwo zawodników było ważniejsze od pogoni za odległościami. Pierwsze próby skoczków wskazywały, że osiągnięcie Krafta będzie raczej niezagrożone. Dla przykładu Maciej Kot, który wrócił do startów w Pucharze Świata po przerwie spowodowanej gorszą dyspozycją, lądował na 197 m.

Ponieważ atmosfera konkursu była dość senna, a skoki niezbyt imponujące jury dość szybko zdecydowało się podnieść belkę do 8. Przełożyło się to od razu na lepsze odległości. Karl Geiger 227 m, Simon Ammann 234,5 m. To już były latanie na najwyższym poziomie.

Czas na drugiego dziś Polaka. Jakub Wolny znów pobił swój rekord długości lotu 235,5 m.! Wspaniałe oceny za styl (58 pkt. od trzech sędziów) i prowadzenie w konkursie! Do końca czołowa dziesiątka.

Po znakomitym locie Timiego Zajca (240 m.) belkę obniżono. 222 m. uzyskał z takiego rozbiegu Dawid Kubacki. A Piotr Żyła pięknie – leciał, leciał , jakby nie chciał wcale wylądować. Znakomita próba i nowy lider w Planicy! 242 m. i wyprzedza Zajca. Nie dał mu rady Kraft (214 m.), który przegrał też z Wolnym. Pozostała tylko trójka.

Rekordzista skoczni – Kamil Stoch noty uzyskał świetne, ale zabrakło odległości: 211 m. i 13. w tym momencie miejsce. Markus Eisenbichler ląduje daleko, w okolicy zielonej linii. Wyprzedza Żyłę o 1,8 pkt.

Ryoyu Kobayashi jest chyba poza zasięgiem. 242 m., noty 20-19,5 i nie ma niespodzianki. Japończyk jest pierwszy, ale w piątce dwóch Polaków! W drugiej serii z biało-czerwonych nie pojawi się tylko Maciej Kot. Na dalszą część konkursu można oczekiwać ze sporymi nadziejami...

Robert Johansson vel "sympatyczny wąsacz" to dobry przykład na to, jak zmienna bywa forma skoczków narciarskich. Zawodnik który niedawno walczył o zwycięstwo w cyklu Raw Air i wydawał się być czołowym lotnikiem, w Planicy skacze tylko 215 i 207 m. To będzie odległa pozycja w trzeciej dziesiątce konkursu.

Jako pierwszy z Polaków w drugiej serii zaprezentował się 15. na półmetku Kamil Stoch. 209,5 m. dowodzi, że trzykrotny mistrz olimpijski jest już zmęczony sezonem. Najdłuższy lot serii finałowej po chwili wykonał Dawid Kubacki - 230 m. Pierwsze miejsce! 13. skoczków do końca zawodów. Rekordzista świata Stefan Kraft nie dał rady go wyprzedzić. Peter Prevc także. To pokazuje, jak świetna była próba Polaka. Dawid był na prowadzeniu, gdy do końca została czołowa dziesiątka.

Kubackiego wyprzedził dopiero Simon Ammann - 238 m. Szwajcar przeżywa chyba właśnie drugą młodość. Jest w naprawdę dobrej dyspozycji pod koniec sezonu.

Teraz Jakub Wolny. Ładnie ale chyba brakuje dystansu - 214m. Szkoda - jest dopiero 8. Timi Zajc 228,5m. Na czele dwóch Słoweńców Zajc i Domen Prevc. Ostatnia trójka do końca.

Piotr Żyła ma wiatr w plecy, ale żaden wiatr dziś mu niestraszny. Cudowny lot 234 m.! Jest liderem! Mamy podium! Ależ radość Polaka.

Polaka wyprzedza Markus Eisenbichler 233 m. Jeszcze tylko ten niesamowity Japończyk. Ryoyu Kobayashi, ale chyba brak mu odległości... Przegrał z Niemcem? Tak - 220 m. wysokie noty, ale drugie miejsce. Piotr Żyła na trzecim miejscu. Dawid Kubacki 7. Jakub Wolny 12. Kamil Stoch 18. Dobre zawody Polaków!

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezależna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MON ujawnia: Wzmacnianie armii to reakcja na agresywną politykę Rosji

rosyjskie wojsko / mil.ru

  

Minister Mariusz Błaszczak stanowczo stwierdził, że Rosja „prowadzi agresywną politykę”. Jego zdaniem dowodem na to jest „atak w 2008 r. na Gruzję”, „w 2014 r. na Ukrainę”, a także przekształcenie obwodu Kaliningradzkiego w strefę zmilitaryzowaną i umieszczanie tam rakiet Iskander. „To co robimy teraz jest reakcja na politykę rosyjską, reakcją odstraszającą” - oznajmił szef MON. Dodał, że chodzi o to, by agresja na Polskę oznaczała „realne kłopoty agresora”.

Błaszczak był w Polskim Radiu pytany o kwestie wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego Polski. Mówiąc o wzmocnieniu polskiej armii Błaszczak wymienił zakupy uzbrojenia realizowane m.in. w USA, w tym zakup systemów rakietowych Patriot i HIMARS, a także starania o zakup 32 samolotów piątej generacji F-35. Mówił tez o zwiększaniu liczebności polskiej armii, powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej i 18 Dywizji Zmechanizowanej na wschodzie kraju.

Odnosząc się do podpisanego porozumienia pomiędzy Polską, a USA zakładającym zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju o 1000 żołnierzy Błaszczak ocenił, że to porozumienie ma „znaczenie przełomowe”.

Po pierwsze dlatego, że została ustalona formuła obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jako formuła trwała. Wcześniej była to formuła niedookreślona.
- podkreślił.

Wyjaśnił też, że 1000 dodatkowych żołnierzy to jest „minimum” jakie Polska wynegocjowała.

Mamy zapisane w porozumieniu 1000 (dodatkowych – przyp. red.) żołnierzy, ale mamy też klauzulę, która umożliwia nam dalsze negocjacje dotyczące wzmocnienia liczebnego wojsk amerykańskich w Polsce. To jest przełom, gdyż odstrasza ewentualnego agresora. Ma on świadomość tego, że atakując Polskę zaatakuje również USA.
- powiedział szef MON.

Błaszczak wyjaśnił też powody, dla których Polska stara się kupić samoloty F-35.

Myśliwce F-35 są najnowocześniejszymi samolotami, które dają przewagę wojsku, które takie samoloty posiada, ze względu na technologie gwarantująca to, że te samoloty nie są widziane przez radary, a wiec przełamują bariery dostępu przeciwnika.
- mówił Błaszczak.

Jak podkreślił, w jego przekonaniu, polscy piloci są „fantastyczni, są najlepsi” i powinni dysponować najlepszym najnowocześniejszym sprzętem. Tymczasem ministrowie obrony w rządzie PO-PSL kontynuowali proces utrzymywania „starych, postsowieckich samolotów w służbie”.

To błędna decyzja ministra Klicha, a więc ministra z Platformy, który odrzucił ofertę USA formułowaną w latach 2008-2010, ofertę przystąpienia Polski do programu produkcji F35, to był zasadniczy błąd, a potem następca Klicha, czyli minister Siemoniak kontynuowali ten proces utrzymywania starych samolotów, post-sowieckich. To było sztuczne utrzymywanie tych samolotów, przedłużali okres przydatności tego sprzętu do użytku do 40 lat. Tym samym narażając polskich pilotów na zagrożenie, bo te samoloty są przestarzałe. Nie mają żadnej wartości bojowe.
- mówił minister Błaszczak.

Zapytany o koszty zakupu samolotów F-35 Błaszczak odpowiedział:

Złożyliśmy zapytanie ofertowe do strony amerykańskiej. Gdybyśmy uczestniczyli w programie tak jak osiem państw, nasz przemysł zbrojeniowy uczestniczyłby w produkcji tego samolotu. Niestety decyzja ministrów z PO pozbawiła nas takiej możliwości. A wiec będziemy kupować takie samoloty w ramach programu, w który cztery inne państwa je kupiły. Ostatnio kupiła je Belgia. To jest broń, która współpracuje z samolotami F-16, z rakietami HIMARS. (...) To jest mózg sytemu, który daje przewagę Wojsku Polskiemu nad agresorem i odstrasza tego agresora.
- wyjaśniał Błaszczak.

Dodał, że obecnie negocjowany jest termin dostarczenia do Polski samolotów F-35.

Zależy mi na tym, żeby ten kontrakt został zrealizowany jak najszybciej, dlatego że Wojsko Polskie potrzebuje nowoczesnego sprzętu.
- powiedział szef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Polskie Radio Trójka

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl