Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Prezydenci Polski i Węgier w Kielcach

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał dziś po południu prezydenta Węgier Janosa Adera na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach, gdzie rozpoczynają się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli.

Andrzej Duda
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Po ceremonii powitania pary prezydenckie udały się do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie zaplanowano spotkanie "w cztery oczy" oraz rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Janosa Adera. Po rozmowach odbędzie się spotkanie prezydentów z mediami. Następnie obaj zabiorą głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca.

Jutro przed południem prezydenci Polski i Węgier złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej oraz będą uczestniczyć w mszy w bazylice katedralnej, po której odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka. Następnie pary prezydenckie zapalą znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Węgierska para prezydencka uda się prywatnie do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Klasztor jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który był darem dla Polaków przywiezionym przez węgierskiego księcia Emeryka.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. Gospodarzem ubiegłorocznych uroczystości było węgierskie miasto Veszprem.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska #Węgry #Kielce #Andrzej Duda #Janos Ader

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo