Skomplikowany „rozwód” Wielkiej Brytanii z UE. Europejscy przywódcy wskazują na możliwe scenariusze

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/Elionas2

  

Szef rządu Luksemburga Xavier Bettel oświadczył, wchodząc do budynku Rady Europejskiej, w którym odbywa się unijny szczyt, że najlepszą opcją w sprawie brexitu byłoby kolejne referendum i pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z kolei zdaniem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, jeśli Izba Gmin znów odrzuci umowę między UE a rządem w Londynie w sprawie brexitu, to "twardy brexit" stanie się scenariuszem bardziej prawdopodobnym.

Premier Luksemburga ocenił, że szanse na przyjęcie przez Izbę Gmin porozumienia rozwodowego Zjednoczonego Królestwa z UE ocenia na "50 na 50". Zaznaczył jednocześnie, że najlepszym możliwym rozwiązaniem w kwestii brexitu byłoby rozpisanie nowego referendum i pozostanie W. Brytanii w UE. Powiedział też, że May, która w czwartek przebywała w Brukseli, jest już w Londynie.

To dowód na to, że chce zrobić wszystko, co może, aby przyjęte zostało porozumienie

 - wskazał.

Bettel zabrał głos po tym, jak przywódcy UE zgodzili się na możliwość przedłużenia brexitu, ustalając nowe daty graniczne wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Z kolei kanclerz Austrii wyraził nadzieję na to, że "porozumienie rozwodowe" zostanie zaakceptowana przez brytyjski parlament po tym, gdy zdecydowano o przedłużeniu terminu brexitu.

Jeśli nie będzie większości, to znów będziemy o krok bliżej do twardego brexitu

- powiedział dziennikarzom.

Przywódcy UE uzgodnili wczoraj, że dłuższe opóźnienie brexitu byłoby możliwe, gdyby Wielka Brytania uczestniczyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kanclerz Austrii wyraził jednak wątpliwości w tej sprawie.

Jeśli jakiś kraj opuszcza UE, byłoby bardziej niż dziwne, gdyby odbyły się w nim wybory europejskie

 - wskazał kanclerz Austrii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent pogratulował Tuskowi

/ Адміністрація Президента України [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Donaldowi Tuskowi w związku jego wyborem na funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, życząc mu "powodzenia i wielu osobistych sukcesów".

"Gratulacje dla Donalda Tuska w związku z wyborem na funkcję Przewodniczącego EPL. Życzę powodzenia i wielu osobistych sukcesów" - napisał na swoim koncie na Twitterze Duda.

Politycy PiS podkreślali wcześniej, że wybór Tuska nie przysłuży się Polsce, a będzie na pewno jego osobistym sukcesem.

Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej został wybrany na szefa EPL na kongresie tego ugrupowania w środę w Zagrzebiu.

Jego kadencja potrwa trzy lata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl