Skomplikowany „rozwód” Wielkiej Brytanii z UE. Europejscy przywódcy wskazują na możliwe scenariusze

Szef rządu Luksemburga Xavier Bettel oświadczył, wchodząc do budynku Rady Europejskiej, w którym odbywa się unijny szczyt, że najlepszą opcją w sprawie brexitu byłoby kolejne referendum i pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z kolei zdaniem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, jeśli Izba Gmin znów odrzuci umowę między UE a rządem w Londynie w sprawie brexitu, to "twardy brexit" stanie się scenariuszem bardziej prawdopodobnym.

pixabay.com /Creative Commons CC0/Elionas2

Premier Luksemburga ocenił, że szanse na przyjęcie przez Izbę Gmin porozumienia rozwodowego Zjednoczonego Królestwa z UE ocenia na "50 na 50". Zaznaczył jednocześnie, że najlepszym możliwym rozwiązaniem w kwestii brexitu byłoby rozpisanie nowego referendum i pozostanie W. Brytanii w UE. Powiedział też, że May, która w czwartek przebywała w Brukseli, jest już w Londynie.

To dowód na to, że chce zrobić wszystko, co może, aby przyjęte zostało porozumienie

 - wskazał.

Bettel zabrał głos po tym, jak przywódcy UE zgodzili się na możliwość przedłużenia brexitu, ustalając nowe daty graniczne wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Z kolei kanclerz Austrii wyraził nadzieję na to, że "porozumienie rozwodowe" zostanie zaakceptowana przez brytyjski parlament po tym, gdy zdecydowano o przedłużeniu terminu brexitu.

Jeśli nie będzie większości, to znów będziemy o krok bliżej do twardego brexitu

- powiedział dziennikarzom.

Przywódcy UE uzgodnili wczoraj, że dłuższe opóźnienie brexitu byłoby możliwe, gdyby Wielka Brytania uczestniczyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kanclerz Austrii wyraził jednak wątpliwości w tej sprawie.

Jeśli jakiś kraj opuszcza UE, byłoby bardziej niż dziwne, gdyby odbyły się w nim wybory europejskie

 - wskazał kanclerz Austrii.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wielka Brytania #UE #Xavier Bettel #Sebastian Kurz #brexit

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo