Nie taka niewinna lalka

Otwarcie wystawy "Lalki: teatr, film, polityka" / fot. Weronika Wysocka/zacheta.art.pl/pl/

  

Wieloznaczność lalek teatralnych i ich możliwości ruchowe od wieków fascynowały zarówno twórców, jak i odbiorców. Choć przez długi czas ten rodzaj teatru uchodził za rozrywkę niższego rzędu, zawsze miał swoich zwolenników. Wystawa w Zachęcie odkrywa mało znaną kartę polskiej sztuki lalkarskiej.

Początki teatru lalek na ziemiach polskich sięgają XV w. i wiążą się oczywiście z szopką. Dwudziestolecie międzywojenne to złota era dla takich teatrów, ale ich repertuar adresowany jest głównie do dzieci. Po II wojnie światowej powstało aż 27 teatrów lalek. W realizacji spektakli, o czym dziś często się zapomina, brali udział wybitni artyści. Ale potencjał lalki teatralnej odkryli również twórcy awangardowi na początku XX w.

Wystawa w warszawskiej Zachęcie „Lalki: teatr, film, polityka” wychodzi poza utarty schemat dziecięcej rozrywki i pokazuje, że lalki wcale nie muszą być niewinne. Bywają też groźne jako narzędzie w służbie propagandy, potrafią w sposób karykaturalny obrzydzać przeciwników politycznych. Organizatorzy ekspozycji pokazali lalkę poza obszarem historii sztuki, a położyli nacisk na jej udział w życiu polityczno-społecznym Polaków w latach 50. i 60. XX w. Prezentacja twórców i ich realizacji została osnuta wokół takich zagadnień jak: antropologia ciała, pedagogika, polityka. Większość eksponatów pochodzi z lat 40.,50. i 60.XXw.

Lalki Ewy Totwen i Olgi Totwen, wykonane do spektaklu „Słowik” w Wileńskim Teatrze Łątek (1947), zniewalają swoim orientalnym urokiem i ekspresją mimiczną. Niezwykłą pozycję stanowią główki kukiełek Goebbelsa i szpicla Macioła z szopki robotniczej z lat 30. XX w. Maria Jarema wykonała je z materiałów, które dziś nazwalibyśmy odpadami przeznaczonymi do recyklingu – drutu, sprężyn oraz szmat otrzymanych od sto-larzy, kuśnierzy i krawców. Projekt powstał na potrzeby teatru kukiełkowego Adama Polewki. Spektakl cieszył się powodzeniem wśród robotników krakowskich zakładów pracy. Oryginalną i przerażającą lalką jest hitlerowiec Jerzego Zaruby ze spektaklu „Kramik z kukiełkami” z 1953 r. dla Teatru Lalek Baj w Warszawie. Sporą grupę stanowią charakterystyczne lalki Leokadii Serafinowicz, ur. w 1915 r. wybitnej i wszechstronnej artystki teatralnej, m.in. inicjatorki I Biennale Sztuki dla Dziecka.

Wystawa prezentuje też fotografie ze spektakli, szkice, a także włącza w opowieść o teatrze sztukę filmową z udziałem lalek. Towarzyszy jej cykl tematycznych wykładów i warsztatów adresowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Ekspozycję można oglądać do 23 czerwca br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny wypadek na krajowej "15". Trzy osoby ranne

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło dzisiaj w Rakowicach k. Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie) na drodze krajowej nr 15 - poinformowała policja. Trasa jest w tym miejscu całkowicie zablokowana.

- W Rakowicach zderzyły się dwa samochody osobowe. Trzy osoby zostały ranne

 - powiedziała PAP podinsp. Joanna Soboczyńska z iławskiej Policji.

Jak zaznaczyła, jest za wcześnie, by ocenić, w jakim stanie są poszkodowani. Policja nie informuje też na razie o bliższych okolicznościach i powodach wypadku. Na miejscu pracują jeszcze służby ratownicze.

Droga krajowa nr 15 jest całkowicie zablokowana. Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia. "Postaramy się, żeby jak najszybciej wprowadzić ruch wahadłowy" - mówiła podinsp. Soboczyńska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl