Francuzi wiążą nadzieje z Chinami

/ ericniequist

  

Przed rozpoczynająca się w niedzielę wizytą chińskiego prezydenta Paryż optymistycznie patrzy na rozwój zarówno dwustronnej, jak i skoordynowanej europejskiej współpracy ze „strategicznym partnerem”.

Pierwszym etapem europejskiej podróży prezydenta Chin Xi Jinpinga są Włochy. Następnie pojedzie on do Monako, a w niedzielę dotrze do Nicei, gdzie najpierw spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Przywódcom, oprócz tłumaczy, towarzyszyć mają tylko małżonki.

Obserwatorzy we Francji zwracają uwagę, że rośnie nie tylko chińska potęga gospodarcza, ale też ambicje militarne i międzynarodowe Pekinu. Paryż przedstawia jednak stosunki z Pekinem jako „strategiczne partnerstwo, oparte na zaufaniu”.

Francuski rząd pomniejsza też znaczenie pozawspólnotowego porozumienia Włoch z Chinami, natomiast bardzo optymistycznie patrzy na koordynację europejskiej polityki wobec Chin, szczególnie w kwestii inwestycji strategicznych, wzajemności w dostępie do rynków publicznych i współpracy klimatycznej.

„Afera Huawei”, firmy podejrzewanej przez USA o wywiadowczą współpracę z władzami komunistycznymi, jest - jak przekonuje Paryż - związana z ewolucją technologiczną.

Według władz Francji Waszyngtonowi chodzi o to, by Europa rozwijała własne technologie, jak i takie, które pozwolą zneutralizować szpiegowskie mechanizmy zawarte w importowanych.

USA oskarżają Pekin o ingerencję w sprawy amerykańskie i starają się osłabić pozycję Chin w dwustronnej wymianie gospodarczej.

„Europa, wzięta między młot i kowadło, stała się celem chińskich ambicji” – pisze w komentarzu redakcyjnym centrolewicowy dziennik „Le Monde”, dodając, że „wielkie kraje europejskie zrozumiały wreszcie skalę niebezpieczeństwa”, ale „wspólna polityka Unii wobec Chin, która połączyłaby interesy gospodarcze z wymogami bezpieczeństwa, wciąż czeka na sformułowanie”.

Stosunki z Chinami miały być omawiane na rozpoczętym w czwartek szczycie Unii Europejskiej. Jak zapowiadał Paryż, w ramach „zrównoważenia tych stosunków” poruszone będą głównie te same tematy, jakie mają być przedmiotem rozmów francusko-chińskich, w tym wzajemność w dostępie do rynków publicznych, współpraca w dziedzinie ochrony środowiska i problemach klimatycznych.

Zwiększają się naciski na osiągnięcie unijnego porozumienia w sprawie projektu chińskich inwestycji, zwanego nowym szlakiem jedwabnym. Europejczycy zdają sobie sprawę, że jego celem jest spotęgowanie zagranicznych wpływów Chin. Prezydent Francji Emmanuel Macron już wcześniej wzywał do wypracowania „skoordynowanego stanowiska” Unii Europejskiej w tej sprawie.

Konieczna jest też koordynacja na szczeblu europejskim inwestycji strategicznych, ale jak twierdzą obserwatorzy, postępy w tej dziedzinie są niewielkie, choć chińscy inwestorzy zdobywają dominującą pozycję w sieciach elektrycznych i gazowych niektórych krajów Unii Europejskiej.

W niedawnym dokumencie Komisja Europejska uznała, że Chiny są jednocześnie „partnerem strategicznym” i „gospodarczym konkurentem”, który dąży do uzyskania dominacji technologicznej, oraz „systemowym rywalem, promującym inne modele zarządzania”.

Włochy jako pierwszy kraj G7 zamierzają dołączyć do nowego jedwabnego szlaku i już w sobotę podpiszą liczne umowy, na mocy których chiński kapitał wejdzie m.in. do portów w Trieście i Genui.

Mimo protestów Waszyngtonu, i nie czekając na rekomendacje Komisji Europejskiej, które mają być ogłoszone po zakończeniu brukselskiego szczytu, Rzym, podobnie jak Berlin, nie wyklucza otwarcia swego rynku 5G dla Huawei. Paryż sugeruje, że trzeba znaleźć technologiczną odpowiedź na wątpliwości związane z tą firmą.

Przygotowując się do wizyty chińskiego prezydenta, Paryż ocenia ambicje Chin jako zrozumiałe, zważywszy na ich znaczenie polityczne i gospodarcze.

Paryż w kwestii dwustronnych i multilateralnych stosunków z Pekinem liczy na to, że Chiny będą godnym zaufania partnerem i odpowiedzialnym aktorem sceny światowej. Francja tłumaczy, że stosunki z Chinami mają służyć wzmacnianiu pozycji Europy w świecie.

Pałac Elizejski zapowiada, że podczas wizyty Xi Jinpinga dojdzie do podpisania korzystnych dla Francji kontraktów. Kluczowe dziedziny współpracy francusko-chińskiej to lotnictwo, przemysł rolno-spożywczy i energia jądrowa.

Paryż zapowiada wprowadzenie ułatwień dla chińskich inwestycji we Francji i spodziewa się podobnych ułatwień dla francuskich inwestorów w Chinach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Minister ujawnia szczegóły rozszerzenia 500 plus. Kiedy pierwszy wypłaty? Gdzie składać wnioski?

Rodzina 500 plus / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Zgodnie z planem rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus” wnioski o to świadczenie drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości internetowej, przez portal Emp@tia oraz platformę usług elektronicznych ZUS) będą przyjmowane od 1 lipca, a papierową – od 1 sierpnia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa ujawniła kilka istotnych szczegółów na temat programu apelując jednocześnie, aby ze zgłoszeniem nie czekać zbyt długo.

Środki są gotowe, uruchomione zostaną 1 lipca. Jestem spokojna o zabezpieczenie finansowe tych potrzeb naszych mieszkańców, Polek i Polaków.
- mówiła minister w poniedziałkowej rozmowie na antenie TVP Katowice.

Jednocześnie szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała do Polaków, aby nie czekali ze składaniem wniosków.

Im wcześniej złożymy wniosek, tym wcześniej będą pieniądze.
- mówiła minister Borys-Szopa, wskazując, że obecnie procedura dotycząca wniosków została uproszczona.

Wyraziła nadzieję, że choć samorządy mają trzy miesiące na realizację wniosku, pierwsze wypłaty nastąpią szybko.

Jestem przekonana, że samorządy sprostają temu zadaniu i pierwsze pieniądze do rodzin trafią już w lipcu.
- powiedziała minister.

Przypomniała, że obecnie nie będzie potrzeby wydawania decyzji administracyjnej o wypłacie świadczenia – wystarczy informacja o jego przyznaniu.

Jak mówiła Borys-Szopa, dzięki rozszerzonemu programowi „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafi „olbrzymi strumień pieniędzy”. W tym roku koszt świadczenia to blisko 10 mld zł, w przyszłym ok. 20 mld zł – poinformowała minister.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od początku stawia na rodziny i jest zdeterminowany na poprawę ich życia. Ekonomiści są zgodni, że część tych środków niewątpliwie trafi bezpośrednio na zabezpieczenie podstawowych potrzeb rodzin, przede wszystkim dzieci, co spowoduje większą konsumpcję, ale część środków zostanie niewątpliwie zainwestowane, być może w jakieś dalsze plany związane z rozwojem dzieci.
- oceniła szefowa resortu rodziny i pracy.

Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że „Rodzina 500 plus” nie jest programem socjalnym.

Nie jest to jakaś zapomoga, nie jest to pomoc socjalna – jest to dodatek wychowawczy. Chcemy po prostu, żeby naszym dzieciom, w miarę naszych możliwości, żyło się jak najlepiej i żeby nie było problemów z załatwianiem ich podstawowych potrzeb, z zapewnieniem nawet spełniania ich marzeń, bo dzieciństwo szybko mija.
- tłumaczyła minister na antenie TVP Katowice.

Przypomniała, że w tym roku ponownie wypłacone zostanie także 300-złotowe świadczenie „Dobry start”, należne dzieciom uczącym się.

Środki na ten cel również są zabezpieczone.
- zapewniła minister, wskazując, że wiele rodzin zapewne równolegle otrzyma świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" oraz pieniądze na wyprawkę szkolną.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a uzyskanie ich na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie. Teraz otrzyma je dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln polskich rodzin.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl