Francuzi wiążą nadzieje z Chinami

/ ericniequist

  

Przed rozpoczynająca się w niedzielę wizytą chińskiego prezydenta Paryż optymistycznie patrzy na rozwój zarówno dwustronnej, jak i skoordynowanej europejskiej współpracy ze „strategicznym partnerem”.

Pierwszym etapem europejskiej podróży prezydenta Chin Xi Jinpinga są Włochy. Następnie pojedzie on do Monako, a w niedzielę dotrze do Nicei, gdzie najpierw spotka się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Przywódcom, oprócz tłumaczy, towarzyszyć mają tylko małżonki.

Obserwatorzy we Francji zwracają uwagę, że rośnie nie tylko chińska potęga gospodarcza, ale też ambicje militarne i międzynarodowe Pekinu. Paryż przedstawia jednak stosunki z Pekinem jako „strategiczne partnerstwo, oparte na zaufaniu”.

Francuski rząd pomniejsza też znaczenie pozawspólnotowego porozumienia Włoch z Chinami, natomiast bardzo optymistycznie patrzy na koordynację europejskiej polityki wobec Chin, szczególnie w kwestii inwestycji strategicznych, wzajemności w dostępie do rynków publicznych i współpracy klimatycznej.

„Afera Huawei”, firmy podejrzewanej przez USA o wywiadowczą współpracę z władzami komunistycznymi, jest - jak przekonuje Paryż - związana z ewolucją technologiczną.

Według władz Francji Waszyngtonowi chodzi o to, by Europa rozwijała własne technologie, jak i takie, które pozwolą zneutralizować szpiegowskie mechanizmy zawarte w importowanych.

USA oskarżają Pekin o ingerencję w sprawy amerykańskie i starają się osłabić pozycję Chin w dwustronnej wymianie gospodarczej.

„Europa, wzięta między młot i kowadło, stała się celem chińskich ambicji” – pisze w komentarzu redakcyjnym centrolewicowy dziennik „Le Monde”, dodając, że „wielkie kraje europejskie zrozumiały wreszcie skalę niebezpieczeństwa”, ale „wspólna polityka Unii wobec Chin, która połączyłaby interesy gospodarcze z wymogami bezpieczeństwa, wciąż czeka na sformułowanie”.

Stosunki z Chinami miały być omawiane na rozpoczętym w czwartek szczycie Unii Europejskiej. Jak zapowiadał Paryż, w ramach „zrównoważenia tych stosunków” poruszone będą głównie te same tematy, jakie mają być przedmiotem rozmów francusko-chińskich, w tym wzajemność w dostępie do rynków publicznych, współpraca w dziedzinie ochrony środowiska i problemach klimatycznych.

Zwiększają się naciski na osiągnięcie unijnego porozumienia w sprawie projektu chińskich inwestycji, zwanego nowym szlakiem jedwabnym. Europejczycy zdają sobie sprawę, że jego celem jest spotęgowanie zagranicznych wpływów Chin. Prezydent Francji Emmanuel Macron już wcześniej wzywał do wypracowania „skoordynowanego stanowiska” Unii Europejskiej w tej sprawie.

Konieczna jest też koordynacja na szczeblu europejskim inwestycji strategicznych, ale jak twierdzą obserwatorzy, postępy w tej dziedzinie są niewielkie, choć chińscy inwestorzy zdobywają dominującą pozycję w sieciach elektrycznych i gazowych niektórych krajów Unii Europejskiej.

W niedawnym dokumencie Komisja Europejska uznała, że Chiny są jednocześnie „partnerem strategicznym” i „gospodarczym konkurentem”, który dąży do uzyskania dominacji technologicznej, oraz „systemowym rywalem, promującym inne modele zarządzania”.

Włochy jako pierwszy kraj G7 zamierzają dołączyć do nowego jedwabnego szlaku i już w sobotę podpiszą liczne umowy, na mocy których chiński kapitał wejdzie m.in. do portów w Trieście i Genui.

Mimo protestów Waszyngtonu, i nie czekając na rekomendacje Komisji Europejskiej, które mają być ogłoszone po zakończeniu brukselskiego szczytu, Rzym, podobnie jak Berlin, nie wyklucza otwarcia swego rynku 5G dla Huawei. Paryż sugeruje, że trzeba znaleźć technologiczną odpowiedź na wątpliwości związane z tą firmą.

Przygotowując się do wizyty chińskiego prezydenta, Paryż ocenia ambicje Chin jako zrozumiałe, zważywszy na ich znaczenie polityczne i gospodarcze.

Paryż w kwestii dwustronnych i multilateralnych stosunków z Pekinem liczy na to, że Chiny będą godnym zaufania partnerem i odpowiedzialnym aktorem sceny światowej. Francja tłumaczy, że stosunki z Chinami mają służyć wzmacnianiu pozycji Europy w świecie.

Pałac Elizejski zapowiada, że podczas wizyty Xi Jinpinga dojdzie do podpisania korzystnych dla Francji kontraktów. Kluczowe dziedziny współpracy francusko-chińskiej to lotnictwo, przemysł rolno-spożywczy i energia jądrowa.

Paryż zapowiada wprowadzenie ułatwień dla chińskich inwestycji we Francji i spodziewa się podobnych ułatwień dla francuskich inwestorów w Chinach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Prezydent Polski zadzwonił do prezydenta-elekta Ukrainy. Co sobie powiedzieli?

zdjęcie ilustracyjne / facebook.com/zelenskiy95

  

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim pogratulował mu wyboru na stanowisko prezydenta Ukrainy. Zapewnił o wsparciu Polski na drodze Ukrainy ku wspólnocie euroatlantyckiej - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa odbyła się w niedzielę przed godz. 21.

- Prezydent Duda pogratulował prezydentowi elektowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach, które uznał po prostu za zwycięstwo demokracji, bo wybór ten jest decyzją samych Ukraińców i to jest ważne dla jakości demokracji ukraińskiej

- powiedział Szczerski.

[polecam:https://niezalezna.pl/268619-zarty-sie-skonczyly-exit-poll-showman-zelenski-zwyciezyl-w-wyscigu-prezydenckim]

Andrzej Duda zaprosił prezydenta-elekta do złożenia wizyty w Polsce w najbliższym czasie.

- Prezydent potwierdził, że Polska będzie konsekwentnie wspierała Ukrainę na drodze skierowanej ku Europie i wspólnocie euroatlantyckiej; zapewnił, że prezydent-elekt może liczyć na pomoc Polski w tym zakresie

- powiedział minister.

Andrzej Duda skierował też dziś oficjalną depesze gratulacyjną do prezydenta-elekta Wolodymyra Zełenskiego.

"Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie" - napisał prezydent.

Wyraził przekonanie, że wybór Zełenskiego potwierdzi zakotwiczenie Ukrainy na szlaku ku wspólnocie euroatlantyckiej.

"Pragnę zapewnić Pana, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Może Pan liczyć na moje osobiste zaangażowanie w tej sprawie. Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności"

- oświadczył prezydent.

Podkreślił, że Polskę i Ukrainę łączą więzy sympatii i wspólna historia. "Polacy zawsze i z życzliwością obserwowali demokratyczne i proeuropejskie przemiany w Ukrainie. Stale okazujemy Ukrainie solidarność w obliczu rosyjskiej agresji. Nie ustajemy również w wysiłkach na rzecz zbliżania jej do struktur europejskich i euroatlantyckich" - napisał Duda.

"Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności" - podkreślił Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że "budowaniu takich relacji służyć będzie także nowe spojrzenie na sposoby, w jakich w ciągu ostatnich kilku lat traktowana była wspólna, niedawna historia naszych narodów".

"Wierzę głęboko, że Pana kadencja przyniesie pozytywny przełom w tej sprawie" - czytamy w depeszy prezydenta. "Życząc Panu sukcesów w służbie narodowi ukraińskiemu i pomyślności osobistej, wyrażam nadzieję, że Pana Prezydentura przyczyni się do umocnienia znaczenia Ukrainy w regionie oraz do wprowadzenia relacji polsko-ukraińskich na nowy pomyślny etap" - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl