Szczecin: kursy astronomii dla seniorów

/ birgl

  

Obserwacje nieba, wybór amatorskiego teleskopu czy astrofotografia będą tematami kursów dla osób po 60. roku życia, które organizuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zajęcia rozpoczną się 29 marca.

- Astronomią interesuje się coraz więcej osób. Widzimy to choćby podczas cotygodniowych "dyżurów astronomicznych", które prowadzimy dla szczecinian w obserwatorium. Chcemy, aby także seniorzy, którzy, jak wiadomo, chętnie uczestniczą w kursach z różnych dziedzin – choćby w ramach uniwersytetów trzeciego wieku – mogli zgłębić tajniki obserwacji nieba 

– powiedział Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dodał, że zajęcia będą obejmowały zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę w obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT).

Uczestnicy zajęć – według zapowiedzi organizatorów – dowiedzą się m.in., jak obsługiwać teleskop i wybrać sprzęt do własnych obserwacji, jak rozpoznawać ciała niebieskie i zjawiska na Słońcu, jak korzystać z baz danych obserwacji astronomicznych, a także poznają sposoby fotografowania ciał Układu Słonecznego.

"Tematy są zróżnicowane, ale tworzą pewną całość – od zapoznania się ze sprzętem do obserwacji po wskazówki, jak samodzielnie dokonywać badań nieba. Jednocześnie nie trzeba zapisywać się na cały kurs, spośród zaproponowanych zagadnień można wybrać interesujący dla siebie temat"

– powiedział Biskupski.

Zajęcia będą prowadzić prelegenci z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Na stronie astronomia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące programu, a także formularze uczestnictwa. Kursy będą bezpłatne.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii założone zostało w 1919 r. w Warszawie. Siedziba Zarządu Głównego mieści się obecnie w Krakowie. Stowarzyszenie zrzesza ok. 500 członków, zarówno astronomów amatorów, jak i profesjonalistów. Szczeciński oddział PTMA powrócił do działalności po 25 latach, w 2014 r. W tym samym roku jego członkowie reaktywowali obserwatorium astronomiczne dawnej Politechniki Szczecińskiej. Pierwsze zajęcia programu "Wiek Astronomii" – poświęcone obsłudze teleskopów – odbędą się 29 marca w Budynku Jednostek Międzywydziałowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego o godz. 16.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

To będzie jedna z najważniejszych gazowych inwestycji. Premier zapewnia: powstanie zgodnie z planem

/ Twitter.com/@PremierRP

  

- Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]

- Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy

 - powiedział Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl