Gowin w Płocku o uczelniach zawodowych

/ Ministerstwo Nauki

  

Przedstawiciele Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu podpisali w Płocku porozumienie o współpracy. - Zadaniem uczelni zawodowych jest kształcenie kadr dla gospodarki – podkreślił obecny na uroczystości szef resortu nauki Jarosław Gowin.

W Płocku (Mazowieckie) odbywa się I Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), którego organizatorem jest tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ), obchodząca w tym roku 20-lecie. W obradach uczestniczy ponad 50 rektorów i prorektorów państwowych wyższych szkół zawodowych z całej Polski.

Podczas konferencji podpisano porozumienie między Konferencją Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych a Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), którego celem jest opracowanie i wdrożenie modelu kształcenia kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP.

„Od tej pory uczelnie zawodowe będą rozwijać się w ścisłej współpracy z firmami, z branżą przemysłową na razie skupioną w ARP, ale jestem przekonany, że to porozumienie będzie rozszerzać się na kolejne obszary polskiej gospodarki”

– ocenił obecny na konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Gowin. Podkreślił, że "zadaniem uczelni zawodowych jest przede wszystkim kształcenie kadr dla polskiej gospodarki".

Przypomniał, że w 2018 r. tempo rozwoju gospodarczego w Polsce przekroczyło 5 proc. „Jeżeli wziąć pod uwagę skumulowany rozwój gospodarczy za lata 2015-18, czyli za ten okres, kiedy odpowiedzialność za bieg polskich spraw spada na obóz Zjednoczonej Prawicy, to Polska jest wyraźnym liderem pod względem tempa rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. Ale na pewno mamy jeszcze duże rezerwy do wykorzystania” – dodał.

Gowin wyraził przekonanie, że właśnie dzięki współpracy sektora nauki i uczelni zawodowych z polskim przemysłem i nowoczesnymi firmami „tempo rozwoju gospodarczego w przyszłości będzie jeszcze szybsze”.

Z kolei wiceprezes ARP Paweł Kolczyński zaznaczył, że dla właściwego rozwoju gospodarki i przedsiębiorstw ważne jest przygotowanie, zarówno merytoryczne, jak i praktyczne przyszłych kadr.

Na bazie naszych doświadczeń widzimy konieczność współpracy nie tylko, jak do tej pory w ramach programu "Kadry dla przemysłu" ze szkołami ponadgimnazjalnymi i ponadpodstawowymi, ale na stopniu o poziom wyższy, to znaczy z publicznymi uczelniami zawodowymi, które kształcą praktycznie

– dodał. Przypomniał przy tym, że ARP działa w 15 województwach, zarządzająca dwiema strefami ekonomicznymi i skupia w swej grupie kapitałowej prawie 60 podmiotów.

Przewodniczący prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych prof. dr hab. Witold Stankowski zapewnił, że porozumienie z ARP jest spełnieniem oczekiwań uczelni zawodowych.

„W Polsce są 33 uczelnie zawodowe. Mamy bardzo duży potencjał, jeżeli chodzi o potencjał praktyczny, kadry. Mamy bardzo dobrą infrastrukturę. Kształcimy bardzo dobrze. Chcemy kształcić jeszcze lepiej, chcemy kształcić praktycznie. Dzięki tej współpracy, pomiędzy biznesem, przemysłem, a uczelniami zawodowymi, profil praktyczny będzie rzeczywiście rozwijany”

– powiedział prof. Stankowski.

Według niego porozumienie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych i ARP przyczyni się np. do dalszego rozwoju wdrożonych już studiów dualnych, czyli łączących kształcenie merytoryczne na uczelni z następującym po nim kształceniem praktycznym w konkretnych przedsiębiorstwach. „Chcielibyśmy to kształcenie rozwijać zgodnie z potrzebami rozwoju państwa i przemysłu” – zaznaczył.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku powstała w czerwcu 1999 r. jako pierwsza w historii tego miasta samodzielna uczelnia państwowa. Utworzona ją w oparciu m.in. o funkcjonujące tam Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i Kolegium Nauczycielskie. Jako pierwsze rozpoczęły działalność instytuty neofilologii, pedagogiki oraz matematyki i informatyki. Uroczyste wręczenie dyplomów pierwszym absolwentom odbyło się w czerwcu 2002 r.

Obecnie płocka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa prowadzi studia I i II stopnia na trzech wydziałach: nauk ekonomicznych i informatyki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk o zdrowiu, a także kursy specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych. Kształci się tam ok. 2,5 tys. studentów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl