Gowin w Płocku o uczelniach zawodowych

/ Ministerstwo Nauki

  

Przedstawiciele Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu podpisali w Płocku porozumienie o współpracy. - Zadaniem uczelni zawodowych jest kształcenie kadr dla gospodarki – podkreślił obecny na uroczystości szef resortu nauki Jarosław Gowin.

W Płocku (Mazowieckie) odbywa się I Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), którego organizatorem jest tamtejsza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ), obchodząca w tym roku 20-lecie. W obradach uczestniczy ponad 50 rektorów i prorektorów państwowych wyższych szkół zawodowych z całej Polski.

Podczas konferencji podpisano porozumienie między Konferencją Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych a Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), którego celem jest opracowanie i wdrożenie modelu kształcenia kadr na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP.

„Od tej pory uczelnie zawodowe będą rozwijać się w ścisłej współpracy z firmami, z branżą przemysłową na razie skupioną w ARP, ale jestem przekonany, że to porozumienie będzie rozszerzać się na kolejne obszary polskiej gospodarki”

– ocenił obecny na konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Gowin. Podkreślił, że "zadaniem uczelni zawodowych jest przede wszystkim kształcenie kadr dla polskiej gospodarki".

Przypomniał, że w 2018 r. tempo rozwoju gospodarczego w Polsce przekroczyło 5 proc. „Jeżeli wziąć pod uwagę skumulowany rozwój gospodarczy za lata 2015-18, czyli za ten okres, kiedy odpowiedzialność za bieg polskich spraw spada na obóz Zjednoczonej Prawicy, to Polska jest wyraźnym liderem pod względem tempa rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. Ale na pewno mamy jeszcze duże rezerwy do wykorzystania” – dodał.

Gowin wyraził przekonanie, że właśnie dzięki współpracy sektora nauki i uczelni zawodowych z polskim przemysłem i nowoczesnymi firmami „tempo rozwoju gospodarczego w przyszłości będzie jeszcze szybsze”.

Z kolei wiceprezes ARP Paweł Kolczyński zaznaczył, że dla właściwego rozwoju gospodarki i przedsiębiorstw ważne jest przygotowanie, zarówno merytoryczne, jak i praktyczne przyszłych kadr.

Na bazie naszych doświadczeń widzimy konieczność współpracy nie tylko, jak do tej pory w ramach programu "Kadry dla przemysłu" ze szkołami ponadgimnazjalnymi i ponadpodstawowymi, ale na stopniu o poziom wyższy, to znaczy z publicznymi uczelniami zawodowymi, które kształcą praktycznie

– dodał. Przypomniał przy tym, że ARP działa w 15 województwach, zarządzająca dwiema strefami ekonomicznymi i skupia w swej grupie kapitałowej prawie 60 podmiotów.

Przewodniczący prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych prof. dr hab. Witold Stankowski zapewnił, że porozumienie z ARP jest spełnieniem oczekiwań uczelni zawodowych.

„W Polsce są 33 uczelnie zawodowe. Mamy bardzo duży potencjał, jeżeli chodzi o potencjał praktyczny, kadry. Mamy bardzo dobrą infrastrukturę. Kształcimy bardzo dobrze. Chcemy kształcić jeszcze lepiej, chcemy kształcić praktycznie. Dzięki tej współpracy, pomiędzy biznesem, przemysłem, a uczelniami zawodowymi, profil praktyczny będzie rzeczywiście rozwijany”

– powiedział prof. Stankowski.

Według niego porozumienie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych i ARP przyczyni się np. do dalszego rozwoju wdrożonych już studiów dualnych, czyli łączących kształcenie merytoryczne na uczelni z następującym po nim kształceniem praktycznym w konkretnych przedsiębiorstwach. „Chcielibyśmy to kształcenie rozwijać zgodnie z potrzebami rozwoju państwa i przemysłu” – zaznaczył.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku powstała w czerwcu 1999 r. jako pierwsza w historii tego miasta samodzielna uczelnia państwowa. Utworzona ją w oparciu m.in. o funkcjonujące tam Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych i Kolegium Nauczycielskie. Jako pierwsze rozpoczęły działalność instytuty neofilologii, pedagogiki oraz matematyki i informatyki. Uroczyste wręczenie dyplomów pierwszym absolwentom odbyło się w czerwcu 2002 r.

Obecnie płocka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa prowadzi studia I i II stopnia na trzech wydziałach: nauk ekonomicznych i informatyki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk o zdrowiu, a także kursy specjalistyczne dla pielęgniarek i położnych. Kształci się tam ok. 2,5 tys. studentów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Hakerzy zaatakowali... policję

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Nieznani hakerzy włamali się w nocy z piątku na sobotę do serwisu rozsyłającego informacje prasowe londyńskiej policji metropolitalnej. Opublikowali na stronie i w mediach społecznościowych obraźliwe wiadomości. "Co zrobicie, zadzwonicie po policję?" - kpili.

Hakerzy włamali się do systemu dystrybucyjnego, który automatycznie zamieszcza informacje na stronie i kontach społecznościowych policji, a także rozsyła je do akredytowanych dziennikarzy. Łącznie opublikowano kilkanaście wpisów, które obrażały policję oraz zawierały niepotwierdzone oskarżenia dotyczące innych osób.

Nadinspektor Roy Smith z Metropolitan Police potwierdził, że taki incydent miał miejsce. Napisał na Twitterze, że doszło do "nieautoryzowanego dostępu" do oficjalnych kont policji.

"Nasz zespół prasowy ciężko pracuje, aby usunąć te wiadomości i zadbać o bezpieczeństwo konta. Prosimy o ignorowanie tweetów, dopóki nie potwierdzimy, że nasze konto jest z powrotem pod kontrolą"

- zaapelował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl