Powstanie TVP Wilno

/ TVP

  

"Nowy program Telewizji Polskiej będzie dobrze służył podtrzymywaniu narodowej tożsamości oraz wspieraniu aktywności Polaków zamieszkałych na Litwie" – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Telewizją Polską w sprawie współdziałania w zakresie tworzenia i rozpowszechniania programu telewizyjnego TVP Wilno.

Porozumienie jest wynikiem wieloletniej współpracy MSZ z TVP S.A. w zakresie tworzenia oferty stacji TVP Polonia oraz programów w języku polskim i innych językach dla odbiorców za granicą. Uruchomiony na podstawie podpisanego dokumentu program TVP Wilno, poświęcony mieszkańcom Wileńszczyzny, uzupełni ofertę telewizyjną dostępną w ramach kultury masowej i będzie służył podtrzymywaniu tożsamości oraz wspieraniu aktywności mniejszości polskiej na Litwie.

"Sprawy Polonii i Polaków poza granicami kraju mają fundamentalne znaczenie i są priorytetem dla obecnego rządu RP" – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji. "Nasi rodacy zamieszkali na Wileńszczyźnie są ważnym partnerem i ośrodkiem promowania polskiej kultury oraz pamięci" – dodał.

Program TVP Wilno ma mieć charakter integracyjny zarówno w wymiarze polonijnym, jak i bilateralnym. Do jego realizacji zaproszono młodych dziennikarzy wywodzących się ze środowiska polskiego na Litwie. Uruchomienie programu planowane jest na początek maja 2019 r.

W początkowej fazie realizacji projektu przewidziane jest nadawanie każdego dnia piętnastominutowego serwisu informacyjnego w języku polskim, przeznaczonego dla odbiorców lokalnych, a także dwóch programów publicystycznych tygodniowo. Transmisja odbywać się będzie na antenie TVP Polonia poprzez zastąpienie sygnału satelitarnego sygnałem naziemnym programu TVP Wilno.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Poznań: Nauczyciele nie przerywają strajku. "Odcinamy się od rekomendacji klasyfikowania uczniów"

/ publicdomainpictures.net/CC0/Peter Griffin

  

Poznański Międzyszkolny Komitet Strajkowy nie zamierza zawieszać strajku i chce powstrzymać się od udziału w radach klasyfikacyjnych, które zostały zaplanowane na środę i czwartek. W stolicy Wielkopolski rady klasyfikacyjne odbyły się tylko w 14 szkołach.

We wtorek Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy wezwał nauczycieli do udziału w radach klasyfikacyjnych, ale w Poznaniu nauczyciele niezrzeszeni w związkach zawodowych nie zamierzają na wezwanie odpowiedzieć. Wystosowali w tej sprawie specjalne oświadczenie, z którego wynika, że strajk będzie kontynuowany.

- Jako przedstawiciele poznańskich szkół zrzeszonych i niezrzeszonych w Poznańskim MKS podtrzymujemy stanowisko uzgodnione podczas spotkań przedstawicieli ponadgimnazjalnych szkół z Poznania i okolic dot. kontynuowania strajku, a zatem powstrzymania się od udziału w radach klasyfikacyjnych. Tym samym jednoznacznie odcinamy się od rekomendacji OMKS-u dotyczącej klasyfikowania uczniów klas maturalnych. Takie stanowisko rekomendujemy wszystkim szkołom oraz MKS-om w Polsce. Podyktowane jest to przekonaniem o słuszności strajku i konieczności jego kontynuacji

 - napisano w komunikacie.

Przedstawicielka poznańskiego MKS-u Izabela Płotka odniosła się też do planowanego przeprowadzenia w trybie pilnym nowelizacji prawa oświatowego, które pozwoli na to, by wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów. Jej zdaniem, zmiana ustawy nie zmieni ich stanowiska.

- My strajkujemy i nadal będziemy strajkować. Jeżeli państwo polskie na kolanie chce zmieniać ustawę, niech to robi, ale naszego przyzwolenia na to nie ma. Nie mamy wpływu na decyzje polityczne, będziemy się tylko temu z dezaprobatą przyglądać. Nasze stanowisko jest jasne, chcemy, aby z nami rozmawiano i tu nie chodzi o postulaty płacowe, ale o przyszłość polskiej edukacji. To, co ma odbyć się na stadionie (w piątek na PGE Narodowym ma odbyć się tzw. okrągły stół edukacyjny), to jest jakiś happening, a nie poważna dyskusja

 - powiedziała Płotka.

W piątek Urząd Miasta Poznania podał, że na 43 szkoły ponadpodstawowe rady klasyfikacyjne odbyły się tylko w 14 placówkach.

W Wielkopolsce jest 507 szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (publicznych i prywatnych). Kuratorium nie dysponuje danymi, w ilu placówkach odbyły się rady klasyfikacyjne. Jak poinformowała rzecznik wielkopolskiego kuratora Karolina Adamska, większość rad zaplanowanych jest na środowe popołudnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl