NATO przygotowuje odpowiedź na nuklearne zapędy Rosji

Jens Stoltenberg / flickr.com/U.S. Army Europe/CC BY-SA 2.0

  

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax, że Sojusz przygotowuje się na zwiększenie przez Rosję liczby pocisków jądrowych w Europie. Zdaniem Stoltenberga Rosja nie udowodniła, że przestrzega układu INF.

W wywiadzie, którego treść przekazała dzisiaj agencja Interfax-Ukraina, Stoltenberg powiedział, iż Rosja jest odpowiedzialna za to, że pracując nad pociskiem 9M729 naraziła na szwank układ INF.

Zapewnił, że celem NATO jest utrzymanie tego traktatu. Jednocześnie, jak wskazał, "NATO przygotowuje się na życie w świecie, w którym już nie ma INF", jak i na zwiększenie liczby rosyjskich pocisków w Europie.

Stoltenberg poinformował, że NATO "nadal uważnie bada skutki rozmieszczenia rosyjskich rakiet średniego zasięgu" dla bezpieczeństwa Sojuszu. Wszelkie kroki, jakie sojusz podejmie w odpowiedzi, będą wspólnymi działaniami państw członkowskich - zapowiedział. Wskazał, że odpowiedź ta będzie "zrównoważona" i będzie miała charakter obronny. Zapewnił, że NATO nie zamierza rozmieszczać w Europie nowych pocisków jądrowych bazowania naziemnego.

Stoltenberg w rozmowie z rosyjską agencją podkreślił, że "systemy rakietowe 9M729 (przez NATO oznaczane jako SSC-8), opracowane i rozlokowane przez Rosję, naruszają układ INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu)".

"Pociski te rozmieszczane są na zestawach mobilnych i trudno je monitorować. Mogą dotrzeć do miast europejskich przy krótkim czasie ostrzeżenia, niosąc głowice konwencjonalne lub jądrowe"

- mówił Stoltenberg. Jak ocenił, pociski 9M729 "obniżają próg użycia broni jądrowej".

Szef NATO wskazał w wywiadzie, że "USA i inni sojusznicy z NATO przez kilka lat podnosili w kontaktach z Rosją kwestię tego systemu rakietowego". Stany Zjednoczone - mówił Stoltenberg - wyjaśniły, że "próby zademonstrowania przez Rosję, iż przestrzega ona układu INF, są nieprzekonywujące i niewystarczające". "Żadna z propozycji Rosji nie pozwalałaby obserwatorom na skontrolowanie zasięgu działania rakiety" - wyjaśnił.

Jako "przeciwskuteczne i nie do przyjęcia" sekretarz generalny NATO ocenił deklaracje Rosji, zawierające - jak wskazał - "groźby wycelowania pocisków rosyjskich w kraje członkowskie NATO".

Zdaniem Stoltenberga Rosja "nie przejawia żadnego pragnienia powrotu do przestrzegania INF". Szef Sojuszu argumentował, że właśnie z tego powodu USA, "przy pełnym poparciu ze strony wszystkich sojuszników w NATO, ogłosiły o zamiarze wycofania się z tego układu". Proces ten będzie trwał kilka miesięcy, a więc "Rosja ma jeszcze szansę, by wrócić do przestrzegania porozumienia" - wskazał Stoltenberg. Zaapelował, by Moskwa "skorzystała z tej możliwości".


1 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie zawartego w 1987 roku z ówczesnym ZSRR układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów.

Według Amerykanów rosyjskie pociski 9M729 łamią zapisy paktu, zakazującego sygnatariuszom posiadania wystrzeliwanych z lądu pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. Rosja zaś twierdzi, że pocisk manewrujący 9?729 ma zasięg 480 km i nie narusza układu INF.

Traktat ten podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Przewiduje on likwidację pocisków średniego i pośredniego zasięgu, a także zabrania ich produkowania, przechowywania i stosowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mieszkańcy Trójmiasta mogli sami ściąć choinkę w lesie

/ Nadleśnictwo Gdańsk

  

W sobotę mieszkańcy Trójmiasta i jego okolic mogli własnoręcznie w lesie ściąć choinkę dla siebie na święta. Nadleśnictwo Gdańsk z Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe przeprowadziło przy leśniczówkach: w Sopocie oraz w Wyspowie koło Nowego Dworu Wejherowskiego akcję ”Choinkobranie”.

Jak powiedział rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk Łukasz Plonus, początki akcji sięgają lat 70. XX w. Wtedy do leśników z leśniczówki w Sopocie zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą sobie wyciąć choinkę na święta. Leśnicy z reguły wyrażali zgodę, wskazując właściwe drzewo.

Tradycja ta była kontynuowana, a od kilku lat dla wygody kupujących akcja wycinania choinek jest przeprowadzana w konkretnym dniu, dzięki czemu nie trzeba dzwonić do leśniczego i specjalnie się umawiać. Dodał, że w całej akcji chodzi też o zachowanie świątecznej atmosfery - wybór, ścięcie i przywiezienie do domu własnoręcznie wyciętego drzewka.

Jak wyjaśnił Plonus, po drzewko najlepiej przyjechać z własną siekierą lub ręczną piłą do drewna. W razie potrzeby można na miejscu bezpłatnie pożyczyć od leśników sprzęt do ścinania albo poprosić pracowników o pomoc przy ścięciu drzewka. Dodał, że jedna choinka kosztuje 50 zł, bez względu na jej wielkość.

Rzecznik dodał, że tegoroczna akcja przeprowadzana jest przy dwóch miejscach: przy leśniczówce w Sopocie oraz przy leśniczówce Wyspowo koło Nowego Dworu Wejherowskiego. Dotąd "Choinkobranie" było prowadzone przy leśniczówce w Sopocie, ale ze względu na skalę zainteresowania i spowodowane tym utrudnienia w ruchu - w tym roku akcja została rozszerzona. Drzewka są wycinane z prowadzonych w lesie plantacji choinkowych, zakładanych w miejscach, w których z różnych względów np. występowania linii wysokiego napięcia, nie mogą rosnąć wysokie, starsze drzewa.

Jak poinformował Plonus, w tym roku przygotowano 4 tys. choinek. W zeszłym roku w akcji uczestniczyło ok. 8 tys. osób i wycięto ok. 2,5 tys. drzewek. Ocenił, że ze wstępnych danych wynika, że tegoroczna akcja cieszyła się podobnym zainteresowaniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl