Zamachowiec z Utrechtu wyznawał zradykalizowaną ideologię

Gokmen Tanis / twitter.com

  

Mężczyzna podejrzany o zastrzelenie trzech osób w Utrechcie wyznawał "zradykalizowaną ideologię", ale nie jest jasne, czy w ataku kierował się wyłącznie "zamiarem dokonania aktu terroru" - przekazała dzisiaj holenderska prokuratura.

Podejrzany - 37-letni Gokmen Tanis, obywatel Holandii tureckiego pochodzenia - w piątek ma się stawić przed sądem, gdzie postawione zostaną mu m.in. zarzuty dokonania zabójstwa lub nieumyślnego spowodowania śmierci z zamiarem dokonania aktu terroru, a także stosowania gróźb z zamiarem dokonania aktu terroru.

Mężczyzna zostanie poddany badaniom psychiatrycznym.

Jak poinformowano w komunikacie, z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że Tanis działał w pojedynkę. Badane jest, czy działania podejrzanego wynikały "wyłącznie z pobudek terrorystycznych czy też z jego problemów osobistych połączonych ze zradykalizowaną ideologią".

W poniedziałkowym ataku, do którego doszło w tramwaju w Utrechcie, trzy osoby zginęły, a pięć odniosło obrażenia, w tym trzy - ciężkie. Tanis został ujęty po siedmiu godzinach od ataku i pozostaje na razie jedynym podejrzanym w tej sprawie.

Początkowo holenderskie władze obawiały się, że doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego i dlatego wprowadzono stan podwyższonego alertu. Przez niemal cały poniedziałek wzmocniona była ochrona lotnisk, obiektów rządowych i innych ważnych budynków, a zwłaszcza meczetów. Władze Utrechtu zaleciły, aby dzieci nie szły do szkoły, a wszyscy w miarę możliwości "pozostawali w domach".

Po zatrzymaniu napastnika odwołano stan podwyższonej gotowości.

Motywy napastnika bada także wywiad Turcji, o czym poinformował prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Muzeum Auschwitz czuwa przed koronawirusem. Zalecono rezygnację organizacji podróży z niektórych państw

Muzeum Auschwitz-Birkenau / Air-Quad UG / CC BY-SA 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)

  

Muzeum Auschwitz zaleciło biurom podróży i organizatorom wyjazdów do Miejsca Pamięci rezygnację z przyjazdów osób z miejsc, w których stwierdzono zakażenie koronawirusem – podała w środę placówka. Dodała, że dotychczas nie zaobserwowano niepokojących sytuacji.

Do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących sytuacji, ale Muzeum na bieżąco monitoruje tę kwestię

 – wskazała w środę placówka w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Muzeum zaapelowało o śledzenie informacji związanych z podstawowymi zasadami profilaktyki zakażeń, które udostępnione zostały na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia, bądź innych krajowych instytucji sanitarnych i epidemiologicznych.

Muzeum Auschwitz rokrocznie odwiedza ponad 2 mln osób z różnych zakątków świata. W ub.r. do Miejsca Pamięci przyjechało m.in. ponad 396 tys. odwiedzających z Polski, 200 tys. z Wielkiej Brytanii, 120 tys. ze Stanów Zjednoczonych, 104 tys. z Włoch, 73 tys. z Niemiec, 70 tys. z Hiszpanii, 67 tys. z Francji, 59 tys. z Izraela, 42 tys. z Irlandii oraz 40 tys. ze Szwecji.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts