Wybrano Wiersz Roku 2019

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Pixabay

  

"Sonet III" autorstwa Marka Czuku został uhonorowany tytułem Wiersza Roku 2019 - poinformował w czwartkowym komunikacie Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich, organizatora konkursu. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci z okazji Światowego Dnia Poezji.

Jak napisano w komunikacie, "Sonet III" to utwór "aktualny, zwłaszcza teraz, kiedy wierzący w Boga poddawani są wielu zmasowanym próbom poddawania w wątpliwość Jego istnienia".

To, z czym zmierza się podmiot liryczny utworu, jest doświadczeniem milionów ludzi na całym świecie. Jednak dla autora kwestionowanie boskiego uczestnictwa jest nadmierną trywializacją tego, w czego poznaniu i zgłębieniu człowiek w ramach swojego poznania świata ma trudność. Marek Czuku dąży do prawdy i w tym, podobnie jak wierzący, jest bardzo szczery

 - czytamy.

Zdaniem jury konkursowego, utwór Czuku jest wierszem "interesującym nie tylko pod względem treściowym, lecz również w aspekcie formalnym".

Klasyczna forma sonetu dla współczesnych poetów wydaje się zbyt restrykcyjna. Wymaga ona od autora bardzo dużej sprawności literackiej, doskonałego warsztatu i dyscypliny słowa. Z tych powodów jest obecnie mało popularna. Autorzy, którzy decydują się na ten gatunek poezji, często ponoszą porażkę. Marek Czuku ewidentnie odniósł sukces

 - oceniono w komunikacie.

Wiersz Roku 2019 wybrało jury w składzie: prezes Związku Pisarzy Katolickich Miłosz Kamil Manasterski (przewodniczący), poeta i dziennikarz Tomasz Wybranowski, scenarzysta i publicysta Jerzy Mosoń, dokumentalista i pisarz Zbigniew Wacław Kowalewski, poeta i laureat nagrody Juliusz Erazm Bolek. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się jesienią. 

Marek Czuku jest poetą, krytykiem literackim i publicystą. Ukończył Wydział Fizyki i Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem trzynastu zbiorów wierszy, wśród nich "Facet z szybą", "Forever" i "Stany zjednoczone". Publikował także felietony, wywiady i recenzje. Jego teksty ukazywały się m.in. w czasopismach: "Więź", "Kwartalnik Artystyczny", "Pogranicza", "Fronda", "Arcana", "Nowe Książki" i "Akcent". Jest laureatem konkursów literackich, wśród nich XXVIII Łódzkiej Wiosny Poetów, a także VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Dać świadectwo".

Związek Pisarzy Katolickich to stowarzyszenie nawiązujące do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie - nieistniejącej w latach PRL. Związek m.in. promuje i popularyzuje literaturę o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych, organizując konkurs na Wiersz Roku. W poprzednich latach wyróżnieniem tym nagrodzono poemat "Corrida" Juliusza Erazma Bolka (2017 r.) oraz pieśń "Bogurodzica" (2018 r.). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To będzie jedna z najważniejszych gazowych inwestycji. Premier zapewnia: powstanie zgodnie z planem

/ Twitter.com/@PremierRP

  

- Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]

- Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy

 - powiedział Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl