Prezydent Węgier przyjedzie do Polski

Janos Ader / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38452808

  

Prezydent Węgier Janos Ader wraz z małżonką Anitą Herczegh w piątek i sobotę będą gościć w Polsce. Węgierska para prezydencka odwiedzi Kielce, gdzie wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser- Dudą wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2018 roku obchody odbyły się w węgierskim Veszprem. Gospodarzem tegorocznych obchodów są Kielce.

Szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z PAP, że "dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został uchwalony przez parlamenty obu państw dla upamiętnienia wyjątkowej historii i więzi obu narodów". Zaznaczył, że w tym roku prezydenci Polski i Węgier w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odwiedzą m.in. wystawę poświęconą Węgrom ratującym Polaków podczas wojny.

"Warto pamiętać, że Kielce są bardzo mocno związane z historią polskiego państwa podziemnego i oporu podczas okupacji. Podczas tegorocznych obchodów nie zabraknie zatem wielu odniesień do tego heroicznego etapu naszej historii”

- powiedział Szczerski.

Podkreślił przy tym, że wspólne obchody to także dogodna okazja do rozmów ściśle politycznych i prezydenci "będą rozmawiać m.in. o stanie relacji dwustronnych, polityce regionalnej, europejskiej oraz wyzwaniach w zakresie obronności i bezpieczeństwa".

"Istotnym punktem dyskusji będzie polityka energetyczna oraz perspektywy związane z najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przed nami także ważne wybory prezydenckie na Ukrainie, która jest ważnym partnerem tak dla Polski, jak i dla Węgier"

- dodał Szczerski.

Podkreślił, że duże znaczenie podczas polsko-węgierskich spotkań ma wymiar obywatelski.

"Pary prezydenckie, wraz z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami różnych środowisk społecznych, wezmą udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Kielce oraz zeszłoroczny gospodarz Dnia Przyjaźni, którym było Veszprem, słyną z doskonałych drużyn piłki ręcznej. Prezydenci będą kibicować polskim i węgierskim sportowcom podczas młodzieżowego turnieju piłki ręcznej"

- poinformował prezydencki minister.

Ponadto dla uczczenia Dnia Przyjaźni odprawiona zostanie uroczysta msza św. w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Węgierska para prezydencka uda się prywatnie do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Klasztor jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który był darem dla Polaków przywiezionym przez węgierskiego księcia Emeryka.

Wizyta węgierskiej pary prezydenckiej rozpocznie się w piątek po południu od oficjalnego powitania prezydenta Adera i małżonki przez polską parę prezydencką. Ceremonia powitania odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Następnie odbędzie się spotkanie obu par prezydenckich oraz spotkanie w "cztery oczy" prezydentów Polski i Węgier. Później odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów, a po nich spotkanie z mediami. Obaj prezydenci zabiorą też głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbędzie się w Kieleckim Teatrze Tańca.

W sobotę przed południem prezydenci Polski i Węgier złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej oraz będą uczestniczyć we mszy w bazylice katedralnej, po czym odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka. Następnie pary prezydenckie zapalą znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów, poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowe surowe sankcje dla Iranu

zdjęcie ilustracyjne / Blondinrikard Fröberg CC BY 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że jego kraj wprowadza nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. To odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran drona USA.

Nowe restrykcje zostają nałożone również na współpracowników Chameneia.

Trump ostrzegł, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.

Amerykański resort finansów (skarbu) poinformował w poniedziałek o nałożeniu przez USA sankcji na ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Szef resortu Steven Mnuchin dodał, że nowy pakiet restrykcji zablokuje irańskie aktywa na kolejne miliardy USD.

Mnuchin wyjaśnił, że choć pakiet tych restrykcji był przygotowywany przez Stany Zjednoczone jeszcze przed zestrzeleniem w czwartek przez Iran amerykańskiego drona i tak jest on odpowiedzą na to zdarzenie, jak i na poprzednie działania Iranu w Zatoce Perskiej.

Jednocześnie Mnuchin ogłosił, że kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl