W ocenie świadka, jako ministra koordynatora, departament ochrony bezpieczeństwa ekonomicznego był potrzebny, czy należało go zrobić częścią kontrwywiadu – pytał przewodniczący komisji.

Ja myślę, że szefostwo ABW w moim przekonaniu bardzo kompetentne i propaństwowe z generałem Bondarykiem na czele analizowało sytuację zarówno wewnątrz służb jak i zagrożenia dla państwa i dla interesów państwa i z zewnątrz i wewnątrz kraju i podejmowały decyzje organizacyjne takie, które celom ochrony interesów państwa służyły w najlepszym stopniu – jestem o tym przekonany. Natomiast nie znam żadnych szczegółów, bo nie brałem udziału w pracach nad wypracowywaniem tego typu decyzji

– powiedział Graś.

Komisja odtworzyła nagranie z podsłuchu w restauracji "Sowa i przyjaciele", na którym Graś mówi, że "alternatywą dla nękania i szukania za wszelką cenę jest podniesienie (...) podatku".

Horała zauważył, że potem rząd PO-PSL podejmował niepopularne decyzje, jak podniesienie wieku emerytalnego, zabranie pieniędzy z OFE, podniesienie głównej stawki VAT, bowiem brakowało środków w budżecie. Poseł pytał, czy wówczas na etapie decyzji politycznych, jako alternatywa było rozważane uszczelnienie systemu podatkowego.

"To nagranie pochodzi z procederu przestępczego i autor tego procederu został słusznie skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Ta opinie jest opinią prywatną wygłoszoną na prywatnym spotkaniu. To nie jest stanowisko rządu ani żadnej instytucji przez rząd reprezentowanej. To jest zwykła rozmowa ludzi, którzy się znają. Gdyby to nagranie dokonało się tydzień, czy dwa tygodnie temu, pewnie byśmy rozmawiali o KNF-ie, o wynagrodzeniach w NBP, albo o tym, jak zbudować dwie wieże"

- oświadczył Graś.

"Wtedy rozmawialiśmy o "Vacie" - dodał.