Graś w okresie, którym zajmuje się komisja (2007-2015) był najpierw sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa (przełom 2007-08), z której to funkcji złożył po dwóch miesiącach dymisję. Następnie, w latach 2009-14 był ponownie sekretarzem stanu w KPRM i rzecznikiem rządu Donalda Tuska. Cały czas był posłem Platformy Obywatelskiej.

Pawła Grasia zapytano o rozmowę z 8 września 2013 roku. Chodzi o spotkanie z restauracji "Sowa i przyjaciele" Jacka Protasiewicza (ówczesny poseł PO), Tomasza Misiaka (biznesmen, były senator PO), Pawła Grasia (poseł PO, rzecznik rządu) i Macieja Wituckiego (wtedy członek Rady Nadzorczej LOT). Nagranie z tej rozmowy ujawniono w połowie listopada 2018 roku.

Fragment stenogramu z rozmowy:

Paweł Graś: No wiesz, wszystko... zawsze coś za coś jest. Alternatywa dla nękania i dla szukania za wszelką cenę, no to jest gdzieś podniesienie czegoś, tak? Podatku albo czegoś.
Maciej Witucki: Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki.
Paweł Graś: Absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT.

Dziś Grasia zapytano o tę rozmowę, jakie były źródła tej wiedzy.

Pan i cała komisja doskonale wie, że nie była to wiedza tajemna, była szeroko dostępna. Proceder, o którym mówię, był znany co najmniej od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wszystkie kolejne administracje, rządy, Ministerstwa Finansów usiłowały VAT uszczelnić, działać w taki sposób, żeby te straty czy ta luka VAT-owska była jak najmniejsza i podobnie było za koalicji PO-PSL. Od samego początku, od 2008 roku ministerstwo robiło wszystko, żeby ten proceder jeśli nie zlikwidować, to przynajmniej zminimalizować. Jak powszechnie wiadomo, ten proceder istnieje do dzisiaj

– stwierdził Paweł Graś w trakcie przesłuchania przez komisję śledczą ds. VAT.

Dodał też, że nagranie z restauracji pochodzi z procederu przestępczego, ale to rozmowa prywatna, a nie stanowisko rządu.

Graś dodał, że z tego co pamięta, pierwsze działania wymierzone w wyłudzenia były podejmowane przez MF od 2008 r.

"Skoro działania były podejmowane, musiały dotyczyć zjawiska, którym rząd w jakiś sposób się martwił i przejmował" - oświadczył.

Zaznaczył, że obszar ten nie znajdował się w jego kompetencjach.


Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.