Wzrost notowań premiera i prezydenta

/ Fot. P. Tracz Kancelaria Premiera [CC0]

  

43 proc. badanych dobrze ocenia w marcu pracę rządu Mateusza Morawieckiego (wzrost o 6 punktów proc.). 43 proc. ocenia tę pracę źle - wynika z sondażu Kantar Public. 44 proc. jest zadowolonych z pracy premiera, 41 proc. niezadowolonych. 49 proc. dobrze ocenia prezydenta Andrzeja Dudę. 39 proc. - źle.

W marcu dokładnie tyle samo badanych ocenia pracę rządu negatywnie, jak pozytywnie (po 43 proc.). 14 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

"Choć na początku 2019 r. znacząco spadł odsetek osób zadowolonych z działalności rządu na rzecz badanych wypowiadających się krytycznie, w marcu opinie wyrównały się"

- podkreśla Kantar Public.

W marcu odsetek osób dobrze oceniających pracę rządu zwiększył się o 6 punktów procentowych. Również o 6 punktów procentowych zmniejszył się odsetek badanych o przeciwnym stanowisku – źle oceniających rząd.

Według sondażu działalność rządu Mateusza Morawieckiego najlepiej oceniają wyborcy PiS – 92 proc. ocen pozytywnych, Kukiz'15 (50 proc.) oraz osoby o poglądach prawicowych (76 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy PO (78 proc. negatywnych opinii), a także wyborcy PSL (71 proc.) oraz respondenci o poglądach lewicowych (61 proc.) i centrolewicowych (60 proc.).

Rząd lepiej oceniają osoby powyżej 60. roku życia oraz emeryci i renciści, osoby wierzące i regularnie praktykujące, dobrze oceniające swoją sytuację materialną oraz badani interesujący się polityką. Gorsze oceny wystawiają rządowi dwudziestolatkowie, prywatni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy regionu pomorskiego. Osoby nie posiadające dzieci częściej krytykują rząd. Osoby niepraktykujące religijnie również częściej wystawiają rządowi negatywne oceny.

Częściej dobrze niż źle oceniany jest także sam premier Mateusz Morawiecki. 44 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 41 proc. badanych. 15 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. W porównaniu do wyników z lutego, w marcu ocena Mateusza Morawieckiego poprawiła się o 5 punktów procentowych; o 5 punktów procentowych mniej badanych wystawiło mu oceny negatywne.

Szef rządu otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (94 proc.) i Kukiz'15 (67 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (78 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające PO, PSL (w obu grupach 74 proc. ocen negatywnych), partię Wiosna (79 proc.), a także badani o lewicowych (62 proc.) i centrolewicowych (58 proc.) poglądach politycznych.

Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób powyżej 60. roku życia, mieszkańców miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców, badanych o statusie zawodowym kierownik/specjalista, osób wierzących i praktykujących, a także interesujących się polityką i dobrze oceniających swoją sytuację materialną. Gorsze oceny odnotowano wśród pięćdziesięciolatków, osób z wykształceniem zawodowym, mieszkańców regionu pomorskiego oraz wśród niepraktykujących religijnie. Częściej krytycznie o pracy premiera mówią osoby niepracujące niż pracujące.

W marcu także prezydent Andrzej Duda częściej jest oceniany dobrze niż źle. Z jego działalności zadowolonych jest 49 proc. Polaków (wzrost o 5 punktów procentowych); przeciwnego zdania jest 39 proc. respondentów (spadek o 4 punkty procentowe). 12 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki.

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta Andrzeja Dudę, podobnie jak w przypadku rządu i premiera, najlepiej oceniają wyborcy PiS (97 proc. ocen pozytywnych) i Kukiz'15 (75 proc.) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (81 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające PO - 74 proc. ocen negatywnych, PSL (74 proc.) i Wiosnę (75 proc.), oraz badani o lewicowych (56 proc.) i centrolewicowych (57 proc.) poglądach politycznych.

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy Małopolski oraz mieszkańcy największych miast, emeryci i renciści oraz badani, którzy nie pracują zawodowo, osoby wierzące i praktykujące, a także te, które dobrze oceniają własną sytuację materialną i badani, którzy interesują się polityką. Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są pięćdziesięciolatkowie, badani z wykształceniem zawodowym, mieszkańcy regionu pomorskiego, osoby niepraktykujące religijnie oraz pracujący zawodowo, a w szczególności prywatni przedsiębiorcy oraz robotnicy, a także osoby, które źle oceniają swoją sytuację materialną.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 8-13 marca metodą wywiadów bezpośrednich na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kobieta spaliła 40 tysięcy euro

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Lukasz Radziejewski/CC BY-SA 2.0

  

40 tysięcy euro spaliła w piekarniku kobieta na północy Włoch, która chciała upiec strudel, nie wiedząc, że jej narzeczony ukrył tam pieniądze. Wydarzenie to nagłośniły dzisiaj lokalne media wyjaśniając, że sprawa wyszła na jaw na sali sądowej.

Kobieta włączyła piec, by włożyć do niego ciasto, nie zdawała sobie jednak sprawy, że nie był on pusty - w środku leżały pieniądze, które jej partner ukrył tam wcześniej na wypadek policyjnej rewizji.

Sprawa wyszła na jaw w procesie przed sądem w Padwie, przed którym stanął przedsiębiorca oskarżony o "wypranie" za granicą 40 milionów euro. W czasie rozprawy przedstawiono zapis wypowiedzi kobiety z założonego na wniosek śledczych podsłuchu telefonicznego. W rozmowie z siostrą wyznała ona, że nie wiedziała o ukrytych w piekarniku pieniądzach i je spaliła.

Według Gwardii Finansowej, która prowadziła postępowanie w sprawie biznesmena, epizod ten świadczy o tym, że przechowywał on w domu duże ilości pieniędzy, ukrywając je na wypadek wejścia policji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl