Programy rozwojowe przeciw spowolnieniu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Polskę przed skutkami osłabienia globalnej koniunktury ochronić mogą rządowe programy, jak Mieszkanie+, Dostępność+, Start In Poland czy Piątka Kaczyńskiego, które nakręcają gospodarkę. Potrzebne jest też wsparcie ze strony rynku kapitałowego w postaci takich narzędzi, jak venture capital czy private equity - mówi "Gazecie Polskiej" Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Wiele wskazuje na to, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z pogorszeniem globalnej koniunktury. Czy Polska jest przygotowana na spowolnienie gospodarcze?

Wdrażając Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, realizujemy wiele projektów, które mają bardzo duże znaczenie nie tylko dla poprawy jakości życia naszych obywateli, lecz także dla rozwoju inwestycji. I to one mogą być czynnikiem niwelującym negatywne efekty przewidywanego spowolnienia gospodarki światowej i europejskiej. Przykładem takiego projektu jest program Mieszkanie+, którego celem jest ułatwienie dostępu do mieszkań na wynajem dla mniej zamożnych obywateli.

Polska gospodarka, chociaż w ostatnich latach szybko się rozwija, nie należy do najbardziej innowacyjnych. Jak rząd zamierza wspierać rozwój innowacyjności?

Jednym z najważniejszych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przestawienie polskiej gospodarki na tory innowacyjności. Jest to zatem jeden z priorytetów rządu, którego wdrażanie jest wspierane środkami krajowymi i europejskimi. Przykładem jest rządowy program Start in Poland, dzięki któremu początkujący przedsiębiorcy mogą pozyskiwać fundusze na rozwijanie innowacyjnych projektów. Ale prawdziwy rozwój innowacyjnej gospodarki nie będzie możliwy bez rynku kapitałowego, który w rozwiniętych gospodarkach jest głównym źródłem pozyskiwania finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Rynek kapitałowy w większym stopniu niż banki potrafi finansować ryzyko.

Całość rozmowy w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla nałogowego rabusia

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Doskonałe rozpracowanie operacyjne krakowskich policjantów doprowadziło do zatrzymania seryjnego złodzieja. Mężczyzna kradł pieniądze, karty płatnicze i bagaże współpasażerów. Mieszkaniec województwa śląskiego słyszał już zarzuty i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komisariatu Policji VI w Krakowie zatrzymali na ul. Wielickiej 22-letniego sprawcę kradzieży portfeli z zawartością pieniędzy oraz karty bankomatowej. Mieszkaniec województwa śląskiego dzień wcześniej okradł dwie ekspedientki marketu, znajdującego się w rejonie Rynku Głównego. Wykorzystał moment, gdy kobiety zaaferowane były obsługą klientów i wszedł na zaplecze, w którym pracownice pozostawiły rzeczy osobiste oraz torebki. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby rabuś wszedł do otwartego pomieszczenia i opuścił go bogatszy o 700 zł i kartę płatniczą.

Mężczyzna szybko wydał skradzioną gotówkę na artykuły spożywcze oraz… alkohol. Podczas zakupów kilkukrotnie wykonał transakcje skradzioną kartą, narażając ograbioną pracownicę na kolejne straty finansowe. Śledczy pracujący nad sprawą rzezimieszka, ustalili, że 22-latek jest sprawcą także innych przestępstw. Jak się okazało okradał on nie tylko kasjerki, ale również pasażerów pociągu relacji Sosnowiec-Kraków, zabierając z luku bagażowego ich torby i walizki. Dodatkowo policjanci znaleźli u zatrzymanego telefon komórkowy, który pochodził z włamania dokonanego na Śląsku.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty kradzieży oraz kradzieży z włamaniem, a także posłużenia się cudzą kartą płatniczą. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl