Programy rozwojowe przeciw spowolnieniu

- Polskę przed skutkami osłabienia globalnej koniunktury ochronić mogą rządowe programy, jak Mieszkanie+, Dostępność+, Start In Poland czy Piątka Kaczyńskiego, które nakręcają gospodarkę. Potrzebne jest też wsparcie ze strony rynku kapitałowego w postaci takich narzędzi, jak venture capital czy private equity - mówi "Gazecie Polskiej" Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wiele wskazuje na to, że w tym roku będziemy mieli do czynienia z pogorszeniem globalnej koniunktury. Czy Polska jest przygotowana na spowolnienie gospodarcze?

Wdrażając Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, realizujemy wiele projektów, które mają bardzo duże znaczenie nie tylko dla poprawy jakości życia naszych obywateli, lecz także dla rozwoju inwestycji. I to one mogą być czynnikiem niwelującym negatywne efekty przewidywanego spowolnienia gospodarki światowej i europejskiej. Przykładem takiego projektu jest program Mieszkanie+, którego celem jest ułatwienie dostępu do mieszkań na wynajem dla mniej zamożnych obywateli.

Polska gospodarka, chociaż w ostatnich latach szybko się rozwija, nie należy do najbardziej innowacyjnych. Jak rząd zamierza wspierać rozwój innowacyjności?

Jednym z najważniejszych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przestawienie polskiej gospodarki na tory innowacyjności. Jest to zatem jeden z priorytetów rządu, którego wdrażanie jest wspierane środkami krajowymi i europejskimi. Przykładem jest rządowy program Start in Poland, dzięki któremu początkujący przedsiębiorcy mogą pozyskiwać fundusze na rozwijanie innowacyjnych projektów. Ale prawdziwy rozwój innowacyjnej gospodarki nie będzie możliwy bez rynku kapitałowego, który w rozwiniętych gospodarkach jest głównym źródłem pozyskiwania finansowania innowacyjnych przedsięwzięć. Rynek kapitałowy w większym stopniu niż banki potrafi finansować ryzyko.

Całość rozmowy w "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo