Co oni sobie myślą?! Skandaliczne oświadczenie Rosji. Padają mocne oskarżenia w stronę Polski

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych pod wodzą Siergieja Ławrowa opublikowało komunikat w sprawie braku zaproszenia dla władz tego kraju na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Rosja atakuje Polskę, posądzając nasze władze o "skrzywiony światopogląd".

Przedstawiciele Rosji nie dostali zaproszenia na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. - Wśród krajów zaproszonych nie ma Rosji - wyjaśnił szef kancelarii prezydenta Błażej Spychalski. Jak dodał, zaproszenia mają charakter współczesny, a nie historyczny.

Rosja długo nie zabierała głosu, ale kiedy już to zrobiła, światło dzienne ujrzał kontrowersyjny komunikat. Oskarża się w nim Polskę o "fałszowanie kroniki drugiej wojny światowej i okresu powojennego".

W dzisiejszym komunikacie rosyjski resort spraw zagranicznych poinformował:

"Ze zdumieniem odnotowaliśmy zamiar władz Polski zorganizowania obchodów w formacie spotkania obecnych sojuszników i partnerów Warszawy z krajów członkowskich UE, NATO, a także uczestników unijnego projektu Partnerstwo Wschodnie. Swój zamysł władze polskie uzasadniają niejakimi współczesnymi realiami, ignorując logikę historyczną"

- oznajmiło MSZ Rosji.

Ale to nie koniec. W oświadczeniu dodano następnie:

"Wbrew bezspornie decydującemu wkładowi naszej Ojczyzny w pokonanie Rzeszy hitlerowskiej i wyzwolenie Polski od najeźdźców nazistowskich, dla Rosji nie przewidziano w tym układzie miejsca".

Zarzucając Polsce decyzję, by wydarzenie uczynić potajemnym, Rosja oznajmiła, iż decyzja Polski "jest jeszcze jednym przejawem skrzywionego światopoglądu administracji polskiej, która przez wzgląd na przejściowe priorytety systematycznie fałszuje kronikę II wojny światowej i okresu powojennego".

Oświadczenie jest tym bardziej skandaliczne, że 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

NATO zaniepokojone działaniami Iranu

Jens Stoltenberg / twitter.com/jensstoltenberg

  

NATO jest zaniepokojone sytuacją w Zatoce Perskiej i destabilizującymi działaniami Iranu w tym regionie - oświadczył dziś sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenbeg. Jak zaznaczył, teraz ważne jest zredukowanie napięcia.

Kwestia Iranu, choć nie ma jej w formalnym programie środowo-czwartkowego spotkania ministrów obrony państw NATO, ma być poruszana w trakcie posiedzenia. Oczekuje się, że nowy p.o. szefa resortu obrony USA Mark Esper przekaże w Brukseli swoim odpowiednikom z krajów sojuszniczych najnowsze informacje związane ze wzrostem napięcia na linii Teheran-Waszyngton.

"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Zatoce. Jesteśmy również zaniepokojeni działaniami destabilizacyjnymi Iranu w regionie, jego wsparciem dla grup terrorystycznych, jego programem rakietowym i zapowiedzią, że Iran wznowi wzbogacanie uranu. Wszystkie państwa sojusznicze podzielają obawy w tej sprawie"

- powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

Jak zaznaczył, NATO nie jest włączone w "obecną sytuację w Zatoce", ale niektóre państwa należące do Sojuszu już tak.

"Ważne jest teraz zmniejszenie napięć. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Stany Zjednoczone są gotowe usiąść do rozmów z Iranem, by uniknąć pomyłek, które mogą spowodować naprawdę niebezpieczne sytuacje"

- powiedział sekretarz generalny.

Do wzrostu napięć między Waszyngtonem i Teheranem w ostatnich tygodniach przyczyniły się zwłaszcza atak z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz zestrzelenie amerykańskiego drona 20 czerwca. W obu przypadkach USA winę przypisują Iranowi. Ten kategorycznie odrzuca oskarżenia o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił ten bezzałogowy samolot, bo ten wtargnął w jego przestrzeń powietrzną. USA przekonują, że do zestrzelenia doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl