Rozbito siatkę rosyjskich szpiegów

/ FLICKR/Contando Estrelas/CC BY-ND 2.0

  

Zlikwidowano siatkę szpiegowską, która pod przykrywką dwóch firm komputerowych działała w Pradze i w skład której wchodzili rosyjscy agenci z czeskim obywatelstwem. Siatka dokonywałam.in. ataków hakerskich.

Autorem tekst, w którym poinformowano o rozbiciu siatki, jest dziennikarz śledczy Ondrzej Kundra, tegoroczny laureat jednego z najważniejszych wyróżnień dla czeskich dziennikarzy - nagrody Ferdinanda Peroutki. Tematyką rosyjskich tajnych służb zajmuje się od lat.

Kundra napisał, że kulminacja działań czeskich służb przeciwko rosyjskiej siatce przypadła na początek 2018 r. W tym czasie została zatrzymana grupa Rosjan, także tych, którzy w przeszłości uzyskali czeskie paszporty. Operacja przeciwko szpiegom z FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) trwała kilka lat. Zdaniem Kundry, kamuflaż dla grupy miały stanowić dwie prywatne firmy komputerowe w Pradze, do których specjalistyczny sprzęt dostarczany był samochodami z rosyjską rejestracją dyplomatyczną, a pracujący tam szpiedzy zajmowali się działalnością hakerską.

Według autora siatka współpracowała z podobnymi grupami w innych krajach.

Ataki prowadzili w sposób skoordynowany, także przeciwko celom za granicą

 - napisał.

Powołując się na rosyjskie źródła Kundra twierdzi, że Rosjanie po zdemaskowaniu opuścili terytorium Czech.

Tymi, którzy maja czeskie obywatelstwo, nadal zajmuje się policja. Nikomu nie postawiono zarzutów, policja sprawdza, czy współpracując z obcym rządem nie dopuścili się zdrady

- dodał.

Zauważył, że „nie wiadomo, ile osób musiało wyjechać z Czech, ile zostało i czy nadal tutaj są". Przypomniał, że media wielokrotnie zwracały uwagę na fakt, że w przeszłości niektórzy Rosjanie dostawali obywatelstwo w niejasnych okolicznościach. Od 1993 r. obywatelami czeskimi zostało 4764 Rosjan. W 2018 r. mieszkało w Czechach 38 223 obywateli rosyjskich.

Według dziennikarza informacje o działaniach służb przeciwko grupie Rosjan trafiły do wiadomości publicznej po tym, gdy prezydent Milosz Zeman wielokrotnie krytykował Informacyjną Służbę Bezpieczeństwa (BIS), zarzucając jej, że przesadza w ocenie zagrożenia ze strony rosyjskich szpiegów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

To będzie jedna z najważniejszych gazowych inwestycji. Premier zapewnia: powstanie zgodnie z planem

/ Twitter.com/@PremierRP

  

- Gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski popłynie gaz z Norwegii powstanie zgodnie z planem - zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w polityce energetycznej stawiamy na: bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność.

Szef rządu zaznaczył, podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, że nasz kraj stara się rozbudowywać "naszą infrastrukturę szerokorozumianego bezpieczeństwa energetycznego" również dla sąsiadów.

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy podstawowe cele: bezpieczeństwo, suwerenność, efektywność

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/268861-prezydent-przypomnial-idee-sp-l-kaczynskiego-dzisiaj-te-wszystkie-plany-sa-realizowane]

- Dzisiaj ten gazoport wraz z gazociągiem bałtyckim, który powstanie zgodnie z planem - jest na bardzo dobrej drodze - i będzie zbudowany w ciągu najbliższych paru lat, tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego, nową architekturę w tej części Europy

 - powiedział Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl