„Paszporty Paragwaju”: niezwykła historia Polaków ratujących Żydów

Kadr z filmu "Paszporty Paragwaju" / fot. Piotr Życieński/IPN/mat.pras.

  

Instytut Pamięci Narodowej organizuje w całym kraju pokazy filmu dokumentalnego IPN „Paszporty Paragwaju”. Najnowszy film produkcji IPN przedstawia mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Będzie prezentowany w kilkudziesięciu miastach w Polsce i na świecie.

Film opowiada o współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. 

Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Pokazy organizowane są z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Terminy i miejsca pokazów filmu dokumentalnego „Paszport Paragwaju” dostępne są na stronie głównej Instytutu  oraz stronach oddziałowych IPN.   

Najbliższy pokaz odbędzie się 24 marca o godz. 16:00 w Kinie Muranów (ul. Andersa 5) w Warszawie i będzie połączony spotkaniem z konsulem honorowym Polski w Szwajcarii Markusem Blechnerem, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów. Po filmie o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie z konsulem prowadzone w j. angielskim.  Również 24 marca o godz. 18.30 film zostanie wyemitowany na kanale TVP 2. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: IPN, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Spore zainteresowanie oświatowym okrągłym stołem. Rzecznik rządu zdradza szczegóły

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Rzecznik prasowa rządu, Joanna Kopcińska poinformowała na antenie Polsat News, że "do udziału w obradach okrągłego stołu na temat oświaty do wtorku zgłosiło się 900 osób". - Poza szefem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem zainteresowanie okrągłym stołem jest bardzo duże - dodała.

Rzeczniczka rządu w rozmowie z Polsat News wyraziła nadzieję, że decyzja ZNP i FZZ nie jest ostateczna.

Jeżeli tak by się stało, że przedstawiciele ZNP i Forum nie stawiliby się na tej debacie, to znaczy, że co innego niż rozwiązanie faktycznie tego dzisiejszego sporu leży im na sercu

 - oceniła.

Według Kopcińskiej, do wczorajszego wieczoru na stronach MEN do udziału w obradach okrągłego stołu zgłosiło się już ponad 900 osób. Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że wszystkich nie da się zaprosić, więc odbędzie się specjalne losowanie. Pytana o szczegóły jego przebiegu, odpowiedziała, że przedstawi je MEN.

Poza panem Broniarzem zainteresowanie okrągłym stołem jest bardzo duże, jeżeli do wczoraj zgłosiło się 900 osób

- podkreśliła.

[polecam:https://niezalezna.pl/268836-kolejne-szczegoly-okraglego-stolu-ws-oswiaty]

Zdaniem Kopcińskiej w przypadku, gdy związki rezygnują z udziału w okrągłym stole, można zadać pytanie, czy - jak mówiła - "chcą znaleźć rozwiązanie, czy chodzi im jedynie o spór polityczny".

Po raz kolejny pragnę z tego miejsca zaapelować do pana Broniarza, do pana (lidera PO, Grzegorza) Schetyny, do opozycji, żeby emocje wyciszać, nie podkręcać

- dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl