Były szef MSZ nie ma wątpliwości. „Termin ogłoszenia przez TSUE wyroku nie jest przypadkowy”

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

– Wykazaliśmy, że nasze reformy dotyczące sądownictwa są oparte na standardach z państw Unii Europejskiej – zaznaczył Witold Waszczykowski w rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Polskiego Radia 24. „Nie można nas rozliczać za reformy w sądownictwie, bo w tej sferze nie obowiązują żadne wzory. To spór ideologiczny” – zaznaczył. Według byłego ministra spraw zagranicznych termin ogłoszenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku nie jest przypadkowy.

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował wczoraj w Luksemburgu, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi niezależności KRS zostanie wydana 23 maja. 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej bierze udział w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

„Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma świadomość terminarza i jeśli określa tę datę na 23 maja, tuż przed wyborami polskimi, to jestem absolutnie przekonany, że zrobił to świadomie, żeby ten jego wyrok, który może być zawoalowany, mógł być też interpretowany dla tych sił, które walczą z polskim rządem”

- powiedział były szef MSZ.

Zaznaczył, że w sferze praworządności nie obowiązują żadne wzory.

"Nie można nas rozliczać za reformy, ponieważ nie ma żadnego wzoru, żadnej definicji praworządności, żadnej definicji, jak ma wyglądać Trybunał Konstytucyjny, KRS itd." – ocenił.

Waszczykowski przypomniał, że w samej Unii Europejskiej są kraje, w których w ogóle nie ma Trybunału Konstytucyjnego, a przyjęto inne rozwiązania oraz kraje, w których o wielu kwestiach prawnych decydują politycy i parlamenty.

Jak mówił polityk PiS - Polska dziwi się, "w jakim trybie i na podstawie jakich dokumentów europejskich może działać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na jakiej podstawie może oceniać i rozliczać reformy wprowadzone w Polsce".

Boję się, że będzie to falandyzacja prawa europejskiego bądź jego timmermansyzacja

- oświadczył Witold Waszczykowski.

Dodał, że "termin wybrany na 23 maja też dowodzi, że to może być wrzutka ideologiczna, którą będzie bardzo trudno na dzień przed wyborami europejskimi wyjaśnić".

Ocenił, że wyrok TSUE tuż przed wyborami „ma dać paliwo siłom nam nieprzychylnym”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powraca temat o reparacjach wojennych

zdjęcie ilustracyjne / Jan Bułhak domena publiczna

  

Przygotowany przez parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania trafił do sekretariatu RE - poinformował szef zespołu Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Mularczyk powiedział, że jest to pierwszy krok w procedurze prac nad rezolucją. Wyjaśnił, że do złożenia projektu konieczne jest zebranie 15 podpisów z siedmiu krajów Rady Europy. - Zebrałem 25 podpisów z 11 krajów i złożyłem projekt w sekretariacie Rady Europy. Projekt teraz zostanie skierowany do dalszych prac w komisji, najprawdopodobniej do komisji prawnej, zostanie wybrany sprawozdawca, który będzie sprawę badał. To już jest kwestia kolejnych tygodni, miesięcy - zaznaczył.

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych przyjął projekt rezolucji Rady Europy w sprawie pomocy humanitarnej i prawnej dla ofiar wojen i konfliktów zbrojnych oraz ich prawa do odszkodowania pod koniec kwietnia. Podkreślono w nim, że „ofiary naruszeń praw człowieka, zwłaszcza związanych z konfliktami, wymagają pomocy humanitarnej”, a jej zapewnienie na przestrzeni lat „było niewystarczające”.

Według autorów dokumentu, ofiary oraz rodziny ofiar konfliktów zbrojnych mają prawo do odszkodowań, które zostało im zagwarantowane w art. 8 Powszechnej deklaracji praw człowieka, art. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz art. 68 i 75 Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Odszkodowania te - jak wskazano w projekcie - obejmują „naprawienie szkody, zadośćuczynienie i rehabilitację”.

„Zgromadzenie [Rady Europy] z niepokojem zauważa brak wsparcia dla ofiar naruszeń praw człowieka związanych z konfliktami oraz brak egzekwowania prawa do odszkodowania. Zgromadzenie wzywa do zbadania: niedostatków w świadczeniu pomocy humanitarnej, niedoskonałości porządku prawnego w zakresie wspierania ofiar konfliktów i zapewnienia im stosownego zadośćuczynienia, rehabilitacji i naprawienia szkody oraz wzywa do zaproponowania międzynarodowego modeli egzekwowania prawa do odszkodowań”

- zapisano w projekcie rezolucji.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Na początku marca Mularczyk mówił w Polsat News, że waloryzując powojenny raport o stratach wojennych o wartość dolara, reparacje od Niemiec dla Polski za II wojnę światową mogłyby wynieść ok. 850 mld dol. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził wcześniej opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

W październiku 2017 r. z inicjatywy Mularczyka grupa 100 posłów PiS zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych.

W listopadzie 2018 r., w stanowisku prokuratora generalnego, przesłanym do TK po wniosku posłów PiS napisano, że przepis kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący immunitetu obcych państw, na podstawie którego polski sąd bezwarunkowo musi odrzucić pozew w sprawach dot. zbrodni wojennych jest niezgodny z konstytucją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl