Były szef MSZ nie ma wątpliwości. „Termin ogłoszenia przez TSUE wyroku nie jest przypadkowy”

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

– Wykazaliśmy, że nasze reformy dotyczące sądownictwa są oparte na standardach z państw Unii Europejskiej – zaznaczył Witold Waszczykowski w rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Polskiego Radia 24. „Nie można nas rozliczać za reformy w sądownictwie, bo w tej sferze nie obowiązują żadne wzory. To spór ideologiczny” – zaznaczył. Według byłego ministra spraw zagranicznych termin ogłoszenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku nie jest przypadkowy.

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował wczoraj w Luksemburgu, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi niezależności KRS zostanie wydana 23 maja. 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej bierze udział w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

„Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma świadomość terminarza i jeśli określa tę datę na 23 maja, tuż przed wyborami polskimi, to jestem absolutnie przekonany, że zrobił to świadomie, żeby ten jego wyrok, który może być zawoalowany, mógł być też interpretowany dla tych sił, które walczą z polskim rządem”

- powiedział były szef MSZ.

Zaznaczył, że w sferze praworządności nie obowiązują żadne wzory.

"Nie można nas rozliczać za reformy, ponieważ nie ma żadnego wzoru, żadnej definicji praworządności, żadnej definicji, jak ma wyglądać Trybunał Konstytucyjny, KRS itd." – ocenił.

Waszczykowski przypomniał, że w samej Unii Europejskiej są kraje, w których w ogóle nie ma Trybunału Konstytucyjnego, a przyjęto inne rozwiązania oraz kraje, w których o wielu kwestiach prawnych decydują politycy i parlamenty.

Jak mówił polityk PiS - Polska dziwi się, "w jakim trybie i na podstawie jakich dokumentów europejskich może działać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na jakiej podstawie może oceniać i rozliczać reformy wprowadzone w Polsce".

Boję się, że będzie to falandyzacja prawa europejskiego bądź jego timmermansyzacja

- oświadczył Witold Waszczykowski.

Dodał, że "termin wybrany na 23 maja też dowodzi, że to może być wrzutka ideologiczna, którą będzie bardzo trudno na dzień przed wyborami europejskimi wyjaśnić".

Ocenił, że wyrok TSUE tuż przed wyborami „ma dać paliwo siłom nam nieprzychylnym”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukraina: Poroszenko oddał głos. "Głosujcie rozumem" - powiedział

Petro Poroszenko / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydat na prezydenta Ukrainy, urzędujący szef państwa, Petro Poroszenko po oddaniu głosu w II turze wyborów prezydenckich, zaapelował, aby jego rodacy uczestniczyli w głosowaniu, kierując się rozumem.

"Bardzo ważne, byśmy podczas głosowania kierowali się rozumem, bo nie jest to śmieszne. Na początku może być trochę śmiesznie, ale żeby potem nie było to bolesne"

– oświadczył.

Konkurentem Poroszenki jest gwiazdor i producent programów kabaretowych Wołodymyr Zełenski. Sondaże mówią, że ten pozbawiony doświadczenia politycznego 41-latek odniesie w wyborach zwycięstwo.

Poroszenko podkreślił, że w wyniku tych wyborów Ukraina nie może zejść z drogi zbliżenia z Zachodem.

"Jestem zdecydowanie przekonany, że podczas tych wyborów powinniśmy zrobić wszystko, co można, aby nasz postęp europejski, a przede wszystkim integracja euroatlantycka, nie zostały zatrzymane. Nikomu na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy także na spowolnienie naszych reform"

– powiedział.

Prezydent przyszedł na głosowanie z małżonką Maryną, dwoma synami, żoną jednego z nich oraz wnuczkami. Wcześniej wzięli udział w nabożeństwie w Soborze Michajłowskim w Kijowie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl