W przesyłce skóry zagrożonego wyginięciem pytona

Zdjęcie ilustracyjne, pyton siatkowy / Mariluna [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Mazowsza zatrzymali przesyłkę ze skórami zagrożonego wyginięciem pytona siatkowego. Paczka została wysłana z Indonezji i miała trafić na Ukrainę.

O przejęciu podejrzanej paczki poinformowała dziś rano rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Anna Szczepańska. Przesyłka została nadana w Indonezji i miała trafić na Ukrainę. Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie był tylko punktem, z którego miała zostać przekazana dalej. Funkcjonariusze prześwietlili pakunek i odkryli, że w środku znajdują się skóry węży.

"Było to dziesięć sztuk skór pytona siatkowego, gatunku zagrożonego wyginięciem i chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES. Skóry węży tego gatunku ze względu na oryginalne wzory są wykorzystywane do produkcji odzieży, obuwia oraz galanterii skórzanej"

– podała Szczepańska.

Rzeczniczka dodała, że paczka nie miała wymaganej dokumentacji, w tym zezwoleń eksportowych oraz informacji o pochodzeniu skór węży. "Nie można było ustalić, czy węże te były hodowane w celach handlowych, czy zostały upolowane w naturalnym środowisku" – tłumaczy rzeczniczka.

IAS przypomina, że nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej okazów gatunków chronionych przepisami CITES jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz konfiskatą przewożonych okazów.

Anna Szczepańska powiedziała, że izba skarbowa stale zapobiega nielegalnemu handlowy zagrożonymi gatunkami zwierząt, a także roślinami. Poinformowała też, że celnicy szczególnie uważnie kontrolują przesyłki z krajów azjatyckich, gdyż częściej niż w innych trafia się w nich niedozwolona zawartość. Poza kontrolą paczek i zatrzymaniami przemytników, edukatorzy prowadzą zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

"Wszystko po to, by świadomość społeczeństwa w zakresie zwierząt i roślin objętych ochroną była coraz większa"

– tłumaczy rzeczniczka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Czy Kaczyński spotka się ze Schetyną? Poseł odpowiada piłkarskim porównaniem i mówi: "źle by się to skończyło"

/ zdjęcie w tle: fot. Mateusz Kudła - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27090180; Grzegorz Schetyna - fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska; Jarosław Kaczyński - fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wczoraj Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, wezwał do debaty prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Dzisiaj zapytano posła PiS, Marcina Horałę, czy dojdzie do spotkania między szefami obu partii. Parlamentarzysta posłużył się piłkarskim porównaniem i stwierdził: "to by się po prostu źle skończyło".

W sobotę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Małopolsce wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do debaty.

Poseł PiS, Marcin Horała pytany dzisiaj w Polsat News, czy Kaczyński odpowie pozytywnie na zaproszenie lidera PO, odparł: "To jest oczywiście pytanie do Jarosława Kaczyńskiego, a nie do mnie".

Jednocześnie podkreślił, że nie spodziewałby się takiej debaty.

- Nie urządza się meczów zespołów ekstraklasy z okręgówką - to by się po prostu źle skończyło

 - stwierdził Horała.

Dopytywany, kto w tym przypadku jest ekstraklasą, a kto okręgówką, poseł PiS powiedział:

- Myślę, że to jest dość oczywiste - różnica formatów jest tak oczywista. Nie muszę tutaj mówić, kto jest kim.

[polecam:https://niezalezna.pl/280764-koalicja-obywatelska-odwiedzila-podkarpacie-bylo-dosc-nerwowo-i-skonczylo-sie-ucieczka]

Horała ocenił również, że przedstawiony przez Schetynę tzw. sześciopak, czyli pakiet kilkunastu propozycji Koalicji Obywatelskiej, ujętych w sześciu hasłach - jest "niewiarygodny".

- Dlatego nie ma z czym za bardzo dyskutować. To (program KO) jest niewykonalne i wewnętrznie sprzeczne

 - dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/280735-to-byla-ciekawa-dyskusja-co-dziewczynka-powiedziala-jaroslawowi-kaczynskiemu]

Szef Platformy Obywatelskiej w ubiegły weekend, w wystąpieniu podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej, przedstawił sześć głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Na tzw. "szóstkę Schetyny" składają się propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedziele oraz związkami partnerskimi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl