Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dyrektora departamentu handlu i specjalistę ds. sprzedaży w tej spółce i troje współpracujących z nimi przedsiębiorców.

Podkreślił, że zatrzymania to wynik własnych działań CBA. Śledztwo Biura dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników spółki, którzy w latach 2016-2018 mieli przyjąć co najmniej 1 mln zł. Za te pieniądze mieli rozstrzygać zamówienia publiczne na korzyść zatrzymanych przedsiębiorców, m.in. na dostawy części zamiennych, zakup odzieży ochronnej i roboczej oraz obuwia ochronnego.

Wszystko wskazuje na to, że łapówki były przekazywane przez przedsiębiorców na konta bankowe specjalnie w tym celu założonych firm, jako zapłata za rzekome usługi, które faktycznie nie zostały zlecone i wykonane" - powiedział. "Fikcyjne firmy należały do jednego z biznesmenów

- wyjaśnił.

CBA przekaże zatrzymanych i materiały zgromadzone w śledztwie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie mają im zostać przedstawione zarzuty przekupstwa menadżerskiego - zapowiedział Brodowski.