Na OFF Festivalu wystąpi zespół... "Śląsk"

Zespół "Śląsk" wystąpi na katowickim OFF Festivalu / fot. Jacek Poremba - www.off-festival.pl/creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

  

Stereolab, Foals, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" znaleźli się wśród artystów, którzy dołączyli do składu katowickiego OFF Festivalu. Impreza odbędzie się w dniach 2-4.08.2019.

Do wcześniej ogłoszonych artystów, m.in. Suede, Neneh Cherry, Daughters, Dezertera i Tria Jazzowe Marcina Maseckiego, dołączyli kolejni wykonawcy. Brytyjskie zespoły Stereolab oraz Foals to największe gwiazdy wśród ogłoszonych dziś nowych artystów OFF Festivalu. Początki Stereolab sięgają przełomu lat 80 i 90. Zespół założyli Laetitia Sadier i Tim Gane. Największe sukcesy odnieśli w połowie lat 90. Album "Nars Audiac Quintet" z 1994 roku, na którym mieszali pop z alternatywnym rockiem, brytyjski magazyn "Pitchfork" uznał za jedną z najlepszych płyt lat 90. Dziesięć lat temu zawiesili działalność. W tym roku zespół wrócił na koncerty.

Z kolei indierockowy Foals wydał właśnie nowy album "Everything Not Saved Will Be Lost". To ich pierwszy krążek w nowym składzie. W zeszłym roku z kwintetu stali się kwartetem. W Katowicach zaprezentują materiał z nowego albumu plus kilka numerów z poprzednich płyt.

Tirzah, Ammar 808 oraz Octavian to kolejni wykonawcy festiwalu. Ostatni z nich wygrał plebiscyt dla młodych muzyków BBC Sound of 2019 i właśnie szykuje debiutancki album. Soulowa Tirzah wydała swój debiut w zeszłym roku. Krążek "Devotion" zebrał znakomite recenzje w brytyjskiej prasie. Ammar 808 to projekt tunezyjskiego kompozytora, pianisty i producenta Sofyanna Ben Youssefa. W swojej twórczości łączy tradycyjne pieśni regionu Maghrebu z muzyką klubową.

Wśród polskich artystów w programie imprezy znalazł się m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Zespół założony w 1953 roku przez Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską to dziś ponad stuosobowy skład, obejmujący chór, balet i orkiestrę. Na festiwalu mają zaprezentować wyjątkowy repertuar. Do składu OFF Festivalu dołączyły również polskie zespoły Wczasy i Entropia. OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, w Dolinie Trzech Stawów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSZ nie zgadza się z wyrokiem TSUE. „Jest wydany wbrew logice”

Zdjęcie ilustracyjne / succo CC0

  

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk nie zgadza się z wczorajszym wyrokiem TSUE, który - według niego - jest wydany wbrew logice. To ocena nieistniejącego stanu prawnego, Polska - nowelizując ustawę o SN - wykonała już wcześniej postanowienia zawarte w tym wyroku - podkreślił.

TSUE orzekł, że przepisy polskiego prawa, które weszły w życie w kwietniu 2018 r. dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Chodzi o zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, które zakładały m.in. obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN i NSA z 70 lat do 65 lat. Skargę do TSUE w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. W październiku Trybunał wydał postanowienie zabezpieczające. Z kolei w listopadzie ub.r. Sejm, stosując się do postanowienia zabezpieczającego, uchwalił nowelizację, która umożliwiła sędziom SN i NSA, którzy już przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Dotyczyło to m.in. I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Komisja Europejska nie wycofała jednak skargi i w poniedziałek TSUE orzekł, że zaskarżone przepisy są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/277066-polska-miala-byc-straszakiem-wyrok-bez-znaczenia-chodzilo-o-sam-precedens]

Szynkowski vel Sęk ocenił dziś w Radiu Zet, że poniedziałkowy wyrok TSUE to "ocena nieistniejącego stanu prawnego".

"Trybunał ocenił stan prawny, który został zmieniony nowelizacją. Po to prowadzi się dialog z instytucjami europejskimi, a prowadzimy go od bardzo dawna, żeby wyciągać wnioski i korygować niektóre rozwiązania legislacyjne. Skorygowaliśmy ustawę w listopadzie. Nowelizacja weszła w życie 1 stycznia. Ustawa w starym stanie prawnym została oceniona przez TSUE"

- powiedział.

"Ja się z tym wyrokiem TSUE nie zgadzam. My się jemu już podporządkowaliśmy, bo wykonaliśmy ten wyrok, zanim został wydany. Więc on jest wydany wbrew logice, wydaje się, że TSUE powinien oceniać stan prawny obowiązujący, a to jest stan prawny przeszły" - mówił Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef polskiej dyplomacji stwierdził, iż nie jest niczym nadzwyczajnym, że TSUE uznaje niektóre przepisy stanowione w państwach członkowskich za niezgodne z traktatami.

"Polska jest na liście krajów wobec których TSUE wydaje tego typu wyroki gdzieś w średniej. Są kraje, które mają takich wyroków zdecydowanie więcej" - oświadczył wiceszef MSZ.

Wiceminister oświadczył też, że nie znajduje argumentów dla których nie można dostosować wieku emerytalnego sędziów SN do powszechnego wieku emerytalnego, bo "uważa się to za naruszanie zasady nieusuwalności i niezależności sądownictwa".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl