Dwieście lat polskiego spisku

  

Mija właśnie 200 lat, odkąd ukraiński poeta i nauczyciel Iwan Kotlarewski napisał pierwszą w swoim języku sztukę teatralną „Natałka Połtawka”. 20 lat wcześniej wydał ukraińską wersję antycznej „Eneidy”, czym zmusił rodzimą kulturę do raczkowania. Do czasu gdy tajne Bractwo Cyryla i Metodego, do którego należał m.in. narodowy wieszcz Ukrainy Taras Szewczenko, dyskutujące o przyszłości kraju nad Dnieprem, zostało rozpędzone w 1847 r. przez carską administrację, w kręgach rosyjskiej władzy działalność Ukraińców zaczęto nazywać „polskim spiskiem”.

Moskiewski publicysta, obrońca i piewca rosyjskiego samodzierżawia oraz twórca nowoczesnego nacjonalizmu rosyjskiego Michaił Katkow grzmiał w czasie Powstania Styczniowego o „zbieżności interesów ukrainofilów z interesami polskimi” i ostrzegał przed „polską intrygą”. Polsko-ukraińskie zbliżenie to nadal koszmar dla państwa rosyjskiego, nad którym z troską pochylali się i Józef Stalin, i Władimir Putin, bo połączenie tych dwóch sił zagrozi niejednemu imperium. Choć ukraińskość nie rodziła się w świadomym polskim działaniu, to niech Rosjanie nadal w to wierzą. Polskiemu spiskowi życzymy kolejnych 200 lat.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts