Finanse: Kielce na krawędzi!

/ um.kielce.pl

  

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła perspektywę ratingową dla Kielc ze stabilnej na negatywną. „Sytuacja finansowa miasta nie należy do dobrych" – przyznał prezydent stolicy regionu świętokrzyskiego Bogdan Wenta.

Fitch to ceniona na całym świecie amerykańska agencja ratingowa. Publikuje ratingi, w których ocenia m.in. ponad 5700 instytucji finansowych, ponad 200 przedsiębiorstw i 100 państw. Agencja obniżyła perspektywę ratingową dla Kielc ze stabilnej na negatywną. To skutek analizy finansów miasta za 2018 r.

„Zmiana perspektywy ratingów odzwierciedla obawy Fitch, czy władzom miasta uda się skutecznie przeprowadzić planowaną racjonalizację wydatków, a tym samym odbudować wcześniejszą siłę finansową Kielc po jej znacznym pogorszeniu w 2018 r., gdy nadwyżka operacyjna oraz wskaźnik spłaty zadłużenia były zdecydowanie słabsze, niż Fitch zakładał w swoich prognozach”

– czytamy m.in. w raporcie agencji.

Podczas konferencji prasowej Wenta przyznał, że „sytuacja finansowa miasta nie należy do dobrych. Obserwacje poczynione przez agencję Fitch potwierdzają to, co mówiłem po objęciu w listopadzie ubiegłego roku urzędu, że będzie to trudne wyzwanie” – podkreślił Wenta.

Prezydent Kielc zwrócił uwagę na fakt, że „we wrześniu 2018 r. agencja Fitch po kontaktach, wymianach informacji ustaliła prognozę i po głosach płynących z urzędu wydała ocenę pozytywną dla miasta Kielce. „Nasuwa się proste pytanie – na jakiej podstawie? Aktualna analiza agencji wskazuje, że były to chyba założenia zbyt optymistyczne lub przekraczające faktyczne możliwości miasta. Można sobie zadać kolejne pytanie – czy była to tylko strategia związana z wyborami samorządowymi? – analizował prezydent.

Skarbnik miasta Beata Pawłowska poinformowała podczas konferencji, że zadłużenie miasta wynosi obecnie 965 mln zł i stanowi prawie 72 proc. planowanych dochodów stolicy regionu świętokrzyskiego. Podkreśliła, że zadłużenie stanowią głównie kredyty i obligacje. Ujawniła, że w 2019 r. miasto musi spłacić zgodnie z zawartymi umowami z bankami kredyty w wysokości około 36 mln zł, w 2020 r. 46 mln zł, w 2021 r. 55 mln zł, w 2022 r. 73 mln zł, a w 2023 roku 84 mln zł, a rok później aż 94 mln zł.

„Są to lata, w których chcielibyśmy sięgać po fundusze unijne. Dlatego przed miastem stoi trudne wyzwanie, aby jak najlepiej zabezpieczyć politykę finansową i płynność finansową miasta, dla realizacji planowanych przyszłych zadań inwestycyjnych. Będziemy się starać inaczej prowadzić tę politykę finansową, zwłaszcza w zakresie spłat zobowiązań kredytowych. Będziemy próbowali inaczej zaplanować te spłaty, poprzez ich inne rozłożenie w czasie”

– nie ukrywała Pawłowska.

„Z raportu agencji Fitch wynika, że przy tych kredytach, które obecnie posiadamy i przy tej sytuacji, w której miasto jest w chwili obecnej, długość spłaty tego kredytu wydłuża się o 17 lat. W takiej obecnie jesteśmy sytuacji”

– dodała Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Prezydent Kielc zapowiedział, że obecna sytuacja wymaga od władz miasta podjęcia zdecydowanych działań w zakresie czynionych oszczędności w urzędzie miasta, jednostkach i spółkach miejskich, pozyskiwania środków zewnętrznych, jak również podniesienia niektórych opłat. Zapewnił, że władze miasta są na finalnym etapie wprowadzenia nowego regulaminu oraz reorganizacji urzędu. Będzie ona związana m.in. ze znacznym ograniczeniem liczby wydziałów.

Planowane oszczędności dotyczyć będą m.in. szkoleń pracowników. W 2017 r. na ten cel w urzędzie miasta i jednostek podległych wydatkowano prawie 1 mln zł. „Nie twierdzę, że szkolenia nie powinny się odbywać, ale czy za taką kwotę? Czy nie warto było pomyśleć o tym, żeby szkolenia zamiast na wyjeździe odbywały się w Kielcach, wtedy mogłaby z nich skorzystać większa grupa pracowników. Finalizujemy już w tej chwili umowę z agencję, która będzie nam dostarczać szkolenia on-line dla wszystkich pracowników urzędu i jednostek podporządkowanych” – zaznaczyła Papaj. Poinformowała, że szkolenia będą nielimitowane.

„Każdy pracownik będzie mógł korzystać z takiego modułu i w takich ilościach, jakie sobie tylko zażyczy. Ta umowa opiewa, na kwotę 25 tys. zł rocznie” – zapewniła pełnomocnik prezydenta.

Papaj dodała, że nie są wykluczone także podwyżki opłat. Dotyczy to m.in. opłat za żłobki. Obecnie pobyt dziecka w żłobku kosztuje rodziców 100 zł miesięcznie, podczas gdy w Radomiu ta opłata wynosi 260 zł, a w Rzeszowie 252 zł. „Roczny przychód miasta wynosi nieco ponad 1 mln zł, podczas gdy utrzymanie tych placówek to koszt ponad 12 mln zł. Istnieje konieczność podniesienia opłaty do 150 zł miesięcznie, nawet po tej podwyżce Kielce i tak będą miastem z najniższym wskaźnikiem” – zaznaczyła Papaj.

Prezydent Kielc zapewnił podczas spotkania z dziennikarzami, że ma plan jak poprawić sytuację ekonomiczną miasta i odzyskać wiarygodność Kielc w oczach agencji ratingowych. „To wymaga jednak od nas, wszystkich przedstawicieli urzędu i spółek podległych wzmożonej pracy i podejmowania nieraz trudnych decyzji. Poprawa jest możliwa nawet w najbliższych miesiącach” – podsumował Wenta. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Opowieść wielkanocna o najlepszych z nas. „Stasiu Suchowolec, Sylwek Zych... Oni się ich bali”. WIDEO

  

Ginęli jeszcze w okolicach „okrągłego stołu”. - Przyjechał po mnie biskup z kanclerzem, pokazali dekret i powiedzieli, że mam półtorej godziny na spakowanie rzeczy. I mnie wywieźli – tak usunięcie z parafii na Łazarzu wspomina ks. Leszek Marciniak. Pośpiech wynikał z obaw, że robotnicy siłą zatrzymają księdza. Być może wtedy ocalił życie, bo wkrótce zaczęli ginąć jego przyjaciele, mówiący podobne kazania. – Ks. Stefan Niedzielak zginał za swoją ideę, próbował pokazać, jak wielu ludzi zginęło na Wschodzie, nie tylko w Katyniu, ale wszyscy, którzy byli tam wywiezieni, przecież to miliony – mówi ks. Leszek Marciniak.  Obejrzyj poniżej rozmowę z legendarnym księdzem w „Wywiadzie z chuliganem”.

Stasiu Suchowolec, cudowny człowiek, wspaniały, przyjaciel księdza Jerzego, opiekun jego rodziców, był bardzo niepokorny. I bardzo niewygodny dla wielu tam, w tym Białostockiem, dlatego zginął

– mówi w rozmowie z Piotrem Lisiewiczem ks. Leszek Marciniak.Ks. Stefan Niedzielak zginął na dwa tygodnie przed „okrągłym stołem”, ks. Stanisław Suchowolec tydzień później, a ks. Sylwester Zych pięć tygodni po wyborach z 4 czerwca 1989.

Tym, co łączyło mordowanych w czasie historycznej zmiany ustrojowej księży, było to, że mówili o historii, o Katyniu, o tym, o czym nawet duża część opozycji nie chciała mówić. Zdaniem księdza Leszka Marciniaka, można było to zrozumieć jako demonstrację, że wykuwająca się „nowa” Polska ma być pokracznym tworem oderwanym od korzeni.

Jesteśmy odcinani od historii, nie przypadkiem historię wyrzucano ze szkół. Jeśli do niej nie powrócimy, będzie tragedia. Bo naród tracąc pamięć, traci życie

– mówi ks. Leszek Marciniak. Wobec tych zbrodni na najodważniejszych polski księżach w tamtych dniach panować miała obojętność.

Sylwka Zycha spotkałem jeszcze na pogrzebie księdza prałata Teofila Boguckiego, proboszcza księdza Jerzego. Wyszedł z tego więzienia, trochę opowiadał o tym. Nie wiedziałem, że za chwilę przeczytam, że nie żyje.

Ks. Leszek Marciniak podkreśla, że nie ma pretensji do śp. arcybiskupa Jerzego Stroby, że go usunął z parafii.

Też miałem pogróżki. Nie wiadomo, jakby się to skończyło. Myślę, że arcybiskup podejmując tą decyzję, wyrzucając mnie z Poznania, uratował mi życie.Ślubowałem biskupowi i posłuszeństwo i uważam, że ono jest w kościele bardzo ważne, mimo wszystko, mimo bólu

– stwierdza.

Obejrzyj rozmowę z niezwykle odważnym polskim księdzem:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl