Zespół miał zagrać w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które odbędą się w Kielcach 22-24 marca. Jednak przedstawicieli lokalnych „totalnych wystosował list do prezydenta Wenty, w którym wezwał do „niedopuszczenia do gorszącego koncertu zespołu Hungarica w miejskiej instytucji, jaką jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach”. Pod listem podpisali się m.in. KOD, Obywatele RP, PO, SLD, Partia Razem, Wiosna, Anarchistyczne Kielce, Opozycja Uliczna, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw Faszyzmowi, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Stop Stereotypom.

Dziś kielecki urząd miasta poinformował, że prezydent odwołuje koncert Hungaricy, choć harmonogram pozostałych wydarzeń w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Wegierskiej na Wzgórzu Zamkowym nie ulega zmianom. 

Świętokrzyski KOD już zdążył podziękować władzom samorządowym:

„Dziękujemy Prezydentowi Bogdanowi Wencie za odwołanie koncertu na Wzgórzu Zamkowym w OMPiO. Niestety docierają do nas informacje, że koncert jest planowany w innej lokalizacji. Zrobimy wszystko, aby zespół Hungarica nie zagrał w Kielcach”

- zapowiedzieli na Facebooku.

Teksty zespołu Hungarica koncentrują się na historii Węgier i losach narodu węgierskiego. Muzycy poruszają tematy m.in. etnicznie węgierskich ziem odebranych Węgrom na mocy postanowień Traktatu w Trianon i Pokoju paryskiego, oraz przyjaźni z Polakami.